Страх тресе мними служители от аферата с театрите, сами прекратяват договорите си
- Прокуратурата е иззела досега около 410 хил. лв., а щетите са за близо 2 млн.
- Все още не е ясно има ли забъркан на висок пост в културното министерство
- Всички задържани излязоха на свобода под гаранция
“Звънят много притеснени и искат прекратяване по взаимно съгласие на договорите.” Това каза пред “24 часа” новият временен директор на смолянския театър Мариан Бозуков. На 21 октомври той е прекъснал договорите на двама от мнимите служители след тяхно обаждане, както и на още един от София.
“Страшно са притеснени от цялата ситуация. Призовавам и други да последват примера им”, настоя Бозуков. Именно в Родопския драматичен театър гръмна аферата с десетки фиктивни назначения. Според пловдивската прокуратура те са 41, но Бозуков твърди, че става дума за 50.
“На толкова е било платено три пъти през септември”, посочва директорът. Той допуска, че страхът им е основателен, защото
се опасяват от евентуално наказателно преследване
Такова вече има срещу доскорошния директор Румен Бечев, както и срещу колегата му от Разград Левон Манукян и още трима души. Това са каскадьорът Атанас Георгиев от Перник, Петко Писков от пазарджишкото село Ивайлово и Борис Чилов.
“Нека всеки, който смята, че не е редно да получава заплата от смолянския театър, да ми се обади по телефона за повече информация”, призова Бозуков.
Той с изумление установил, че въпросните фиктивно назначени лица са получили през септември на три пъти възнаграждения. Веднъж малка сума с останалите редови служители на театъра и още два пъти - по-сериозни цифри. “Изпратил съм докладна записка до министъра за всичко, което съм видял. Категорично заявявам - няма да подпиша заплати на никого, освен на хората, които действително работят в театъра”, категоричен е Бозуков.
На този етап установената щета от аферата в Родопския драматичен театър и Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград е близо 2 млн. лв. “Това обаче са работни данни, възможно е сумата да се промени”, смята зам. окръжният прокурор на Пловдив Галин Гавраилов, който е и наблюдаващ по делото. От всички тези пари държавното обвинение до момента е иззело около 410 хил. лв.
Миналата седмица прокуратурата разпита 6-7 служители от финансовия отдел в културното министерство, включително началника му, както и шефа на дирекция “Бюджет и финансово-счетоводни дейности”.
Остава обаче мистерия стои ли в дъното на всичко това човек на висок пост във ведомството. В обясненията си уволненият директор на Разградския театър Левон Манукян казал, че такъв служител го е свързал със сочения за мозък на схемата Петко Писков. “Ако имаме такива доказателства, ще бъде повдигнато обвинение. На този етап това не е станало”, отговори Гавраилов.
Мегаскандалът с театрите гръмна в края на септември, когато стана ясно, че пловдивската “Икономическа полиция” е задържала Левон Манукян. Ден преди неговия арест служителите спипаха 34-годишния Борис Чилов и 2 г. по-младия Атанас Георгиев, докато получават общо 50 000 лв. от двама мъже от Копривщица.
Точно един от тях “пропял”
- рано сутринта на 26 септември се обадил в полицията и сигнализирал, че ще предават пари на бензиностанция до Пловдив. По време на операцията униформените спипали Георгиев и Чилов със 147 000 лв. Те се сдобиха с обвинения за пране на пари и са заплашени от затвор между 1 и 8 г. и глоби между 5000 и 20 000 лв. Първоначално съдът остави Георгиев зад решетките, а Чилов излезе на свобода срещу 3000 лв. гаранция.
На следващия ден закопчаха Левон Манукян и 40-годишния Петко Писков. За диригента, който към този момент все още беше директор на Разградския театър, прокуратурата определи парична гаранция от 50 000 лв. Към Писков обаче съдбата беше по-сурова и държавното обвинение настоя той да остане под ключ. Прокурор Гавраилов изтъкна, че той е “мозъкът”, а Георгиев - “мускулите на операцията”, защото събирал парите от фиктивните служители. В момента и той като всички е на свобода срещу парична гаранции.
На едно от заседанията се заговори и за висши служители в културното министерство, които може да са набъркани в схемата. По думите на Гавраилов Манукян твърди, че Писков му е бил посочен като лице, “което се занимава с подобна дейност в театъра в Смолян” на среща в софийски хотел. “Над Писков определено стои още някой и името най-вероятно е посочено в обясненията на Манукян”, загатна прокурорът. В момента 40-годишният мъж е привлечен към наказателна отговорност като помагач, а бившият директор - като извършител на длъжностно присвояване. В хода на разследването обаче е възможно тези обвинения да бъдат променени.
Според защитника на Писков Славейко Серафимов нещата стоят по друг начин. Той обясни, че клиентът му
просто създал софтуер за генериране на документи
и не може да контролира какво прави театърът. Той определи част от казаното от Гавраилов като “фикция”, а от диригента - като защитна теза. “Това е все едно производител да направи нож, някой да извърши престъпление с него и да обвинят производителя”, коментира самият Писков пред съда.
Съдбата на Левон Манукян последва и директорът на Смолянския театър Румен Бечев. Заради възрастта и здравословното си състояние обаче той се сдоби с по-скромна гаранция - 15 000 лв.