Добрина Чешмеджиева: Време е някой да поеме отговорност, стига неща “на парче” – пияни убиват на пътя, ще има ли пари за пенсиите след 10 години...

28.10.2024 08:30 Паола Хюсеин
Добрина Чешмеджиева Снимка РУМЯНА ТОНЕВА

Политиците да благодарят на хората, че са гласували и че този път това няма да бъде пропиляно

Още акценти от интервюто:

- Г-жо Чешмеджиева, очаквате ли изненада на тези избори? Вие отблизо проследихте предизборната кампания най-малкото защото БНТ като обществена медия по закон е длъжна да дава думата на всички участници в нея.

- Очаквам приятна изненада за избирателната активност, дано да е по-висока. Наистина се надявам повече хора да разбират, че този избор си е наш и ние определяме резултата. Колкото повече хора гласуват – толкова по-подредена ще стане картината според мен. Интересно ще бъде също колко партии ще има в следващия парламент. По време на кампанията видяхме и в нашите дебати, че формациите, които според прогнозите имат шанс да влязат в парламента, са амбицирани да си подобрят резултатите от лятото и те наистина се възползваха от всякакви участия, за да си увеличат подкрепата.

- Ясно е, че нито една партия няма да има мнозинство, за да състави правителство. Каква коалиция би била полезна за страната ни?

- Крайно време е някой да поеме отговорността да взема решения, да се бори за своите решения, да ги обяснява на хората, дори и това да не е много лесно понякога, и да каже къде вижда страната ни, живота ни след 10, след 15 години. В момента изглежда, че се правят някакви неща “на парче”. Пияни и дрогирани убиват по улиците – какво променяме, за да спре това? Кога го променяме? Кой дава дума, че правилата ще важат и ще има безкомпромисен контрол и присъди? Пенсиите – стигат ли парите за тях, ако след 10 години искаме да са двойни – какво ще се промени и кой ще го следва този план? Железниците – кога ще е като в другите държави – ако искаме по-бързи, модерни и хубави влакове, кога ще стане това и ще бъде ли по-скъпо, но гарантирано по-качествено?

- Равноотдалечен премиер, експертен кабинет, правителство с кратък хоризонт - какво означават всички тези пожелания, възможни ли са, а и нужни ли са?

- Политиците трябва да ни убедят във формулата, която ще търсят. Първо – да ни убедят, че наистина ще се опитват да намерят решение, а не отново да се нападат по всяка тема, която се появи, защото като гледам и какво ни пишат хората, които гледат “Референдум” – омръзна им от това наистина. Това вече нито им се слуша, нито им се гледа. Второ – връщам се на темата за плана напред – аз наистина вярвам, че трябва политиците да влязат в обувките на хората, а не от хората постоянно да се иска да им влизат в положението и да ходят през няколко месеца да гласуват.

- Впрочем досегашните опити показват, че подобни схеми не сработват. Защо тогава се предлагат отново? Бягане от отговорност ли е това, или тънки политически сметки?

- Какво ще се предлага, ние днес не знаем – сега се броят гласове. Но нека, след като резултатите са ясни, да се благодари на хората, че отново са гласували и че този път това няма да бъде пропиляно. Само така политиците могат да докажат, че изборите не са лични сметки и амбиции. Знаете ли, имахме в неделя в предаването една анкета с хора от Северозапада – Монтана, Бойчиновци, Кобиляк… толкова бяха разочаровани и обидени, че всичко остава добри пожелания и обещания по изборите, а после нищо. И въпреки това всички тези хора казаха, че ще отидат да гласуват – защото все още там някъде стои една надежда, че животът ще се подобри. Много ще е жалко, ако отново тези хора се почувстват излъгани.

- Срещнахте ли конкретни послания и обещания? И има ли как те да са по-различни, след като партиите се представят през няколко месеца пред избирателите си?

