Д-р Калина Цанкова: Невъзможно е да объркаш "бактерията човекоядец" - страшно подвижна, разяжда светкавично плътта

01.11.2024 12:33 Силяна Руменова
Микробиоложката Калина Цанкова и хирургът Тодор Шуплев разказват за перипетиите, през които е преминало лечението на 61-годишната пациентка.
Заливът Силистар между Синеморец и Резово, където е почивала 61-годишната жена от Перник. СНИМКА: ФЕЙСБУК

Случаят с Ади от Перник ще влезе в учебниците, тъй като медиците не само се пребориха за живота ѝ, но спасиха от ампутация крака ѝ

61-годишна жена и бивш спортист на 86 г. живеят втори живот и са едни от малцината в света, които оцеляват, след като са заразени с водната бактерия вибрио вулнификус, по-известна като “бактерия човекоядец”. Тя буквално се храни с човешка плът. За нея първи писа “24 часа”. Двамата са спасени от бургаски лекари, които са се борили за живота им близо месец. Други двама заразени със същата бактерия обаче загинаха.

Случаят с Ади от Перник със сигурност ще влезе в учебниците по медицина, тъй като медици успяват да се преборят не само за живота, но и за крака ѝ – нещо, което се случва изключително рядко в световен мащаб. В повечето случаи пациентите, инфектирани с коварната бактерия, преживяват ампутация на крайник.

След 10 операции и близо месец под непрестанните грижи

на лекарите от УМБАЛ - Бургас, 61-годишната пациентка вече си е удома и в добро здраве.

“Досега в България нямаше данни за човек, оцелял след заразяване с тази бактерия по кръвен път. Единственият описан в литературата случай е на белгийски турист, отказал хоспитализация и загинал за часове. Само миналата година в научни публикации са докладвани пет смъртни случая в Тампа Бей, Флорида, които се дължат на същия причинител”, казва д-р Калина Цанкова, началник на Микробиологичната лаборатория в УМБАЛ - Бургас.

Точно тя е медикът, който, виждайки състоянието на 61-годишната жена, успява да разпознае коварните симптоми на бактерията убиец, след което идва и правилната терапия. Но първоначалният шок сред лекарите е огромен. Виждайки разядената плът на пациентката, те буквално възкликват: “Какво е това чудо?!”, спомнят си медици, лекували перничанката.

А за нея всичко започва от едно безобидно охлузване на плажния шезлонг, докато е на почивка в най-южния къмпинг по родното Черноморие “Силистар” край Синеморец. Въпреки одраскването жената влязла в морето, без да подозира, че това може да се окаже почти фатално.

След по-малко от час

кракът ѝ започнал да се подува, покрил се с големи мехури,

вдигнала висока температура. По спешност туристката е транспортирана в УМБАЛ - Бургас. Приета е в болницата по време на дежурството на хирурга д-р Тодор Шуплев. Той прави хирургична обработка на раната, за да не допусне разпространение на заразата. Взета е и микробиологична проба.

Д-р Калина Цанкова разпознава причинителя веднага, макар да го е виждала само три пъти в своята практика.

“Беше като на кино – веднага щом видях случая, разпознах симптомите на бактерията убиец. Захвърлих всичко, което правех в онзи момент, и казах:“Това е!” - разказва д-р Цанкова пред “24 часа”. И допълва: “Невъзможно е да объркаш. Тази бактерия е подвижна, характерно е, че не расте в среда, в която растат подобните на нея.”

Незабавно е направена антибиограма, започнато е тройно антибиотично лечение, включително и с доксициклин, което паралелно с хирургичното лечение дава резултат. Но не веднага.

“Имаше момент, в който се появиха симптоми на полиорганна недостатъчност,

на сепсис. Жената беше замаяна, не познаваше близките си. Консултираха ни колегите от реанимацията, ползвахме методична помощ и на Клиниката по гнойно-септична хирургия в “Пирогов”, разказа д-р Тодор Шуплев. Първоначално бургаските медици обсъждали прехвърлянето на пациентката в София, но взели решение, че това би било твърде рисковано за нея. Така след близо месец борба за живота и поредица оперативни интервенции, в които участва целият състав на Втора хирургия, жената е изписана в добро състояние. И за неин огромен късмет - с два крака.

За д-р Цанкова този специфичен случай разбудил спомени отпреди 15 години, когато за първи път се сблъскала с рядката и агресивна бактерия вибрио вулнификус. Тогава турист от Германия с подобна инфекция бил настанен в болница в Бургас и по-късно транспортиран за лечение в родината.

“Не знам как се е развил случаят с него, но останах впечатлена от скоростта, с която инфекцията може да се разпространи. Тази бактерия е изключително агресивна. За щастие жената от Перник постъпи в болницата веднага, което позволи на екипа ни да действа светкавично. Това беше изключително важен и критичен момент, тъй като забавянето можеше да е фатално. С колегите работихме рамо до рамо като истински екип. Всеки от нас реагира на момента, нямаше място за грешка. Бързите и адекватни действия са основният фактор за спасяването на пациент, заразен с тази бактерия”, казва д-р Цанкова.

