Хелоуин тръгва от езически ритуал, в САЩ харчат по $ 12 млрд. за него
Улица, украсена с усмихнати тикви и фигури на духчета - това вече може да се види и у нас, след като община Казанлък реши да зарадва децата в града и техните близки за страшния празник Хелоуин. Макар да тръгва от англоговорещия свят преди много години, той все по-често се отбеляза и в България.
Теория гласи, че Хелоуин произлиза от келтския езически ритуал Сауин - фестивал на плодородието, който съвпадал и с настъпването на Нова година. Според вярванията на древните келти починалите през изминалата година се връщали от отвъдното в търсене на живи тела, в които да се вселят. За да се предпазят, хората се събират около огньове. Всички се опитват да изглеждат страшно, наметнали животински кожи и глави, за да изплашат привиденията.
Всяка година Хелоуин е в нощта на 31 октомври - ден преди честването на католическия празник Вси светии. Датата е избрана в далечната 835 г. Тогава, за да замени езическия ритуал, папа Григорий IV утвърждава 1 ноември като Ден на Вси светии в католицизма, като ден за прослава на всички християнски светци и мъченици. Оттам произхожда и названието Хелоуин – нощта преди Деня на Вси светии.
В последните десетилетия маскирането се приема от забавната страна и затова в празнуването на Хелоуин се включват основно децата. Те може да са с изрисувани лица или в костюми на принцеси, пирати, супергерои. Обикалят с тиквени фенери и събират бонбони или сладкиши с репликата “Лакомство или пакост”. Така предупреждават, че ако не получат нещо сладичко, ще направят някоя беля.
Празникът е особено популярен в САЩ, където някои звезди вече се показаха с костюми. Миналата година американците са похарчили 12,2 млрд. долара. Очаква се сумата тази година да е около 11,6 млрд.