Бизнесът и политици към “Отличниците на България”: И да учите навън, върнете се

31.10.2024 19:50
20 ученици с отлични успехи в науката и спорта влязоха в осмия випуск “Отличниците на България” - кампанията на “24 часа”, която откроява красивите умове. СНИМКИ: НИКОЛАЙ ЛИТОВ, ЙОРДАН СИМЕОНОВ И ГЕОРГИ КЮРПАНОВ
Проф. Галин Цоков награди учителката по биология и здравно образование Александрина Шомова от СУ “Екзарх Антим Първи” в Казанлък.
Кметът на София Васил Терзиев награди Александра Петкова.
Директорът на Националната библиотека проф. Красимира Александрова
Илияна Захариева, директор “Корпоративни комуникации” в А1, връчи специалната награда на А1 на Антон Кремов и Мартин Панайотов.
Инж. Стоил Димитров – генерален директор “Производство” в “Елаците-Мед” АД, част от Група ГЕОТЕХМИН, отличи Михаела и Ясен.
Емил Ангелов, главен изпълнителен директор и заместник-председател на УС на “Главболгарстрой холдинг” награди Надя Тончева.
Никола Рангелов, председател на Българската асоциация на металургичната индустрия, връчи отличия на Димана Праматарова и Дамян Накев.
Издателят на “24 часа” Венелина Гочева отличи Ивайло Христов.
Проф. Николай Михайлов, председател на Надзорния съвет на “Трейс груп холд”, награди Милен, Сара и Илия.
Христо Бабев, управител на “Електрохолд”, награди Йоанна Костадинова.
Димитър Димитров
Стефан Гайдаров
Ивелив Иванов
Ема Станкова

Вие сте надеждата за тази държава и вече велики хора, чуха децата от възрастните при приемането на 8-ия випуск талантливи ученици в инициативата на “24 часа”

Да се завърнат у нас, след като завършат висшето си образование в чужбина, призоваха представителите на бизнеса и политиката осмия випуск “Отличниците на България”, които “24 часа” награди в четвъртък.

20 красиви умове, превзели върховете в науката още като ученици, влязоха в осмия випуск на инициативата на “24 часа”. Прие ги министърът на образованието проф. Галин Цоков с думите: “Да си отличник, вече е модерно”. 

А кметът на София Васил Терзиев им показа, че

да си отличник, не е лесно, но с усилията си можеш да стъпиш на върха

Партньори на инициативата на “24 часа” са компаниите А1, “Аурубис”, “Трейс груп”, “Геотехмин”, “Зора”, “Електрохолд” и “Главболгарстрой холдинг”. А домакин на церемонията бе Националната библиотека “Св. св. Кирил и Методий”.

“В присъствието на политици не е политически коректно да се казва, но добре, че има такива събития, за да има някаква надежда в тази държава”, обърна се към отличниците Илияна Захариева, директор “Корпоративни комуникации” в А1.

“Имаме нужда от такива хора като вас. Вие сте надеждата за тази държава”, каза тя на децата. И ги покани, след като завършат образованието си, да се завърнат в България.

“Благодаря на библиотеката, че ни приюти. Пожелавам си след 12 години, когато ще приемаме 20-ия випуск в този елитен клуб, да направим церемонията на терминал 2 на летище “София”. Но на терминала за пристигащи. И за това трябва да се потрудят много от хората, които са тук”, обърна се към отличниците, но и към политиците издателят на “24 часа” Венелина Гочева.

“Пожелавам ви много често да отивате до терминал 2, но за туризъм или участие в големи международни проекти, а после да се връщате с новите си успехи и знания. За да може тези след вас да стъпят на вашите рамене и да откриват нови хоризонти. Благодаря ви, че ни вдъхновявате. Във вас виждаме цялата мотивация, за да знаем, че всяко едно усилие си струва”, каза пък столичният кмет Васил Терзиев.

“Наскоро имах разговор с един известен учител по математика и го попитах

колко от децата, които е учил, са се върнали и работят за индустрията в България. Числото е жалко!

