Ези или тура ще падне в Белия дом – никой не знае (Графика)

02.11.2024 11:12
Доналд Тръмп и Камала Харис. СНИМКА: Х/@libsoftiktok

Тръмп и Харис с най-скъпата кампания в историята, но и най-оспорваната от 60 години

Милиарди долари, похарчени за кампании. Два опита за убийство. Оттегляне на действащ президент от надпреварата в последния момент. Два дебата на ръба на доброто възпитание. Мощна подкрепа от силните на деня, варираща от Тейлър Суифт до Илон Мъск. Нищо от това обаче не помогна - до изборите в САЩ остават едва 4 дни, но и за американците, и за света все още е мистерия кой ще обитава Овалния кабинет в следващите 5 години. Очевидно до края на вота на 5 ноември Камала Харис и Доналд Тръмп ще останат в неизследвана територия, тъй като

това е най-конкурентната

надпревара за Белия дом

през последните 60 години

Трябва да се върнете към кампанията от 1960 г., за да намерите президентска битка, в която номинираните от основните партии да нямат поне 5% разлика в социологическите проучвания и анкети. Във всяка надпревара след 1960 г. поне три седмици преди отиването до урните се е знаело, че един от двамата кандидати води с 5 на сто или повече срещу опонента си.

В национален план демократката Камала Харис има едва 2 процентни пункта преднина пред републиканеца според проучване от последните дни. Но националното гласуване в никакъв случай не е решаващо за президентските избори, тъй като победителят се определя от Електоралната колегия. През 2016 г. Хилари Клинтън спечели много повече гласове на национално ниво от Тръмп, но милиардерът

грабна повече от

решаващите щати, а

следователно и Белия дом

Надпреварата е напрегната в тези ключови бойни полета. Според последни проучвания Тръмп има слаба преднина в някои от седемте важни щата, но на места лидерството му е в рамките на половин процентен пункт, или иначе казано, в границите на статистическата грешка.

Не е изненадващо, че базираните на анкети модели за предвиждане на резултатите виждат самото състезание за Овалния кабинет като хвърляне на монета - ще се падне ези или тура. Няколко водещи изследователски агенции все пак посочват Тръмп като фаворит за Белия дом с 53%.

През 2016 г. и 2020 г. милиардерът изоставаше съответно от опонентите си Хилари Клинтън и Джо Байдън с голяма преднина в деня на изборите, но надминаваше националните социологически проучвания и в двата случая. Тази година обаче той изостава с много по-малка разлика. Кампанията на Харис все още има шанс да се увенчае с победа, без обаче да подценява привлекателността на милиардера и активността му във всички решаващи щати на “бойното поле”. Експерти припомнят как Клинтън почти не участва в предизборна кампания в Уисконсин например и го загуби с малко.

Харис се надява, че социолозите, които са подценили подкрепата на републиканците, сега я надценяват, както направиха на междинните избори през 2022 г., когато резултатите на демократите опровергаха проучванията. Вицепрезидентът възприе различен подход от Клинтън и Байдън. Тя не акцентира върху своя

исторически потенциал

да бъде първата

жена президент

и главнокомандващ, както направи Клинтън. И все пак изборите през 2024 г. може да са най-обвързаните с пола в съвременната история на САЩ. Анкета на “Ню Йорк Таймс”, проведена от 20 до 23 октомври, показва, че Харис е подкрепена от 53% от жените в сравнение с 39% от мъжете. Обратно, 53 на сто от силния пол са обявили, че биха гласували за Тръмп срещу 41 на сто от дамите.

В допълнение към факта, че кандидатът на Демократическата партия е жена - втората, посягаща към най-високата позиция в САЩ след Хилари Клинтън, ентусиазмът на нежния електорат е подсилен на фона на нестихващата битка за правото на жените в САЩ да решават сами дали и кога да стават майки. От юни 2022 г., когато Върховният съд забрани правото на аборт, съществувало в продължение на 49 години, американското общество се раздира от спорове и протести. Дебатът по темата създаде огромен шум по време на междинните избори и продължава да мобилизира и мотивира жените, а в по-малка степен и мъжете в САЩ.

Друг акцент в кампанията безспорно е икономиката, особено инфлацията и високите разходи за живот, които бяха последователно цитирани от избирателите в анкетата на FT-Michigan Ross през последната година. В последното проучване от средата на октомври Тръмп си възвърна минималната преднина пред Харис - 44% от избирателите залагат, че милиардерът ще се справи с икономиката срещу 43% в полза на Камала. 

В опит да се реши ребусът кой ще бъде следващият президент се включи и изкуственият интелект AI. ChatGPT вярва, че Камала Харис има малка, но значителна преднина на национално ниво. Нейната подкрепа сред жените и младежите, както и коалицията от различни демографски групи, са определящи за това. GigaChat също прогнозира победа на вицепрезидента, посочвайки проблемите на Републиканската партия в Южна Каролина. Интересно е, че изкуственият интелект на “Гугъл” - Gemini, и Copilot на “Майкрософт” отказаха да гадаят заради риск от грешки.

И ако AI дава предимство на Харис, не така стоят нещата при компаниите за залагания. Към сряда Polymarket, една от водещите услуги в сектора, оцени шансовете на Тръмп да си върне президентския пост на около 67%, а тези на Харис - на 33%. Друга бетинг компания даде на Тръмп 62%, а на Камала - 38%. Според западни издания американците са похарчили поне $ 2,7 милиарда за залози кой от двамата ще влезе в Белия дом през януари.

