Иво Желев, социолог: Оптимист съм - избирателите искат кабинет и няма да са яростна опозиция

30.10.2024 10:40 Георги Милков
В тв студиото на “24 часа” социологът Иво Желев и психологът Иван Игов говорят за настроенията на българите на вота. СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА

Заради купения вот спряхме да мерим мотивите за гласуване каза в изборното ни студио психологът Иван Игов

В тв студиото на “24 часа” социологът и психологът говорят за настроенията на българите на вота

Още акценти от интервюто:

Българите ще стават все по-ядосани на политическата система и ще раздават шутове

Когато ГЕРБ има колкото втория и третия, взети заедно, е сериозна заявка за следващо правителство

Социологът Иво Желев и психологът Иван Игов бяха гости в изборното студио на “24 часа” малко след като излязоха първите резултати.

Водещата Диляна Ценова: Освен от социолози, политолози изборите и поведението на политиците се коментират и от най-важните експерти според мен - психолозите.

Водещият Георги Милков: Г-н Иван Игов ще ни каже какво се случва в душата на българина.

Диляна Ценова: А числата ще ни разтълкува професионалният социолог Иво Желев.

Иван Игов: Има една тайна - преди 20-ина години с колеги социални психолози направихме агенция “Еврика”. Ние мерихме тогава данните с един метод на Айзък и Фишбайн, който мереше нагласите като подсъзнателни мотиви за гласуване. Според независими изследвания давахме най-точните данни по това време - с големи карти, и то анонимни, защото ходихме по улиците да си говорим с хората, а не по къщите, както сега се прави.

Диляна Ценова: А защо спряхте да го правите?

И. И.: Защото много активно се появи купеният вот, който не можем да измерим и съответно не можехме да работим професионално в тази сфера вече. Тогава открихме нещо, което продължава и до днес - купените гласове всъщност не са тези на гласоподавателите, а на секциите. Най-голямата новина от съботния ден преди това бе, че масово в Благоевград, Кърджали и Хасково не се явяват хора от избирателните комисии, въпреки че им се обаждаха и са ги търсили.

Иво Желев: Аз не бих атакувал комисиите, защото в близо 13 000 секции в България работят куп честни хора, които го правят не за 200-те лева, а защото чувстват това като свое призвание и граждански дълг. Да висиш в "Арена Армеец" или в друга зала в областен град, не е никак лека работа.

И. И.: Но това, което се случи в събота, показва много ясно, че има нещо заровено. И то трябва да се открие най-сетне.

Георги Милков: Какво показват цифрите от изборите?

И. Ж.: Това са изключително интересни числа. На първо място винаги коментираме активността, която не е драстично по-ниска. И това е някаква новина. Това ме кара да мисля, че избирателят на тези избори взе нещата в свои ръце въпреки вялата и на практика отсъствието на кампания, въпреки унилите политици, липсата на послания и на пари за политическа реклама и маркетинг. Избирателят по някакъв свой си начин и логика поиска да прекрати това безвластие и безвремие. Второто важно нещо: победителят бе безспорен още на ниво екзитпол.

Още акценти от интервюто с двамата в изборното ни студио

Гласуващият взе нещата в свои ръце и сложи край на безвремието въпреки вялата кампания и унилите политици

За мен обаче политическият извод от тази ситуация, освен че избирателят взе нещата в свои ръце, е, че ГЕРБ е победител на тези избори и когато първият има колкото втория и третия, взети заедно, това вечее сериозна заявка за водеща роля при формиране на следващото правителство.

Георги Милков: По-високият резултат на БСП изненадва ли ви?

И. Ж.: На миналите избори тя се яви в безкрайно лоша кондиция и с опоненти със силна заявка, които получиха доста посредствен резултат. Левицата получи 150 хил. подкрепа, а коалицията на Ваня Григорова и Мая Манолова - 31 хил. Тоест БСП не добавя повече от половината от тези избиратели, които тогава им бяха избягали. Но тя не е основен акцент.

При 8-партиен парламент нещата стават сложни, но така или иначе аритметичните мнозинства се подчиняват на политическа логика. Затова повтарям - когато първият има колкото втория и третия, взети заедно, това е сериозна заявка за лидиране на преговорите за излъчване на кабинет.

Диляна Ценова: Звучите като оптимист.

И. Ж.: Умерен. Но по-скоро говоря от името на избирателите, които смятам, че гласуваха за различни политически субекти, но в крайна сметка го направиха, за да има правителство. В този смисъл избирателите ще бъдат толерантни и ще позволят на тези 3-4 партии да сформират правителство, без да бъдат яростна опозиция.

Георги Милков: Г-н Игов, наемате ли се да направите една диагноза на евентуалната бъдеща политическа сглобка?

