28-годишно момиче с прекаран инсулт: Паднах заради световъртеж, не знаех, че съм парализирана

26.10.2024 09:26

Лекар: Имахме късмет, тромбът беше изваден от първия ни опит

След 24 часа започва да движи левия си крак, а 48-часа по-късно и засегнатата лява ръка

Мозъчният инсулт е едно от най-честите социално-значими заболявания със значителна смъртност и инвалидизация.

България е сред страните с най-висока честота на случаите. Годишно около 45 000 души у нас получават инсулт или по един на всеки 10 минути. В навечерието на Световния ден за борба с инсулта, лекарите от Университетската болница „Свети Георги" в Пловдив успяха на 90% да възстановят млада пациентка, претърпяла инсулт. Нещо, което се случва изключително рядко според медиците. Борислава Баева е само на 28 години. Инсултът я покосява във фитнес залата, докато тренира кардио упражнения.

„Всичко беше наред, докато в един момент не ми стана лошо. Паднах заради световъртеж на земята. Тогава не знаех, че не мога да си движа ръцете и краката, че съм парализирана", разказа момичето пред Нова телевизия.

Цялата лява част на тялото ѝ се парализира. Губи и говора си. С линейка е откарана в Университетската болница „Свети Георги". Поема я екипът на новооткрития Център за лечение на мозъчно-съдови заболявания, който е единственият в Южна България. Неврохирурзите и специалистите по образна диагностика решават да използват нов метод, за да минимизират последствията от инсулта. Прилагат ангиографска техонология, с която премахват тромба.
Стигаме до този съсирек и го аспирираме със специален катетър или специално механично устройство той бива хванат грубо казано И точно това е целта при премахване на тромба, мозъчното кръвообращение да се възстанови и да може да спасим тази мозъчна тъкан. Съответно да дадем максимален шанс на пациента да възстанови неговия неврологичен дефицит възможно най-много.

„При нея имахме късмет, че тромбът беше изваден още от първия ни опит. Може би е целуната от Господ", обясни д-р Иван Попов от Отделение по образна диагностика в УМАБЛ „Св.Георги"- Пловдив.

Така след 24 часа започва да движи левия си крак, а 48-часа по-късно и засегнатата лява ръка. Лекарите казват, че това е голямо постижение, но то се дължи и на факта, че пациентката е постъпила на втория час от началото на инсулта.

За съжаление през последните години лекарите отчитат тревожна тенденция инсултът засяга все по-млади хора и това може би се дължи и на друга причина.

„Може би тук роля играе и COVID пандемията. Вирусната инфекция засяга съсирването на кръвта и води до доста усложнения", разказа д-р Ерай Халил – лекар в Клиника по нервни болести.
Прогнозата на лекарите е, че Борислава ще се възстанови напълно в рамките на година.

Други от Докторе кажи

Галя Кондева: Ваксинационното покритие срещу грип се е увеличило до 3-4 пъти

Ваксинанационното покритие срещу грип в България се е увеличило с до три-четири пъти през последните години. Това коментира пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева в

Все повече жени в България забременяват с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година

Ортопеди от болницата в Благоевград присадиха нерв от крак на ръката на пациент след злополука

4-ма лекари са извършили т.нар. кабелна пластика, при която се присажда нерв, продължила 3 часа и половина Този вид интервенция, се прави много рядко у нас - само в "Пирогов" и в още 1-2

Министерски съвет изменя пакета за здравни дейности, гарантирани от здравната каса

Министерският съвет внесе проект за изменение на Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса

Забраняват износа на лекарство за недоносени деца

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните

>