Стихотворение, написано от изкуствен интелект, за малко да грабне награда в най-стария поетичен конкурс (Обзор)
- Анонимният автор си призна и се отказа от поощрението - искал да предизвика дискусия как "да се запази сътвореното от човека, а не от машината"
- В Стара Загора и досега не знаят с кого си комуникират - човек или машина, мъж или жена, може би цяла група. Подозират, че някой пише научен труд и си прави експеримент
“Оказа се, че най-старият конкурс за поезия в България най-бързо влезе в бъдещето.” Така директорът на библиотека “Родина” в Стара Загора Слава Драганова коментира необичайна ситуация, в която попаднаха организаторите на конкурса “Веселин Ханчев”. За участие бе изпратено и стихотворение, написано от изкуствен интелект.
Библиотека “Родина” заедно с общината и къща музей “Гео Милев” е организатор на конкурса, който тази година се проведе за 41-и път. В него се включиха 92 млади български поети - 67 момичета и 25(+1) момчета.
Но за какво всъщност става въпрос?
Журито с председател ректора на Нов български университет проф. Пламен Дойнов
се впечатлява от стихотворението “Дядо”,
написано без главни букви и препинателни знаци, и решава да му даде поощрителна награда. (Виж стихотворението долу.) То е изпратено от Христиан Папазов, на 21 г., от силистренското село Ножарево. Както е според регламента, в мейла, с който е получено произведението, са посочени телефон за обратна връзка и адрес.
Организаторите обаче не успяват да се свържат по телефона с автора, за да го уведомят за наградата и да го поканят лично на церемонията. Оказва се, че такъв номер не съществува. В разговор с тях
кметът на Ножарево ги уверява, че човек с такова име и възраст в селото никога не е имало
Проверяват за всеки случай и в разградското с. Ножарово с мисълта, че може да е станала грешка заради сходните имена на селата, но и там удрят на камък.
Тогава пишат на автора на имейл адреса, откъдето е стихотворението. И получават най-неочаквания отговор: авторът се отказва от поощрителната си награда и признава, че стиховете са дело на изкуствен интелект и в тях няма нито една дума от автора. Той пише, че е кандидатствал с няколко творби, създадени по този начин, защото е искал да направи експеримент. И допълва, че не иска да бъде публична личност. Единственото му желание е с този експеримент да предизвика дискусия и промяна, така че “да се запази сътвореното от човека, а не това от машината”. Би се радвал,
ако занапред се намери начин такива произведения да бъдат разпознавани
Категорично отказва да дойде в Стара Загора за церемонията по награждаването.
В Стара Загора са озадачени от случилото се, но смятат, че не е морално авторът да постъпва по този начин и да ги разиграва. До момента той предпочита да остане анонимен и невинаги отговаря на писмата по мейла. Местни IT експерти са установили, че
доставчикът на електронната му поща е базиран в Швейцария
Организаторите на конкурса могат само да гадаят дали общуват с жив човек, или с машина, дали Христиан Папазов е истинското му име, дали е мъж или жена, или пък са група хора, дали е на младежка възраст и т.н. Дори допускат, че някой пише научен труд за изкуствения интелект и така си прави експеримент с научна цел. Той не е дал информация и какъв точно изкуствен интелект е използвал.
“Ние наистина не знаем как може да се докаже авторство или съавторство с изкуствен интелект. Никой не може да го разпознае към момента - нито ние, които работим в библиотека и четем много стихове, нито който и да е в журито. Сега всичко зависи от добрата воля на твореца. Ако някой може да създаде алгоритъм за различаване на изкуствения интелект от чистото авторство, ние ще го приложим”, каза Слава Драганова.
В Стара Загора вече са решили догодина през април библиотеката и общината да инициират дискусия за създаването на литературни произведения от изкуствен интелект. Ще поканят поети, писатели, литературни критици, преподаватели и участници в жури на литературни конкурси, експерти по дигитален маркетинг и авторско право, представители на Министерството на културата. Най-вероятно дискусията ще се проведе догодина през април.
Наред с това променят и регламента на конкурса “Веселин Ханчев”, чрез който организаторите ще се разграничат от получаването на текстове, създадени с изкуствен интелект. В условията ще запишат, че
ще трябва да подписват декларация, че не използват изкуствен интелект
при създаването на произведения.
И церемонията по награждаването на тазгодишните лауреати на конкурса миналата седмица премина под знака на историята с изкуствения интелект. В словото си пред участниците зам.-кметът на Стара Загора по културата Милена Желева каза: “Ангажиментът, който ние като организатори на конкурса поемаме, е
да адаптираме статута му към предизвикателствата на новия свят
Не можем да спрем развитието на технологиите и изкуствения интелект! Младите най-добре разбират това. Друг е въпросът за етиката и морала и докъде ще стигнат технологиите. Ето и върху това също може да творите, да разсъждавате. Що се отнася до нас - ние много ще внимаваме следващите издания.”
Според нея красотата на поезията и полетът на мисълта не могат по никакъв начин да бъдат адаптирани технологично и да бъдат победени. “Това, което вие правите, не може да бъде пречупено от изкуствения интелект. Вярвайте в силите и възможностите си. Ние ще ви подкрепяме! Това е вашият празник и вашият момент!”, каза Желева на участниците.
“Поезията продължава! Не спирайте да пишете. Времето минава, но поезията остава!”, допълни поетесата Мирела Иванова, преподавател в Софийския университет и член на журито.
Журито бе единодушно - голямата награда отива при Катерина Василева от София - реален автор, която дойде на награждаването.
Дядо
той беше човек от друго време
но всяка вечер превръщаше миналото в чаша
пиеше спомените си
докато не останеше нищо освен тишина
понякога разказваше истории
през алкохолен дим
за младостта си за любовите които
отдавна са се разтворили
като лед в чашата му
но аз виждах тъгата зад усмивката
и знаех че всяка глътка
е опит да избяга от нещо
което никога няма да признае
той беше повече от чашата в ръката си
беше човек който се опитваше
да намери начин
да живее с тежестта на вчерашния ден
във теб.
Христиан Папазов,
на 21 г., от с. Ножарево,
област Силистра