Моята мечта е да направим така като общество и държава, че тези млади хора, когато завършат образованието си, да работят за развитието на България”, каза проф. Николай Михайлов - председател на надзорния съвет на “Трейс груп холд”.

По-голямата част от осмия випуск отличници наистина мечтаят да продължат образованието си извън България. А част от децата вече са приети, някои дори заминаха. Но и повечето си пожелаха един ден, когато са завършили образованието си, да могат да се завърнат.

 

Да си отличник, е модерно, каза министър Цоков и награди учителка будителка, която иска щастливи ученици

Как се лекуват без антибиотици бактериални инфекции - това откриха 6 ученички на учителката по биология и здравно образование Александрина Шомова от СУ “Екзарх Антим Първи” в Казанлък. Младият педагог споделя, че STEM означава много повече от наука, технология, инженерство, математика - философия на образованието, при който една тема се разглежда от различни учебни дисциплини. В четвъртък тя доведе младите си надежди - Габриела Чернева, Йоанна Иванова, Биляна Вълева и Кристиана Ташена. А самата Шомова получи награда от министъра на образованието проф. Галин Цоков.

“Миналата година бяха за първи път на събитието и споделих, че то прави модерно това да си отличник в България. Тези мои думи се потвърдиха през тази година - 120 деца получиха национални дипломи за пълен отличен успех, а миналата година бяха само 16. Над 90 са и медалите от олимпийските състезания”, подчерта проф. Цоков.

“Днешните учители са съвременните будители. Г-жа Шомова е именно такъв.

Тя не само дава знания, мотивира, вдъхновява учениците, но и ги насочва към въпросите в науката, които могат да решат, и нерешими въпроси досега, а децата се запалват към науката”, допълни министърът.

“Искам учениците ми да бъдат щастливи и сами те да осъзнаят, че всичко зависи от тях, така че каквито и цели да си поставят, нищо не е невъзможно”, каза Шомова.

Васил Терзиев: Велики хора, върнете се, за да може тези след вас да стъпят на вашите рамене и знания

Как се оборва безапелационно теорията на Келвин за константните ъгли, които оставят следите от кораби в морето? Това знае 12-класничката от НПМГ Александра Петкова, която се върна от полския град Катовице с голямата награда от Европейския конкурс за млади учени ЕUCYS. Тя бе наградена като "Отличник на България" от кмета на София Васил Терзиев.

"Едни от най-хубавите моменти в ролята ми на кмет са, когато мога да се срещна с такива велики хора, които тепърва ще прокарват следа в областта, която са избрали. Пожелавам ви много често да отивате до терминал 2, но за туризъм и обучения и после да се връщате, за да може тези след вас да стъпят на вашите рамене и да откриват нови хоризонти", призова Терзиев.

"Физиката и като цяло науката трябва да е много по-достъпна. Изследвам следите зад движещите се обекти във вода. Този ъгъл на тези V-образни следи в продължение на 100 г. е смятан за константен. Аз опитвам да обясня как ъгълът на следите зависи от скоростта на кораба, големината му, типа на вълната", разказа Александра.

Директорът на Националната библиотека проф. Красимира Александрова: Талантливите деца ни дават надежда и кураж за бъдещето

В навечерието на Деня на народните будители правите това забележително събитие, с което ни давате надежда, кураж и оптимизъм за бъдещето. За нас като домакини е чест да бъдем заедно.

Да споделим празничността на деня и да си пожелаем още много талантливи деца, които да могат да се изявяват със своето творчество.

Илияна Захариева, директор “Корпоративни комуникации” в А1, връчи специалната награда на А1 на двама програмисти

За Антон знанието е по-важно от победата, а Мартин прави игри, за да забавлява

Антон Кремов и Мартин Панайотов са двама талантливи програмисти, които имат безброй награди от международни състезания.

