Печалбите на големите европейски петролни компании се топят

31.10.2024 17:09
Петрол Снимка: Пиксабей

Големите европейските петролни компании отбелязаха спад на печалбите си през третото тримесечие на годината, предаде Франс прес. Това се дължи на намалението на цените на петрола и по-ниските маржове на рафиниране. Компаниите обаче все още имат добра доходност и продължават да възнаграждават акционерите си.

Френската енергийна корпорация "ТоталЕнержи" (TotalEnergies) през третото тримесечие отчита най-големия спад в печалбите след пандемията от КОВИД-19. Нетният ѝ доход намалява с 65 на сто до 2,3 милиарда долара, почти колкото бе нивото през четвъртото тримесечие на 2020 г. - 65,7 на сто, пише БТА. 

Същото е положението и за Би Пи (BP). Британската енергийна корпорация, която също беше засегната от отписванията на активи, публикува във вторник печалба от 206 милиона долара (за третото тримесечие на годината) спрямо 4,9 милиарда долара година по-рано. Това са "най-трудните три месеца, които обществото е преживявало след пандемията", отбеляза Дани Хюсън, анализатор от инвестиционната компания "Ей Джей Бел" (AJ Bell).

Друг британски петролен и газов гигант "Шел" (Shell) обяви днес рязък спад на нетната печалба през третото тримесечие до 4,3 милиарда долара спрямо 7 милиарда през същия период на миналата година. Енергийната корпорация също пострада от спада на маржовете на рафиниране и цените на петрола.

Далеч сме от печалбите от 2022 г., когато петролните компании се възползваха от скока на цените на природния газ и петрола в резултат на икономическото възстановяване след пандемията от КОВИД-19 и руската инвазия в Украйна.

Тогава "Шел" и ТоталЕнержи" отчетоха най-високите годишни печалби в историята си, съответно от 42,3 и 20,5 милиарда долара.

В момента ниските цени на петрола се дължат на слабото търсене в Китай, водещият вносител на суров петрол, и от прогнозите за увеличаване на производството през 2025 г. Цените отбелязаха ръст в края на третото тримесечие, поради напрежението в Близкия изток, подхранващо нестабилността в региона.

Би Пи не е оптимистично настроен за четвъртото тримесечие на 2024 г. Компанията очаква маржовете на рафиниране да "останат ниски", а производството "да бъде по-ниско", отколкото през последните три месеца.

"В контекста на скромен глобален икономически растеж и геополитическо напрежение в Близкия изток, цените на петрола са нестабилни", заявяват от "ТоталЕнержи" в своя оценка на ситуацията.

Други от От страната и света

80 лв. струва в сайт вейпът с канабиод HHC, причинил прилошаване на полетелия от 7-ия етаж ученик

Ефектът е бил замаяност и по-труден контрол върху поведенческите реакции, може да е имало и никотин, но дозата да е била в повече, обяснява анестезиологът Борис Таблов Вейп с канабиод HHC

Четворна среща реди приоритети и механизъм за управление (Обзор)

ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обаче още мислят какво да пише в коалиционното споразумение и колко дълго да важи то Два месеца след първия звънец на 51-ото народно събрание изглежда

Горивата поскъпват - 2,60 лв. стигна цената на дизела

През тази година обаче не се очакват значителни колебания в котировките Горивата поскъпват отново и в началото на новата година дизелът стигна 2,60 лева в част от големите вериги бензиностанции

В годината без омбудсман - над 12 400 все пак се жалват пред институцията (Обзор)

Над 4700 са сигналите, свързани с потребителски права, половината от тях - за проблеми с тока и водата 12 463 души са се обърнали за помощ към омбудсмана през 2024-а - в годината

Съдът уреди Симо от влака на смъртта с покрив, но в ареста (Обзор)

Арестуваният за пожара във вагона на Централна гара не е искал да убие събратята си по съдба. Това става ясно от съобщение на прокуратурата. Обвиненият Симо Николов ще отговаря за причиняване на

>