Нови проекти в сърцето на стария град, представиха млади архитекти
Интерактивен музей "Второ българско царство" и футуристична библиотека да изпълнят с живот новия градски център на Велико Търново. Така си представят пространството на старото военно училище в сърцето на старопрестолнината току що дипломираните търновски архитекти Димитър Панов и Калоян Маринов. Дипломните им проекти събраха в навечерието на Димитровден в Регионалната библиотека "П.Р. Славейков" елита на гилдията, проектанти и специалисти по опазване на културно-историческото наследство, общественици, представители на местната власт.
Арх. Димитър Панов е първородният син на кмета Даниел Панов. Градоначалникът не успя да присъства на професионалния му дебют, но семейството бе силно представено от съпругата му Даниела и по-малкия им син Ивайло. Димитър завършва катедра "История и теория на архитектурата" в УАСГ с ръководител проф. д-р арх. Йорданка Кандулкова. "Порта" между новото модерно ларго и историческия пейзаж на старата столица - така е проектирана сградата на Интерактивния музей "Второ Българско царство". В монолитната структура има пробив и според концепцията отвежда в различни епохи.
"Този период всъщност е един от най-важните във формирането на нашата история и е пряко свързан с историята на нашия град. Затова сградата я проектирах с тази мисъл - да възхвали този период", обясни концепцията Димитър.
Сградата е ситуирана на мястото на предвидения от конкурсния проект на арх. Клаудио Нарди военен музей и е съобразена с действащия ПУП за района на арх. Иван Никифоров, според който ще се изгражда комуникационната връзка от кръговото кръстовище до летния театър към Паметника на Асеневци и университета, за да е свързана Светогорската Алма матер с централната градска част.
Мислено този пробив разделя сградата на две части, в северната част се помещава голямо фоайе за временни ескпозиции, а на втория етаж ще е цялата интерактивна разходка, която преминава през различни зали и е с визуализации, макети, кратки филмчета. На третото ниво ще е ситуирана и постоянната музейна експозиция. "Тази зала е проектирана така, че да може да бъде разделяна модулно с плъзгащи стени. На последното ниво има голям ресторант с панорамна тераса. В сградата от бетон и стомана ще има аудиториум, лоби, архив и администрация", обяснява Димитър. Идейният му проект е напълно реализуем, базиран на няколкомесечни проучвания. "Това е една частица от моята представа как би могло да се развива това място, показва перспективата да стане един хубав нов градски център, с иновативни сгради с повече функции, който да привлича хората и да стимулира туризма", допълва младият архитект.
"Това е една провокация към терена на старо военно училище, защото той е едно голямо богатство със своите проблеми и трябва рано или късно този възел да се развърже. Да е наситен с нови, модерни обекти и да е пълен с живот", каза арх. Милен Маринов.
"Нашата работа, на архитектите, обикновено е скрита. Ние работим в ателиетата, нашата работа не се вижда и хората нямат понятие. Дори като им спре водата, обвиняват архитектите, още повече, че в български филм архитект положителен герой няма. Все сме отрицателни, които обираме негативната енергия на цялото общество", пошегува се известният търновски проектант, чийто син Калоян е автор на концепцията за нова библиотека. Арх. Калоян Маринов не успя да пристигне навреме за откриването на изложбата. Той завършва катедра "Обществени сгради", УАСГ с ръководител арх. Росица Браткова.
"Тяхната работа е на световно ниво. Това е 6 месеца денонощна работа на труден терен. Задачите са много сложни и иновативни", похвали разработките арх. Маринов - старши.
"Дневната на града" така функционално е замислена новата библиотека. Решена е като своеобразен културен център, в синхрон със световните тенденции. "Не само да си вземеш книга и да си тръгнеш, а отворено, споделено пространство със зали за презентации, културни събития, изложби. Да можеш да си направиш среща с приятели, да си донесеш компютъра и да работиш", поясни арх. Маринов.
Суперлативи за качеството на визуализираните идея не спести и арх. ДРагомир Йосифов.
"Тези млади хора, сътвориха нещо, което е част от едно естествено развитие на нашия град. Нещо, което със сигурност ще намери своята реализация в изключително кратки срокове. Интеракцията, културата и знанието, това привлича и е най-голямото архитектурно достойнство на тези два проекта. Те се вписват в средата и в ландшафта на Велико Търново, наситени са с функции . По-важният акцент обаче е, че говорим за двама великотърновци, които са пожелали да работят и да творят за града си", каза в словото си арх. Драгомир Йосифов. Той им пожела да продължават да мислят, да проектират и да пазят, историческата и духовна столица.
Впечатлен от разработките, един от най-големите инвеститори в Търново поискал да ги премира с по 500 лв., стана ясно на събитието.