“Добре, че има такива събития, за да има някаква надежда за тази държава. Чакаме ги тези хора програмисти, математици, инженери, имаме страхотна нужда от тях. Момчета, невероятни сте! Не знам как ще продължите бъдещето си, но искам да знаете, че имате място в А1. Поздравявам ви за това, което правите”, обърна се към отличниците Захариева.

Какво са за Мартин видеоигрите? Той обясни: “За мен са форма на забавление, но и начин да се измъкнеш от много неща в живота си, да се успокоиш, да направиш нещо.”

Инж. Стоил Димитров – генерален директор “Производство” в “Елаците-Мед” АД, част от Група ГЕОТЕХМИН, отличи медалисти

Михаела доказва връзката между каратето и математиката, а с пианото Ясен изразява чувства

Михаела Димитрова от Пирдоп само за 9 г. успя да натрупа 92 медала - 30 златни, 30 сребърни и 32 бронзови, в различни категории в каратето. И е пълна отличничка.

А  Ясен Лалов е все още ученик, но вече покорява международните сцени с пиано. Лауреат е на много международни музикални конкурси.

“Михаела и Ясен са ясно доказателство, че децата могат да бъдат не само отличници, но и с много труд и постоянство да развият своите таланти в други разнообразни области”, каза Димитров.

“За мен е важно не толкова да си отличник и да имаш шестици, а да имаш знания”, коментира и Михаела.

За да бъде виртуоз на пианото, Ясен отделя поне по два часа на ден. Но според мен не е важно да свириш често, а да изразяваш чувствата си”, каза той.

Емил Ангелов, главен изпълнителен директор и заместник-председател на УС на “Главболгарстрой холдинг”, връчи награда на двама отличници

Стоян създаде гривна, която “усеща” грип и алармира джипито. А Надя е №3 в българския шах

Надя Тончева вече е №3 в българския шахмат. Интересни са ѝ и биоинформатиката, и биоинженерството.

“Връзката между живота и шаха ще я разбереш с времето - да си настоятелна, да имаш стратегия, да се учиш от своите и чуждите грешки и ще побеждаваш”, обърна се към Надя Емил Ангелов.

“Започнах да играя шах на 7 г. Беше ми много интересно, защото е сложна игра и има много компоненти”, разказа Надя.

Стоян Ганчев пък създаде гривна, която хваща грип и COVID и алармира джипито. Тя следи и съхранява информация за ниво на кислород в кръвта, телесна температура, сърдечен ритъм. Той се разболя и не можа да присъства на церемонията. 

Никола Рангелов, председател на Българската асоциация на металургичната индустрия, връчи отличия на Димана Праматарова и Дамян Накев

Най-трудни са неоткритите неща, споделиха двамата световни математици

“Най-трудното в математиката са все още неоткритите неща. Ако се открие нещо ново, все някой ще има любопитството да измисли решение, но има задачи, които са от началото на века и само една от 7-8 е решена.”

Така Дамян Накев, носител на златен медал от световния турнир на шампионите по математика в Малайзия, определи какво го затруднява.

Дамян получи наградата си от Никола Рангелов, председател на Българската асоциация на металургичната индустрия и представител на “Аурубис”, на церемонията. “Благодаря за това събитие в този храм на буквите. Тези деца работят с международни букви, с математиката обясняват всичко”, обърна се той към двамата отличници.

Димана Праматарова бе приета в лагера PROMYS EUROPE - Program in Mathematics for Young Scientistng, организиран от престижния университет в Оксфорд.

Издателят на “24 часа” Венелина Гочева отличи Ивайло Христов

Шампионът по философия вече пише първата си книга

Науките се градят върху саморазбираемостта на жизнения свят. Тази сложна мисъл донесе на Ивайло Христов златен медал от олимпиадата по философия. Започва есето си с тезата, че трябва да се докаже, че има една обща истина. А иначе жизненият му свят е пълен с книги, музика и приятели. Той вече пише и първата си книга. Написал съм увода, както и първите две части на изследването. Целта е да обвърже философиите на Имануел Кант и на Едмунт Хусерл и да се създаде нова традиция, която е свързана с неокантианството, разказа идеята си Ивайло.