Малко след този случай частна бургаска болница също съобщи, че това лято е спасила 86-годишен пациент, инфектиран от коварната бактерия, но за съжаление, тя убила други двама възрастни мъже, приети в здравното заведение.

И тримата постъпват с оплаквания от леки зачервявания, подобни на обриви, и слаби отоци по крайниците. Състоянието им обаче се влошава изключително бързо, а симптоматиката е сходна – некрозиране на кожата, високи нива на възпалителните маркери (CRP), спадащи нива на тромбоцитите, поради което лекарите не могат да предприемат оперативно лечение, докато не стабилизират жизнените показатели на пациентите, разказват от болницата.

24 часа след постъпването и тримата са преведени в реанимация. Краката им са обхванати от

големи кожни некрози и мехури, целите в гнойна зловонна течност

В спешен порядък са проведени всички необходими диагностични процедури и е предприето лечение. Приложени са терапии с три вида антибиотици, ежедневни превръзки след отстраняването на некротичната тъкан. Налага се пациентите да бъдат интубирани. През цялото време те са изолирани в самостоятелни болнични стаи и отделни реанимационни помещения. Лекарите незабавно сформират екипи от реаниматори, съдови хирурзи, микробиолози и външни консултанти. Всички работят, спазвайки строги хигиенно-санитарни мерки. Близо месец медиците се борят за живота на своите пациенти. За съжаление, двама от тях не успяват да преборят опасната бактерия, но най-възрастният – бивш спортист на 86 г., оцелява и е изписан в стабилно състояние. Лекари коментират, че мъжете се заразяват по-често от жените, а пациентите над 40-годишна възраст са изложени на повишен риск.

Нетипичната за нашите географски ширини бактерия Vibrio vulnificus всъщност причинява сериозна форма на заболяването вибриоза. Инкубационният период е кратък – едва няколко часа след контакта с бактерията тя видимо се разпространява. Симптомите включват треска, втрисане, зачервяване на кожата или обрив, който бързо се подува и става болезнен, напълнени с течност мехури по кожата. Появяват се гадене и повръщане, диария, замайване, фебрилност, припадък или слабост (признаци на ниско кръвно налягане), объркване или променено психическо състояние, ускорен сърдечен ритъм. Бързо разпространяващите се мехури разрушават тъканите за броени часове, а пациентите изпадат в животозастрашаващо състояние на сепсис и шок. Тъканите продължават да загиват, защото бакретията се “храни” с тях.

“Характерен за всички пациенти е намаленият имунен отговор. Това са предимно възрастни хора с придружаващи заболявания. Не бива да се изпада в паника, защото инфекции е имало и винаги ще има”, казва д-р Цанкова. Но

съветва да бъдем внимателни и да не влизаме в морето с пресни рани

“Хората не предполагат до какво може да доведе една на пръв поглед малка раничка”, вметва микробиоложката. Според нея необичайното разпространение на бактерията у нас се дължи на прекалено горещия климат това лято в комбинация с малко валежи. Бактерията вибрио вулнификус живее в топла, леко солена вода, обикновено там, където райони със сладка вода – например реки, се срещат с морето. Според специалисти тези води се наричат “брахишни”.

Такова, според известния микробиолог проф.Тодор Кантарджиев е и Черно море, тъй като то не е богато на сол. Професорът пояснява, че тази бактерия не е нова и съветва, ако човек има някаква раничка по тялото и влезе в морето, веднага да я дезинфекцира, след като излезе от водата. Освен през рана обаче заразяването може да стане при консумация на някои морски дарове, най-често стриди, предупреждава проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

Други от Докторе кажи

Програма помага на ромски студенти да станат лекари и фармацевти

В един горещ юнски ден група ромски тийнейджъри, насядали над уравнения по химия, се подготвят за професиите, които българската здравна система се бори да запълни: лекари, медицински сестри

Отново липса на противогрипни ваксини в пика на инфекциите у нас

В пика на респираторните и вирусни инфекции отново има липса на противогрипни ваксини. В същото време държавата отчита повишен интерес към имунизирането срещу грип

Племенник на Кенеди ще бори флуорида във водата. Опасен ли е наистина този минерал?

Дентални лекари твърдят, че той е изключително важен за здравето на зъбите и венците, предпазва от кариеси Бъдещият здравен министър на Доналд Тръмп Робърт Ф

Чревният микробиом може да се предава от човек на човек

Учените доказаха, че колкото повече време хората прекарват заедно, толкова по-сходен е съставът на техния чревен микробиом, дори ако не живеят в едно и също домакинство, съобщава сп. „Нейчър"

Първи случай на птичи грип при дете в САЩ

Дете в Калифорния е първото в САЩ с положителен тест за птичи грип, съобщи Си Ен Ен. Здравните служители предлагат прегледи и превантивно лечение на изложените на риск контактни лица в детската

>