Нова система проследява пътя на всяка ваксина у нас
От началото на септември 2024 г. влезе в експлоатация нова електронна система за разпределяне на биопродукти в страната, която позволява проследяването на пътя на всяка ваксина в България – от сключването на договора за нейната доставка до поставянето ѝ. Системата е разработена от Информационно обслужване, като част от Националната здравно-информационна система (НЗИС).
За последните два месеца са регистрирани над 4200 получатели на ваксини, в това число общопрактикуващи лекари и лечебни заведения , от всички 28 районни здравни инспекции (РЗИ) в страната, съобщиха от "Информационно обслужване". Отчетени са над 3700 отделни записа с изписване от РЗИ, с повече от 13000 позиции и над 800 000 дози ваксини.
Системата проследява всяка една ваксина с данни по конкретен договор и доставчик, с ясно дефинирани количества, партиди и цени. Това позволява пълен контрол и детайлно проследяване, както и възможност за извършване на всички необходими справки.
Новата платформа включва в себе си модули за цялостно проследяване на движението на ваксини и спринцовки - от сключването на договорите между Министерство на здравеопазването (МЗ) и доставчиците, през график за планови доставки, заприхождаване в централен склад на МЗ, изписване към всяка една РЗИ в страната, до управление на електронни заявки и планово изписване на количества към общопрактикуващите лекари и лечебните заведения, в които се извършват имунизации.
Системата намалява значително допусканите грешки при ръчно изписване на видовете ваксини и най-вече техните партиди. До сега РЗИ използваха различен локален софтуер, без централизирана система за управление, който функционираше повече от 20 години и водеше до хаос при отчитането на е-имунизации в НЗИС. Лекарите вече могат да отчитат и регистрират в медицинските си софтуери само партиди от биопродукти, за които са получили количества.
Новоизградената система е централизирана и е разработена като уеб базирано приложение, отговарящо на всички изисквания за информационна сигурност и ползваемост, съгласно изискванията на законодателството и препоръките на Министерство на електронното управление (МЕУ).
Системата също така подобрява планирането при отпускане на ваксини от РЗИ към лекари, като се въвеждат правила за електронно заявяване и планово раздаване на количества, което слага край на чакането от страна на лекарите пред здравните инспекции. Предвижда се и преминаване към електронно отчитане на годишните планове и премахването на необходимостта от хартиено отчитане за поставените ваксини от страна на лекарите.
Всички 28 РЗИ в страната вече използват новата платформа и ежедневно регистрират стотици искания, изписвания и доставки на ваксини.
Предстои провеждането на серия от обучения за лекарите, които до края на годината трябва да преминат изцяло в новия електронен процес по заявяване и заприхождаване на биопродукти през системата.