Надпреварата ще бъде и най-скъпата президентска кампания в историята, като към средата на октомври бяха събрани общо 3,8 милиарда долара според анализ на финансови документи на “Файненшъл Таймс”. Демократите, включително групите, подкрепящи Байдън и Харис, са събрали повече - 2,2 милиарда долара спрямо 1,8 милиарда на кръговете, подкрепящи Тръмп, от началото на миналата година. Демократите също се радват на

рекордна вълна

от малки дарители,

особено след като Харис замени Байдън през лятото.

Не е изненада, че американските гласоподаватели се фокусират предимно върху вътрешните въпроси, когато избират своя президент. През есента на 2024 г. инфлацията, правото на аборт, имиграционната криза и запазването на демокрацията са горещи теми. Външната политика, макар и все още актуална, остана на заден план, въпреки че войните в Украйна, Газа и сега Ливан повлияха на кампанията. Макар на местна почва границите между вътрешни и външни проблеми да са все по-размити, президентските избори на 5 ноември са и референдум за ролята на САЩ в света. Това е гласуване за американските ценности и интереси, избор между традиционния мултилатерализъм и визия за хаотичен свят, в което Вашингтон трябва да демонстрира глобалната си водеща роля.

Пълна мистерия и във вота за Конгреса, силите на кантар

Всички очи са вперени към САЩ, където обаче на 5 ноември американците ще избират не само президент, но и новите членове на Камарата на представителите и част от сенаторите. Тези избори са не по-малко ключови от президентските, тъй като от тях зависи каква ще е реалната власт на държавния глава.

В резултат на вота във вторник ще стане ясно дали Камарата и Сенатът – двете камари на Конгреса, ще бъдат доминирани от демократите или републиканците. Нито един обитател на Белия дом не изпитва желание да се изправи срещу враждебен Конгрес, без да има мнозинство на своя страна, което в голяма степен ще ограничава вземането на решения и ще саботира президентския мандат. Конгресът е и този, който на 6 ноември ще трябва да сертифицира резултатите от изборите за държавен глава във всеки щат по време на обща сесия.

Камарата на представителите се състои от

435 места, които са изправени

пред избори на всеки 2 години

На 5 ноември избирателите в 50-те щата ще определят своите представители, чийто брой за всеки щат зависи от броя на населението. Ако по време на преброяванията щатът изгуби или добави нови жители, това променя и броя на местата му в Камарата на представителите.

В момента долната камара на Конгреса е доминирана от републиканците, които разполагат с 220 места срещу 212 за демократите, като 3 от местата са вакантни. Последните сондажи не могат да определят дали бъдещото мнозинство ще бъде синьо или червено, тъй като 17 места са изключително оспорвани.

На 5 ноември ще бъде подновена 1/3 от Сената – или 33 места от 100-те, които го съставят. Тук всеки щат е представен с по 2 места, независимо от размерите и населението си. Той също има ключови функции, защото утвърждава президентските назначения на министрите, на върховните и федералните съдии и на посланиците. 

В момента Сенатът наброява 49 републиканци, 47 демократи и 4-ма независими, които гласуват с демократите.

Изборите за горната камара

също ще са много оспорвани,

защото 8 места са на кантара

7 от тях сега са на демократите. Става въпрос за сенаторите от Монтана, Уисконсин, Охайо, Невада, Пенсилвания, Мичиган, Аризона и Тексас. Има очаквания, че и тук балансът може да се наклони към републиканците.

От времето на междинните избори през 2022 г. президентът Джо Байдън трябваше да управлява в условията на републиканско мнозинство в Камарата на представителите. Това му попречи да прокара важни и мащабни реформи през последните 2 г. А долната камара гласува не само бюджета на държавата, но има за мисия до определи президента в случай на равенство. Това е ключов момент, тъй като състезанието между Доналд Тръмп и Камала Харис е толкова оспорвано, че може да приключи с инфарктно равенство в броя на големите избиратели.

Други от От страната и света

Вижте седмичния отчет на община Русе

РЕСОР „ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА И КОМУНАЛНИ ДЕЙНОСТИ": - приключиха строителните дейности по ремонт и подготовка преди полагане на нова асфалтова настилка на околоблоковото пространство към бл

МРРБ е сезирало ВКП за нарушения по европейски проект за реставрацията на църква

Министерството на регионалното развитие и благоустройството е сезирало Върховната касационна прокуратура за нарушение със средства от Европейския съюз за реставрация на църква в България

Румяна Бъчварова: За партньорите отвън изглеждаме изключително нестабилни

„За партньорите отвън изглеждаме изключително нестабилни и уникални. Трябва да кандидатстваме за рекордите на „Гинес" – за много кратък срок, толкова пъти проведени избори без резултат"

От общината в Рила не коментираха проверката на европрокуратурата в града

От общината в Рила запазиха мълчание по повод проверка на европрокуратурата във връзка с извършени претърсвания на няколко места в страната - Бургас, Петрич, Рила и София

Задържаха трима, нападнали и откраднали 120 хил. лв. от мъж в София

На 20 ноември около 11 часа мъж потърсил помощ в полицията в София. Той обяснил, че заедно с негов познат се придвижвали с личен автомобил, когато били засечени от друга кола и били принудени да

>