В нощта срещу неделя минаваме на зимен часовник – добър е за здравето ни

26.10.2024 09:00 Любомира Николаева

За седмица може времето, в което ни се спи, да се разминава с графика на социалния ни живот. Връщаме се с час назад и в естествения ритъм на природата. Световните авторитети по съня го препоръчват като траен избор. Попитани от Европарламента 84% от участвалите в анкетата се обявиха срещу смяната на часовото време пролет и есен

В нощта срещу 27 октомври за 45-и път България преминава от лятно към зимно часово време. Преходът сега е по-малкото зло, защото влизаме в ритъма на природата, регулиран от слънчевата светлина, а по този график, наречен циркаден ритъм, работи и организмът ни. 

Времето според слънцето най-добре съответства на вътрешения ни часовник. От зората на човечеството то е задавало режима ни на живот и е влязло трайно в гените ни. Човешкият биологичен часовник се регулира от часовете на светлина и тъмнина - деня и нощтта, според което тялото се настройва за активност или за сън. В съвременния живот времето на излагане на светлина е свързано силно със социалния часовник.

Разминаването между стандартното време и лятното часово обърква биологичния часовник и това според стотици проучвания е свързано с рискове за физическото и психическото здраве и безопасност, както и рискове за общественото здраве. В дните на пролетния преход се увеличават инфарктите, инсултите, тежките катастрофи и аварии. При есенното пренастройване основното неудобство е, че ако сме свикнали да лягаме в 23 ч, за седмица ще ни се доспива в 22 по “новото” време. А сутрин вероятно ще се будим преди алармата. Дали е голям проблем?

Попитани от Европарламента през 2018 г., 84% от участвалите в анкетата европейци се обявиха срещу смяната на часовото време пролет и есен. Година по-късно евродепутатите гласуваха за спиране на практиката след 2021 г. От това нищо не излезе. Формално, защото държавите не избраха дали искат само летен, или само зимен часовник, но и покрай паниката от пандемията и войните.

Асоциациите по съня в цял свят мотивирано подкрепят явните ползи от стандартното време. Чрез увеличаване на излагането на светлина вечер животът по летен часовник забавя осезаемо производството на стимулиращия съня хормон мелатонин в организма, което води до по-късно лягане и по-кратка продължителност на съня.

В доклад на Европейското общество за изследване на съня се казва, че колкото по-голяма е разликата между слънчевото време и времето на часовника (социалното, часово време, наричано и слънчево закъснение), толкова по-кратка е продължителността на съня.

Хроничната загуба на сън е свързана с повишен риск от множество здравословни проблеми, включително диабет, хипертония, сърдечносъдови заболявания, затлъстяване и депресия. Особено потърпевши са децата, изтъква Британското дружество по съня. Тъй като пубертетът кара мозъка да освобождава мелатонин по-късно през нощта, юношите са суперуязвими към ефектите на лятното часово време и социалната принуда да стават сутрин неестествено рано за вътрешния им часовник.

През 2020 г. и Американската академия по медицина на съня публикува позиция, в която се застъпва за премахване на сезонните промени в часовото време. Тя също предлага приемането на целогодишно “зимно” - тоест стандартно, време.

Други от От страната и света

Възстановено е движението при км 14 на магистрала "Струма"

Движението при километър 14 на автомагистрала "Струма" след тунела "Големо Бучино" в посока София е възстановено, съобщиха от агенция "Пътна инфраструктура"

840 000 цветя разкрасиха пролетна София за Цветница

Лалета, незабравки и теменужки са в парковете на столицата на площ от 9000 кв. метра Тази пролет в парковете и градините на територията на София вече разцъфнаха повечето от сезонните цветя

Американският посланик: Новите мита няма да оскъпят българските F-16

Новите американски тарифи на митата няма да влияят на плащанията по договорите за българските F-16. Това каза за пред БНР временно управляващият Посолство на САЩ в София Сюзън Фалатко

МВР: Служителите на СДВР са изпълнили задълженията си по закон след сигнали за имот на ул. "Стар Беловодски път"

Вчера служители на столичната полиция са реагирали на два сигнала на телефон 112, свързани с имот на ул. „Стар Беловодски път" 46., съобщават днес от пресцентъра на МВР

Цветница с кауза: Десетки кръводарители подкрепиха ВМА

На светлия християнски празник Цветница, ден на надеждата и възраждането, се проведе благотворителна акция по кръводаряване, организирана Военномедицинска академия (ВМА)

>