Димитър Ганев, “Тренд”: Ще има сериозен опит за коалиция ГЕРБ - ПП-ДБ. Премиер партиец или технократ зависи от три числа

25.10.2024 07:30 Юри Велев
Политологът от "Тренд" Димитър Ганев

Те са колко партии ще влязат в парламента и с какъв резултат ще финишират двете формации

- Каква картина очертават данните от новото ви проучване за изборното състезание в неделя, г-н Ганев?

- Формулата, към която се придържаме е 7 + 2 - седем сигурни партии за Народното събрание и две с шанс за представителство. В структурата на сигурните за парламента формации има 3 групи. Струва ми се трудно една партия да прескочи в друга група в неделя, но не го изключвам.

Не е без значение кой е на второ място. Ако това е “Възраждане”, ще е нова ситуация, която партиите от т.нар. евроатлантически лагер ГЕРБ и ПП-ДБ ще използват като тласък за начало на разговори. Защото, ако няма някаква форма на разбирателство между тях, аз не виждам вариант за кабинет.

Между ГЕРБ и ПП-ДБ няма разлики в геополитическата ориентация и законодателната програма. Препъникамъкът е името на министър-председателя. Имаме две концепции. Едната казва: Да е политическа фигура със съответната отговорност. Другата казва: Да е равноотдалечен.

Дали ще се намери компромис, все пак зависи от изборния резултат. При седем партии в парламента, един убедителен резултат на ГЕРБ със 70 мандата и резултат под очаквания за ПП-ДБ, ГЕРБ ще е с по-силна позиция в преговорите, за да наложи политическо лице за премиер.

При вариант с 9 партии в парламента, 60 мандата за ГЕРБ и стабилна подкрепа за ПП-ДБ, те ще са в по-добра позиция да настояват пред ГЕРБ за премиер технократ.

Смятам, че ще се направи сериозен опит двете формации да се договорят. Защото и двете си дават сметка, че на следващи избори резултатите им ще са по-слаби. Да не говорим, че на терена може да излезе нов играч, който да ги остави в “девета глуха” и тежка опозиция.

- Но дори да се договорят ГЕРБ и ПП-ДБ, ще стигнат ли депутатите им за мнозинство?

- Няма да стигнат. Но ако се направи такава коалиция, парламентарна подкрепа ще се намери.

- От кои сили?

- БСП или ИТН. Но има огромно значение дали ще влязат МЕЧ и “Величие”. Това ще промени тежестта на по-големите партии, а и те ще си дадат сметка, че на следващо раздаване по-малките може да растат.

Освен това при седем партии в парламента за кабинет ще трябват 3 формации, при 8 или 9 - вече ще трябват четири и уравнението става по-сложно.

- Ако обаче и следващият парламент не успее да роди правителство, какво ни очаква?

- Тогава ще се отиде на нови избори вероятно някъде през февруари - март. В този случай има два варианта. Първият е, ако дотогава не се появят нови играчи на терена. Тогава ще продължи трендът от няколко избори насам - по-ниска активност, по-ниско доверие в партиите, изобщо - продължаване на ерозията и изхабяване на цялата партийна система, която ще бъде изправена до ръба на пропастта, на крачка от колапса.

Вторият вариант е поява на нов голям играч на терена. Има огромен потенциал за такъв играч, който да е срещу цялото политическо статукво. Това може да промени цялата партийна система и да я направи неузнаваема.

- Загрява ли такъв нов играч на терена?

- Фокусът е насочен към Румен Радев. Той има най-голям потенциал да обере този протестен наказателен вот, защото се вписва много точно в търсения профил на политическата алтернатива. Профилът е “за” Европейския съюз и НАТО, но с нюанси по отношение на мигрантите, зелената сделка, войната в Украйна.

Големият въпрос обаче е готов ли е Румен Радев да вземе това много трудно решение да слезе на политическия терен. Защото това минава през оставка от президентския пост. Ако той направи опит да даде политическа алтернатива с други хора начело, както направи с легитимирането на ПП, няма да успее да изпълни потенциала си.

Но колкото повече се доближава до края на мандата, толкова по-лесно ще е за Радев това решение. До президентските избори има 2 години, но при избори напролет до края на мандата му ще са година и половина. А и ситуацията след 5 месеца ще е по-благоприятна за него.

 

Други от Интервюта

Симеон Дянков: Можем да спечелим от търговската война, имаме достъп до огромен пазар

Пазар, който ще се затвори за фирми извън ЕС, казва председателят на Фискалния съвет Все още има опасност да ни оставят в чакалнята на еврозоната Още акценти:  Източна Европа ще се справи по-добре

Тошко Йорданов: Медийният закон и СЕМ са толкова остарели, колкото правилата за движение на файтоните

Росен Желязков е хладнокръвен, не позволява конфликти и взима правилните решения, до момента няма издънки, казва председателят на комисията по културата и медиите Ако депутатите имат акъл

Атанас и Ясен Атанасови: От прага на театъра не сме баща и син

Има прилика между нашите отношения в спектакъла и в живота, разказват актьорите Още акценти от интервюто:  Синът: Завиждам на студентите му, той обучава моите конкуренти

Доц. д-р Маргарита Златарева: Старото ръководство на БОК е все още действащо

Доц. д-р Маргарита Златарева е бивш конституционен съдия и университетски преподавател, председател на Арбитражната колегия при БОК - Какво е правното положение на действащото ръководство на БОК и

Д-р Ирена Тодорова: Докато сме живи, ще има следи от предците ни

Проблемът с технологиите ще дойде, когато ни разплаче роман, написан от изкуствен интелект - Г-жо Тодорова, 2025 г започва турбулентно за света в политически и икономически план

>