Променят приемните изпити по биология и химия за медицинските специалности

23.10.2024 16:50
Министерският съвет СНИМКА: Facebook

Приемните изпити, които се полагат по биология и химия  от кандидат-студентите за специалностите медицина, дентална медицина и фармация, вече ще включват въпроси и по материалите от профилираната подготовка, освен тези от общообразователната. 

Това е решил днес Министерският съвет като е приел промени в Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите „Медицина" и „Дентална медицина" за образователно-квалификационна степен „магистър".

"Учебните програми от профилираната подготовка са пряко свързани с придобиване на основни компетентности в областта на природните науки и технологиите. Високото ниво на предварителната теоретична подготовка по биология и химия чрез профилираната подготовка позволява оптималното усвояване на надграждащия специализиран материал от задължителната подготовка на студентите и в по-горните курсове на обучение. Настоящата промяна в наредбите ще гарантира и в бъдеще необходимото по-високо ниво на знанията, уменията и компетентностите по биология и химия на новоприетите студенти", посочват от кабинета.

С постановлението се регламентира също, по предложение на Министерството на образованието и науката и висшите училища, в балообразуването за приемането на студенти по специалностите медицина, дентална медицина и фармация да бъде включена оценката от държавния зрелостен изпит (ДЗИ) по Български език и литература (БЕЛ), а не както е предвидено в момента - оценките по Биология и здравно образование и Химия и опазване на околната среда от общообразователната подготовка за първи гимназиален етап. ДЗИ по БЕЛ е задължителен за всички зрелостници, полага се върху еднакъв за всички материал, при равни условия, което осигурява равнопоставеност. Оценката от ДЗИ по БЕЛ участва в балообразуването по много от специалностите във висшите училища, в т.ч. и по специалности от регулираните професии.
Посочените по-горе промени са по предложение на Министерство на образованието и науката и Сдружението на медицинските университети в България.

В проекта е предвидено премахване на затрудненията за кандидатстване по специалностите медицина, дентална медицина и фармация на кандидат-студентите, завършили средното си образование преди 2022 г., чуждестранните кандидати, както и на българи, завършили средното си образование в чужбина, поради липсата на оценки по биология и здравно образование и по химия и опазване на околната среда от общообразователната подготовка за първи гимназиален етап, които съгласно действащите наредби ще участват като балообразуващи в състезателния бал от учебната 2025/2026 година.

Предвид изложеното в проекта е предвидено вместо оценките по биология и здравно образование и по химия и опазване на околната среда от общообразователната подготовка за първи гимназиален етап за формирането на състезателния бал да се взема оценката от ДЗИ по БЕЛ. Когато такава оценка липсва, балообразуващ за завършилите в Република България ще е оценката по БЕЛ от дипломата за средно образование, а за завършилите в чужбина - оценката от дипломата за средно образование по официалния език на държавата, в която е завършено средното образование.

С постановлението се предвижда също актуализиране на задължителните учебни дисциплини по специалност „Дентална медицина" в съответствие с развитието и широкото разпространение в съвременната практика на диагностиката, лечението и профилактиката с дентални импланти, чрез въвеждане на задължителна учебна дисциплина „Дентална имплантология".

Други от Просветни

МОН спечели международен проект за дигиталното благополучие в училище

Министерството на образованието и науката ще е координатор на проект, свързан с дигиталното благополучие, който ще бъде финансиран по програма Еразъм+ с над 783 000 евро

Четвъртокласниците ни добри по математика и природни науки в международно изследване

Българските четвъртокласници са се представили добре на международното изследване TIMSS. Това обяви министърът на образованието Галин Цоков.  Проучването е с фокус математика и природни науки

Румен Радев: За образованите хора свободата е най-висша ценност

За образованите хора свободата е най-висша ценност и те могат да бъдат манипулирани много трудно. Те негодуват срещу недъзите на обществото, не се примиряват с тях

Галин Цоков ще представи резултатите от международното изследване TIMSS

Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков ще представи резултатите на четвъртокласниците ни според международното изследване TIMSS. Събитието ще се състои от 14:00 ч

Галин Цоков обяви 3 януари за неучебен ден в цялата страна

Със заповед на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков 3 януари 2025 г. е обявен за неучебен за всички училища в България, съобщиха от пресцентъра на министерството на образованието

>