Благи места: Исполинът до центъра на България
Върхът, който е приятел и на децата, предлага красиви гледки във всички посоки
Той не е великан, нито е чак величествен. Но е лесно достъпен и за деца, а в ясно време предлага едни от най-очарователните кръгови гледки към паметника "Шипка", към монумента "Бузлуджа", към Казънлъшката низина и язовир "Копринка". Поднася като на длан цялата местност Узана. В далечината - очертанията на град Габрово и "локвата" на язовир "Христо Смирненски". А на запад познавачите на Централна Стара планина откриват върховете на масива Триглав.
Високият 1523 метра връх Исполин се намира до географския център на България в местността Узана, която е на около 22 километра от Габрово. За габровци, за хората от населените места наоколо и за редовните посетители на курортната местност преходът до върха, познат в миналото като Коруджа, си е просто разходка. За всички, които още не са стигнали до него или за първи път чуват името му, той е място, което си струва да бъде посетено. Независимо дали ще изберат почивка, или един уикенд, че и повече, в някой от хотелите или хижите - местата за настаняване са доста и леснодостъпни. Разбира се, може да се избере Габрово или някое от селата наоколо. Удобен избор е, тъй като подходът до началото на пътеката към върха е достъпен с автомобил.
Маршрутът
Пътят до Габрово с автомобил е от 2 до 4 часа от четирите краища на страната. От София са 224 километра, от Видин - 343, от Силистра - 295, от Благоевград - 319. От Габрово до хижа "Узана", където тръгва пътеката към върха, са около 22 километра, отнема и по-малко от час. Пътят, като всяко планинско трасе, е поувъртян, но в прилично състояние.
Хижа "Узана" е на 1231 метра надморска височина. До нея се стига по добре поддържан асфалтов път. От града поемате към квартал "Смирненски", после, следвайки указателните табели, поемате по пътя за село Зелено дърво и в същата посока - към хижата. Тя е солидна триетажна сграда с просторна трапезария, фоайе и широка веранда. Разполага със собствен водоизточник и 80 места. Отворена е през цялата година и предлага възможности за разходка и планински туризъм, а през зимата - и за ски. Наоколо има и достатъчно места за паркиране.
От хижата до Исполин се стига лесно. Отнема около час до час и половина ходене в зависимост от темпото, с което предпочитате да се движите. Общото разстояние от хижата до върха е 2,5 километра, а денивелацията е малко под 300 метра.
Пътеката е добре маркирана. Започва на 10-15 метра по пътя след хижата. Отбелязана е с табела вдясно и зелена маркировка. В първата си част е много лека с приятно изкачване, минава през красива иглолистна, а после през широколистна гора. След около 1,6 километра и малко над 160 метра денивелация се стига до разклон на пътеката, вляво и вдясно. Вляво се стига до с. Ясеново в подножието на планината. Ако се тръгне от селото към върха, времето за изкачване е около 4 часа. Но маршрутът от разклона към върха продължава вдясно и е отбелязан с табели с жълта маркировка. По-голямата част от пътя е почти полегата, като най-стръмно е малко преди разклона на пътеката и после малко преди самия връх. Тези два участъка обаче се преминават бързо и безпроблемно. Затова Исполин е подходящ и удобен за изкачване и от деца.
Най-добрите сезони да се стигне до върха са пролетта, лятото и есента. Съветваме ви да изберете ясно и слънчево време с лек ветрец, когато видимостта ще е най-добра, за да можете да се насладите на гледките, докато си почивате на върха. А макар Исполин да не е от колосите на Балкана, панорамната гледка е впечатляваща.
Географският център
В никакъв случай не пропускайте разходка из местността Узана. Тя е част от маршрута Ком - Емине. Ако сте в околността за дълъг уикенд, отделете си ден, за да се насладите на красотата на най-голямата поляна на билото на Балкана, разположена от 1250 м до 1350 м надморска височина, на тишината и на кристално чистия планински въздух. Площта на Узана е около 3000 декара, обгърната е от вековни букови гори, хълмиста на места и прорязана от множество пътеки и пътища.
Името Узана идва от турската дума узун - дълъг на български. Приема се, че тя е създадена от хората като пасище за големи стада овце. Сега там рядко могат да се видят стада, освен пасящи крави във високата част по пътя към Исполин. За сметка на това от 2009 г. местността е със статут на курортен комплекс, а през зимата е едно от популярните места за ски в страната, стига да има достатъчно сняг. Разполага с осем писти, като най-голямата е с дължина 1300 m. Всички те са съоръжени с влекове. А през лятото, в средата на юли,тук се провежда набиращият популярност "Узана поляна фест". В три дни той включва множество артистични изпълнения, еко активности, зелени иновации и много музика.
Районът на местността се отличава с голямо биоразнообразие. Тук се срещат повече от 400 вида растения, в това число 70% от официално признатите в българската фармакопея лекарствени растения. Поляните под върха през есента са обсипани със сини минзухари. А в гората, преди да се стигне до курорта, през пролетта има изобилие от леворда.
Ако сте около хижа "Узана", на 3 километра от нея може да посетите и географския център на страната ни. Той е измерен през 1991 г. и през същата година на мястото е поставен знак, отбелязващ средата на територията на България - стилизирана форма на пирамида с отвес в цветовете на националния флаг.
Идеята за намирането на географския център е на покойния журналист и публицист Евгени Станчев, някогашен главен редактор на вестник "Поглед". Учени от БАН начело с проф. д-р Младен Младеновски се заемат с изчисленията и се оказва, че географското сърце на страната ни се намира на 42*45' 58" северна ширина и 25*14'18" източна дължина - и това е точно местността Узана. А знакът е дело на габровския скулптор Петър Хаджиганев.
От 2008 г. географският център е включен в движението "100 Национални туристически обекта". До него всъщност има и удобен асфалтиран път, веднага наляво след входа на курорта, красиви поляни, иглолистни дървета и приятни места за разходка и почивка.
Въпрос на избор е къде да се отседне. Със сигурност един ден не стига, за да се обходи поляната и местата край нея. А Исполин е просто задължителен.
Узана може да бъде и подход към превала на прохода Шипка. Пътеката тръгва от хотел "Еделвайс"", откъдето също може да се стигне до Исполин. Но за Шипка трябва и известна логистика. В една посока са нужни 2,5 - 3 часа, без качването до паметника.
Иначе трасето е разнообразно и динамично, с изкачвания, равни места, слизания. Но ако ще се връщате по същата пътека, а не ви чакат с кола на върха на прохода, е най-добре да се избере някой от дългите летни дни. Пътеката също отваря добри гледки, пък и не е претоварена от туристи.
Всъщност стигнете ли до Узана, едва ли ще пропуснете Габрово, Музея на хумора, Етъра, Соколския манастир. Така се получава дълга, много пълноценна и разнообразна почивка.