Наградиха заслужилия краевед Петър Младенов от село Смоляновци в Монтана по повод Деня на народните будители
Специална награда получи Петър Младенов, създател на музейна експозиция в родното си село и автор на местни проучвания от миналото. Това се случи след откриването на неговата изложба днес, събирана години наред и подредена във фоайето на Младежкия дом.
Кметът на Монтана Златко Живков поздрави краеведите с празника на народните будители. По време на 50-тите краеведски четения той припомни думите на Константин Костенечки:
„Тревата изсъхва ѝ цветът и отпада, а словото пребъдва от род в род" .
Дружеството на краеведите в Монтана проведе петдесети юбилейни четения, посветени на 1 ноември – Ден на народните будители и 200 години от публикуването на „Рибния буквар" от д-р Петър Берон – първият светски учебник на България.
Модератор на събитието бе председателят на Дружество на краеведите в Монтана Стефан Стефанов.
„Нашите краеведи търпеливо изграждат новите тухли на историческия пъзел не само на родния край, но и на нашето отечество. Невидими и безбройни са усилията и жертвите на краеведите при търсенето на истините за миналото, които са необходими на настоящето", каза при откриването председателят на дружеството на краеведите Стефан Стефанов.
Златко Живков също приветства краеведите за техния труд.
„Тези хора от десетилетия намират време и начин да поддържат интереса към краеведските изследвания, което никак не е малко. Писменото слово остава и се надявам, че това е нещо, което тези след нас ще трябва, като добри българи, по една или друга причина да знаят", каза кметът.
Писателят и председател на Дружеството на писателите в Монтана Мартен Калеев връчи грамота и купа за изключителен принос на Петър Младенов – председател на краеведско дружество „Родознание" в село Смоляновци. Отличието е в знак на признание на неговата активна родолюбива дейност като краевед, за събиране и съхранение на исторически ценности, свързани с живота на хората в северозападния регион.
Докладите, предложени на вниманието на краеведите и гостите на събитието, бяха 11, на теми като:
„За религиозните храмове на село Люта, наречено днес Владимирово", „За страданията на клисурския (бързийския) енорийски свещеник Исая Илиев Кецкаров (1866 - 1924)", „Спортът в с. Смоляновци" , за „Детските игри от с. Славотин в средата на 20. Век", „Българо-югославски събори на северозападната българска граница (1954 - 1990)", „Гордостта" на Михайловград – язовир Огоста" и други.