- Послания и обещания има, разбира се. Избори са. Но сега виждам как има такава вълна от емоции и възхищение за филма за “Гунди”. Чета коментари онази вечер и се замислих – добре, значи има послания и теми, които могат да развълнуват хората, които могат да ги докоснат, да ги извадят от хола и да отидат с децата си на кино, вместо всеки да си гледа в телефона вкъщи. Има и друго – всички, които аз видях, казват толкова хубави думи за Гунди и филма, значи не е вярно, че сме мрънкачи, хейтъри, че все намираме кусур. Друго е вярното – трябва да се докосне сърцето на хората, да ги запалиш, да ги увлечеш и те ще дойдат. Да им говориш дори за тежки неща, за мрачни минали години, но по един друг начин – така че да усещат, че си с тях, да ги убедиш, че всичко ще е наред и могат да разчитат на теб, че ще дадеш най-доброто от себе си, ще се трудиш здраво. И тогава хората разпознават смисленото и му дават подкрепа.

- Защо политиците - особено лидерите на големите партии, отказват дебат? В последното издание на “Референдум” преди изборите се явиха само представители на две партии от очакваните 6.

- Това е въпрос без ясен отговор. Все пак избори има нонстоп някъде, където е интересно, и българите виждат, че във всички държави, в които има повече от един кандидат за пост, има дебати. Партиите решават каква им е стратегията и това е нормално – обикалят избиратели, правят си дискусии, но предполагам, че там по-скоро ходят хора, които вече симпатизират на определените партии. Докато в един дебат според мен ти можеш да разшириш значително подкрепа, защото там е съревнование – кой говори добре, кой изглежда по-подготвен и това може да ти донесе още гласове.

В последното издание на предаването участниците бяха само двама, защото други, които имаха право да участват, не се възползваха. Знаете ли, хубаво е зрителите и всички да знаят, че в БНТ и БНР се спазват правила по закон, които доста ограничават възможността екипите сами да изберат как да организират дебатите. В едно предаване по време на кампанията трябва да дадем възможност на всички регистрирани партии и коалиции да участват – на абсолютно всички. В една кампания често има близо 40 такива формации, ами ако са 50 или 60? И ние трябва да имаме регламент, който да даде максимална възможност на всички. Този регламент те също го виждат и го одобряват. Който го спазва – участва. От толкова честите избори по-малките формации вече свикнаха с дебатите и се възползват и данните показват, че хората гледат тези предавания не по-малко, отколкото другите.

- Как изглежда през очите на журналиста поредната предизборна кампания? Ако сравните с предишните, каква е разликата този път?

- Разликата за мен е в липсата на интерес у хората. Смятам, че не им става по-интересно, а напротив – омръзва им.

- Политиците, които се явяват в тв студиата, сякаш станаха доста обидчиви и дори с претенции към журналистическите въпроси. Защо е така?

- Вероятно, защото не мислят, че с това губят, а дори им се струва, че печелят. Обаче аз доста се съмнявам в това. Част от това да изглеждаш уверен и че знаеш какво правиш е да се владееш и да се държиш на ниво. Винаги.

- Какво искат или какво очакват хората на базата на социологическите проучвания, които правите на живо в “Референдум”?

- Очакват политиците да си вършат работата и да поемат отговорност да се случват нещата.

- Какви са рисковете, ако и този път се окажем без правителство?

- Най-големият риск е хората съвсем да спрат да вземат на сериозно дадената дума. А загубено доверие знаем, че се връща много трудно.

- В програмите на партиите уж има доста неща, които си приличат, или поне показват, че някои от тях без проблем може да вървят в една посока. Но на практика това не се получава. Как може да бъде преодоляно това разделение?

- Със сериозни разговори и добри съветници, които не спестяват да казват на лидерите кои са грешките при водене на преговори.

- Доколко опасен е популизмът, който се надига и който вероятно ще вкара част от партиите в парламента?

- Когато си против всичко или обещаваш невъзможни неща, без да се налага да носиш отговорност, ти отново предаваш хората. В политиката понякога трябва да се вземат тежки решения, които няма да се харесат на много хора. Важно е умението да отстояваш такива решения, да ги обясняваш навреме, да подготвяш хората, да дебатираш открито, да казваш защо е важно.

CV

Други от Интервюта

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

>