Вместо доброта - стратегическо използване на гнева за успех в кариерата
Добротата е страхотна, но няма потенциал да променя, твърди експертка по разрешаване на конфликти
"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.
Дано сте от щастливците, на които не им се случва да се ядосат, когато са на работа. Ама надали.
Въпросът е дали да позволявате на гнева да излезе наяве.
"Гневът е нормална емоция. Ако не го адресирате, той се натрупва и в даден момент изригва по грозен начин", казва Хеша Ейбрамс, автор на книгата "Запазване на спокойствие: Тайните за разрешаване на конфликти и намаляване на напрежението". Според нея гневът даже може да ви бъде от полза в работата, ако го изразявате по правилен начин.
За да се случи, първо трябва да го овладеете и да решите как да го изразите. Ако губите контрол, ако сте толкова ядосани, че не можете да мислите трезво и да мерите думите си, затворете уста, поемете дълбоко въздух през носа и задръжте. Или впийте нокти в дланта на ръката си и стиснете силно. "Малко убождане е достатъчно, за да подмами нервната ви система да помисли: "Тук се случва нещо друго". Това прекъсва гняв-ярост", посочва Ейбрамс.
Начинът, по който изразявате гнева си, често се основава на това как сте били отгледани. Ако сте израснали в семейство, в което шумното изразяване на гнева е нормално, вероятно повишавате тон.
"Понякога се налага да повърнете, но преди това трябва да потърсите кофа за боклук, за да не повърнете пред всички. Имате етично задължение да видите какво повръщате. Безотговорно е просто да излеете гнева си. Изберете как да го изразите. Хората имаме "педал за газ". Контролирайте поведението си", подчертава Ейбрамс.
Гневът може да бъде стратегически инструмент. "Добротата е страхотен инструмент за създаване разбирателство с хората и изграждане на приятни работни отношения, но тя не променя политиката и не помага за въвеждането на иновации. Гневът обаче има такъв потенциал", напомня специалистката.
Добре е в тези случаи да имате съюзници. Вероятно е да не ви обърнат внимание, ако сте сами. Но ако намерите други хора, които също изпитват гняв по дадена тема, недоволството ви ще бъде прието по-сериозно.
Старайте се да изразите гнева си вербално, не с действия. "Няма нищо лошо да кажете "Наистина съм ядосан" или "Това ме вбесява". Имате право да изразявате чувствата си, имате право да изразявате гняв. Но все пак трябва да имате контрол над себе си - обяснява Ейбрамс. - Например може да кажете: "Наистина съм ядосан. Това решение е грешно. То ще засегне много хора". Това твърдение изисква някой да ви слуша и да взаимодейства с вас. Отговорността на другия човек е да попита защо. Може би няма да се съгласи с вас, но разговорът е нормален метод за охлаждане на гнева."
В "Точният човек" можете да прочетете още:
Как да се сработвате с колега некадърник
Индивидуалист или конформист? Цивилизационен избор, който определя успеха
Не завиждайте на колеги, възхищавайте им се и ще сте по-успешни
Дисциплината - вашата суперсила за успех
Мързелив шеф - претоварени подчинени, или рисковете на стила ограничено управление
Как да се справяте с колега самохвалко и защо това е пасивно-агресивно поведение
Защо непременно да отдалечите колеги, които ви заразяват със стрес
Диагноза: Професионална анхедония. Симптоми и конкретни стъпки да се измъкнете
Без кураж няма слава или как да постигате успех с 10-процентното правило
Когато шефът има предубеждение към вас - конкретни стъпки да го обезсилите
Свещените крави в службата и как да ги почитате, за да напредвате в кариерата