Топ готвачи от ресторанти със звезди "Мишлен" споделят опит с ученици по проект на МОН

30.10.2024 19:21
Топ готвачи от ресторанти със звезди "Мишлен" споделят опит с ученици по проект на МОН СНИМКА: Pixabay

Топ готвачи, работили в реномирани европейски и световни хотели и ресторанти, включително такива със звезди "Мишлен", предлагат да споделят своите знания и опит с учители и ученици от професионалните гимназии по туризъм. Tе изготвят иновативни материали за обучение според най-новите тенденции в кулинарията. Идеята беше представена на секторна среща на представители на бранша и професионални гимназии по туризъм, която се състоя по проекта "Програма за уменията" на Министерството на образованието и науката (МОН), финансиран по програмата "Еразъм+", съобщи пресцентърът на МОН. 

В срещата участваха заместник-министрите на образованието и науката, и на туризма - Таня Михайлова и Павлин Петров, и главният секретар на МОН Любомир Йосифов, който е и ръководител на проекта "Програма за уменията".

За мен е много важно, когато говорим за професионално образование и за неговия продукт - уменията, да не сме сами. Когато бизнесът идва при нас, това показва, че ние сме на прав път, каза заместник-министър Таня Михайлова при откриването на срещата. Тя изтъкна, че липсата на кадри във всеки един сектор на нашата икономика е чувствителна. Затова е необходимо всеки да направи максималното тази липса да бъде запълнена.

"Учениците в професионалните гимназии са изключително практически ориентирани - те знаят какво искат и имат планове, които да реализират. Ние възрастните просто трябва да им помогнем. Ролята на професионалното образование не е само да предаде на учениците знания и да им осигури придобиване на умения на изхода, но и да изгради личности, които ще бъдат двигател на нашата икономика", каза Таня Михайлова. Тя изрази увереност, че училищата, подготвящи кадри за туристически сектор, ще показват още по-добри резултати, като благодари за сътрудничеството на Министерството на туризма и на бизнеса.

Заместник-министърът на туризма Павлин Петров също посочи, че доброто партньорство между различните институции и бранша е първото условие за постигане на добри резултати в туристическия сектор. По думите му, освен държавата и бизнесът, ключова роля в този процес имат и общините. Заместник-министър Петров изтъкна, че изключително важна е професията на учителя, защото тя формира бъдещите професионалисти във всеки сектор.

Главният секретар на МОН Любомир Йосифов каза, че знанията и уменията са ключови за развитието и растежа. "В утрешния свят наличието на широк спектър от знания, умения и компетентности ще даде възможност на младите, както и на учещите възрастни, да имат по-широка реализация на пазара на труда, а това ще им осигури и по-качествен живот", изтъкна той.

На секторната среща свои виждания за развитието на професионалното кулинарно обучение споделиха водещи шеф готвачи и представители на кулинарния бранш - като Виктор Жечев, Георги Котев и Желязко Каракашев. Те коментираха важността на практическото обучение и това то да е в синхрон с актуалните тенденции в кулинарията и с потребностите на сектора. Обсъдено беше и организирането на семинари, на които изявени представители на кулинарния бранш да предават своите умения в училищата, както и възможността те да бъдат предавани мултимейдийно и да се мултиплицират, за да могат да стигнат до повече ученици.

Както писа БТА, нов списък на професиите утвърди през август тази година Министерството на образованието и науката (МОН). Това се налага във връзка с измененията на Закона за професионалното образование и обучение. Документът съдържа 193 професии, от които 40 са в дигиталния и зеления сектор.

Предвижда се професионалното образование и обучение да се осъществява по професиите, включени в новия списък от учебната 2026/2027 година за приетите ученици в осми клас, а за навършилите 16 години - от януари 2026 година.

Други от Просветни

Ремонтират изцяло сградата на Ректората на Софийския университет, първо покрива (Обзор)

Учредяват клуб на посланици, приятели на Алма матер Започва ремонт на Ректората на Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Това обяви ректорът проф

Хуманоиден робот става част от екипа на варненската библиотека "Пенчо Славейков"

Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, той се казва Емма и е част от проект, подкрепен от Посолството на САЩ в България

Проф. Георги Вълчев: На този етап заплатите на университетските преподаватели са ситуирани добре в публичния сектор

С направените промени в Закона за висшето образование, с методиката, която стимулираше качеството, комплексната оценка и научните изследвания, на този етап заплатите на университетските преподаватели

Евростат: 6,5% от студентите в България работят, докато учат (Графики)

През 2023 г. 25,7 на сто от младите европейци на възраст между 15 и 29 години са били наети на работа, докато все още са учели, сочат данни на Евростат

Софийският университет отбелязва патронния си празник (Снимки)

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. д-р Георги Вълчев и Академичният съвет на висшето училище поднесоха венец пред паметника на св

>