Твоята книга със сигурност ще има място в Националната библиотека. Това, което мога да ти обещая, е нашето издателство да издаде твоята книга, каза издателят на “24 часа” Венелина Гочева.

Проф. Николай Михайлов, председател на Надзорния съвет на “Трейс груп холд”, награди Милен, Сара и Илия

За шампионите на ПЧМГ пътят е към чужд университет, но после се връщат

Задължително в университет в чужбина ще продължат образованието си шампионите от Първа частна математическа гимназия Гео, Милен, Сара и Илия. На церемонията бяха само трима - Милен, Сара и Илия, защото Гео вече учи във Франция.

Наградите на тримата отличници връчи председателя на надзорния съвет на “Трейс груп холд” проф. Николай Михайлов. Той сподели, че мечтата му е да направим нужното като общество, за да могат отличниците да се завърнат в страната.

И тримата ще учат извън България. Но и тримата са убедени, че ще се върнат, за да предадат знанията тук.

Сара Илиева се занимава с математика от 8 г. и бе част от втория ни випуск “Отличниците на България”. Милен Шуманов се гордее със златния медал от Жаутиковската олимпиада в Казахстан. Най-големите постижения на Илия Василев са златото от Младежката балканиада по математика през 2022 г. и сребърният от международната Жаутиковска олимпиада през 2024 г.

Христо Бабев, управител на “Електрохолд”, награди Йоанна Костадинова

Без частни уроци момичето от Елена влезе в Кралската лига по английски

Йоанна Костадинова от Елена е в Кралската лига по английски, но има и медали за български и информатика.

Подготвя се сама, не разчита на частни уроци или школи. Работи вкъщи - през седмицата над уроците за училище, а през почивните дни се отдава на рисуване, информатика и т.н.

Йоанна и преди е имала награди, но в изобразителното изкуство. В края на 2022 г. взе специалната награда за рисунка “Магията на фолклора” в испанския град Валядолид.

Наградата на Йоанна Костадинова връчи управителят на “Еврохолд” Христо Бабев.

“Голяма чест е да връча тази награда на Йоанна, една всестранно развита личност. В “Електрохолд” даваме възможност на нашите млади кадри да учат и да се развиват. Честитя на Йоанна наградата, пожелавам ѝ много професионални успехи и да допринася за обществото”, обърна се Бабев към отличничката.

Какво е общото между латинския, философията, дебатите и приложната математика?

На пръв поглед изглежда, че това е науката, но в случая са нашите четирима талантливи отличници Димитър Димитров, Ема Станкова, Ивелин Иванов и Стефан Гайдаров. Те трупат медали в различни състезания.

След 14 дни разговори с плюшена играчка

Други от Просветни

Вечерните курсове – нова мода сред китайските младежи

Таксата за един срок обучение във вечерно училище е не повече от цената на вечеря в добър ресторант, а уроците са веднъж седмично, след 19 часа, съобщи Радио Китай

В Мъглиж ще учат за фризьори и козметици

В Стара Загора бе утвърден допълнителния държавен план-прием за учениците от обединените училища в XI клас в неспециализираните профилирани и професионални гимназии

Училищна лаборатория за иновации създаде програма за образование чрез изкуство

Нова програма за обучение по гражданско образование чрез визуални изкуства бе създадена в рамките на Лабораторията за иновации, свързана с образователната интеграция и гражданското образование

Млади учени обсъждат теми от природните науки в Хасково

Членовете на Астрономически клуб "По стъпките на Хелиос" се събраха в Хасково на семинар по природни науки за 12-и път. Всяка година по това време на форума в „Младежки център" в областния град си

Студентите през академичната 2023/2024 година у нас са с близо 3000 повече

Студентите през академичната 2023/2024 година у нас са 182 759, което е с близо 3000 повече от предходната година. Това показват данните от Националната карта на висшето образование

>