И. И.: Не, защото тя ще бъде не толкова политическа, колкото икономическа обвързаност. Хората, които плащаха кампаниите на тези избори, свършиха парите. Не може 5-6 кампании вече постоянно да поддържаш някаква политическа сила и да плащаш пари. Аз пък съм умерен песимист, защото това е по-хубаво - ако не познаеш, си приятно изненадан.

Винаги е възможно да се случи нещо, което се случи след предишните избори, и един човек в последния момент да реши, че има друго мнение по въпроса и ще раздава шутове. Това винаги е възможно да се случи в нашата политическа система. Определено съм сигурен, че хората ще стават по-ядосани.

Диляна Ценова: Двете ДПС-та сумарно са повече или почти колкото ГЕРБ. Допускате ли този ексцентричен вариант, в който те отново се обединяват в новите условия

И. И.: Познавам страшно много хора - от турски произход или които са харесвали тази формация, които се отказаха да гласуват - може би 1/3. Тези хора в момента просто са се върнали може би към другата формация.

Георги Милков: Г-н Желев, какво би донесло на бъдещата политическа карта това разделение на ДПС, за да завършим с някаква прогноза дали този път ще има правителство?

И. Ж.: Бих искал да го кажа, но не мога по ред причини. Твърде много сме се разочаровали от ситуации, които бяха наглед чисто математически и идеологически по-лесни за решаване. По отношение на ДПС-тата - процесите и промените в тези партии, макар че се коренят доста назад в миналото, избуяха и излязоха и доведоха до този разкол. Там динамиката е голяма и ние в хоризонт от няколко месеца не можем да кажем какво ще стане там.

Дали ще има правителство - избирателите направиха каквото можаха. Свикнахме политическият ни елит да не е на ниво, но смятам, че вътрешно- и външнополитическата, демографската, икономическата ситуациище я тласнат политиците да съставят правителство макар и с по-краткосрочен хоризонт, но другите няма да им противоречат драстично. Картината, която виждаме, не предполага някаква крайна и радикална опозиция, а толерантност към 3-4 субекта, които ще се опитат да направят нещо.

CV

Иво Желев е роден през 1970 г. София в семейството на журналисти.

Работил е във вестниците “Континент”, “Пари”, “Банкеръ” и Агенция “Бизнес Дата”

Pрез 1996 г. завършва социология в СУ.

В периода 1999-2002 г. е зам.- директор на НЦИОМ при Народното събрание.

През 2002 г. основава изследователската и консултантска компания ЕСТАТ, специализирана в проучванията на публичния сектор, политическите нагласи и икономическите изследвания. Ръководил е десетки изследвания в рамките на електорални кампании.

Семеен, има син

CV

Иван Игов е роден във Варна през 1957 г.

Завършва психология в Софийския университет “Св. Климент Охридски”

Един от основателите на училищната психология в България с над 30-годишен консултативен и преподавателски опит

Координатор и консултант по национални и международни проекти за намаляване на агресията в училище, включително по линия на УНИЦЕФ.

Член на: Дружеството на психолозите в България, Консултативния съвет по въпросите на децата в България, Европейската федерация на психолозите в образованието и др.

Други от Интервюта

Ивет Стайкова проговаря: Баба Виолета беше от малкото хора, които държаха на мен! В затвора ми липсваше мама

Най-голямата ми грешка - че опитах да избягам от проблемите с наркотици, а не да говоря с родителите ми, с нея и дядо ми Людмил Стайков Научих се да шия кърпи и хавлии

Джон Малкович: Не съм тук, за да се присмивам на България!

Поставял съм и съм играл в 47 страни, никога не съм бил молен да цензурирам пиеса и няма да го направя Имах щастието да работя с няколко актьори в кариерата ми, които са израснали в България

Евелина Славкова: Колко дни ще чакаме бял дим за председател на 51-ото НС - по това ще познаем научили ли са си политиците урока

Сега всички ще поставят дежурно червени линии, докато паралелно ще вървят преговори за кабинет Най-вероятната конструкция за изпълнителна власт е ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, може би "БСП - Обединена левица"

Оги Капитанович, Филип Морис Интернешънъл: Промяната наистина се случва

На 19 октомври хиляди единомишленици от цял свят се събраха на специално събитие в Токио - Together X Sensorium, за да отпразнуват 10 години IQOS в световен мащаб - едно десетилетие на иновации

Добрина Чешмеджиева: Време е някой да поеме отговорност, стига неща “на парче” – пияни убиват на пътя, ще има ли пари за пенсиите след 10 години...

Политиците да благодарят на хората, че са гласували и че този път това няма да бъде пропиляно Още акценти от интервюто: Политиците трябва да влязат в обувките на хората

>