Успешни кметове теглиха партии като локомотиви, но остават при хората - не искат да са депутати
- В Бургас Димитър Николов и в Стара Загора Живко Тодоров - рекордьори по преференции
- С най-малко лични предпочитания в Смолян е Николай Мелемов, защото предварително обяви, че не ще в парламента
- И Ерол Мюмюн избра Кърджали - получил доверието след 20 г. "мракобесно" управление
Успешни кметове на големи градове като локомотиви изтеглиха напред съпартийците си на парламентарните избори. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов ги сложи начело на листите си и не сбърка. Той дори каза, че някои от тях могат да станат и министри в едно бъдещо правителство. Кмет за водач на листа издигнаха и от “ДПС - Ново начало” в Кърджали. Никой от тях обаче не иска да е депутат.
Победата на ГЕРБ-СДС в Бургас е убедителна - от 26 799 гласа през юни, партията на Борисов, водена на тези избори от кмета Николов, печели 37 634 гласа (28,70%) на 27 октомври. Вторите от “Възраждане” добавят 1274 нови избиратели – от 15 259 гласували за тях през юни до 16 533 сега.
Политолози отбелязват, че голямата победа се дължи на бургаския кмет
Димитър Николов, който бе водач на листата на ГЕРБ-СДС във Втори МИР, е и абсолютният рекордьор по преференции. Той събра 9166 гласа лична подкрепа, а като цяло партията печели доверието на 10 835 нови избиратели спрямо изборите през юни т.г., показва справка в данните на РИК.
Още при номинирането си за водач на листата Николов обясни, че ще търси подобаваща държавна подкрепа за Бургаския регион, чиито интереси винаги са били на първо място.
Искам гласът на хората от областта да бъде чут чрез мен. Границите между общините са само формалност и ако работим реално, а не на думи, ще имаме силна Бургаска област. Тази тригодишна спирала от избори измори всички.
Общините останаха единственият стълб
за хората. Регионалните проекти на Бургас са готови, но са замразени от политическата нестабилност, обясняваше Николов в предизборните срещи.
Сега е категоричен, че ще продължи като кмет на Бургас въпреки убедителната победа на ГЕРБ под негово водачество.
Доволен съм от резултата, но
най-вероятно ще се откажа от депутатското място”,
коментира пред “24 часа” кметът.
На изборите в неделя в област Стара Загора коалицията ГЕРБ-СДС е първа, тя победи втората партия - “Възраждане”, с 12 573 гласа разлика. За победителите гласуваха 29 656 човека, за вторите - 17 083. Вижда се, че и двете политически сили сега увеличават гласовете си, но за ГЕРБ-СДС това увеличение е над два пъти.
Начело на листата бе Живко Тодоров, който е кмет четвърти мандат
Тодоров получи и рекордно количество преференции - 5130. Той обаче не оглави листата с намерението да става депутат и го обяви публично няколко пъти преди изборите.
Ето как обясни пред “24 часа” преди дни защо все пак се е кандидатирал: Аз се съгласих да стана гарант и да поведа листата на ГЕРБ в името на проблемите на моите съграждани, за да се случат важни за Стара Загора проекти. Нямам амбиции да ставам депутат - бил съм преди години и знам, че това не е моето призвание. Аз съм друг тип човек, не обичам да влизам в безсмислени спорове и да се карам с другите. Моето призвание е да работя и да правя нещо креативно. Първо, няма да стана депутат, второ -
и министър не искам да ставам
Така че ще се върна обратно на работното си място. Но заставайки отпред, аз поисках от лидера на ГЕРБ да гарантира, че ще се случат няколко неща, които са важни за развитието на Стара Загора.
Първото нещо, което посочих, е подходът към магистрала “Тракия”, защото той е държавен - пътят до града да стане с 4 ленти и с 4 кръгови движения - едно на бившето летище, едно на село Загоре, едно на село Маджерито и едно на птицекомбината. Второто, което поисках, е ремонт на пътя между Стара и Нова Загора, който в старозагорската си част сега е в ужасно състояние. Поисках програмата за общините да продължи да действа - по нея тази година община Стара Загора получава 50 милиона лева и с тях ремонтираме основни улици и цели квартали. С пари от тази програма занапред ще можем да решим проблемите на четвъртокласната пътна мрежа между селата, която е общинска. Пожелах също да се прехвърли бившето летище на Стара Загора към индустриалната зона, както и да има повече пари за капиталови разходи в държавните болници. Надявам се в този мандат да започне и строителството на новата ни спортна зала.
Борисов ми каза в края на срещата: “Добре, съгласен съм
Поведи листата, нека да има кабинет, в който ГЕРБ участва, поемам ангажимент тези неща да се случат”. Аз самият нямам никакъв личен дивидент от присъствието ми на парламентарните избори. Но за мен е изключително важно да може държавата да бъде партньор на общината и да направи всички тези проекти, които от години чакат. 4 години вече гледаме безвремие, а държавата трябва да се грижи за гражданите си.
В понеделник Живко Тодоров не си вдигаше телефона, за да коментира резултата от изборите.
ГЕРБ-СДС спечели изборите в област Смолян при 100% обработени протоколи. За ГЕРБ-СДС са гласували 12 220 души, или 31,23% от стигналите до урните. Водач на листата бе кметът на община Смолян
Партията е повишила резултата си спрямо изборите през юни - тогава за ГЕРБ-СДС са гласували 9740, или 27,28%.
Дори партийните опоненти отчитат, че е много успешен ходът с издигането на смолянския кмет,
избиран 4 пъти на местните избори.
Още при повеждането на листата Мелемов обяви, че и да бъде избран за депутат в 51-ото НС, ще остане кмет на Смолян. Заради предварително обявеното решение преференциите за Мелемов са само 858 . Така битката за преференции всъщност бе между втория в листата - д-р Красимир Събев, и осмия - Тодор Батков-младши.
Анестезиологът д-р Красимир Събев е с най-много - 3712. Зад него остана Батков с 2918 преференциални гласа, който води много активна кампания в социалните медии.
Водачът на листата на “ДПС - Ново начало” в Кърджали
Аз съм поел ангажимент към жителите на Кърджали,
които се довериха на новото начало след мракобесни 20 години управление на бившия градоначалник. Смятам да продължа тази моя мисия, заяви Ерол Мюмюн.