С бруталните 199% са се увеличили българите с диабет за последните 18 г.

22.10.2024 14:42 Любомира Николаева
Проф. Анна-Мария Борисова и проф. Михаил Богданов подчертаха значението на редовните профилактични прегледи особено за хора над 45 г.

Добрата новина е, че с промяна в начина на живот рискът може да се намали с 58 процента

Диабетът вече е толкова голям проблем за отделния човек и за обществото, че дори аз съм изненадана, каза на дискусия за социално значимото заболяване проф. Анна-Мария Борисова, дългогодишен председател на Българското дружество по ендокринология. Тя представи нови данни от скрининг сред българското население, който към 2024 г. показва 199% ръст за последните 18 години.

В човешки съдби това увеличение е от 487 000 през 2006 г. на 770 000 през 2024 г.

Това, че данните са близки до средното за света, не е успокоение, а само предупреждение "Да покажем червен картон на диабета" чрез намеса още в преходния период, преди заболяването да навлезе в същинската си фаза, е фокусът на започналата информационна кампания . За света честотата на диабета сред хората от 20 до 79 г. нараства с 218 процента - от 246 милиона през 2007 г. до 537 милиона през 2021 г.

Най-драстичната новина е, че и у нас половината от диабетиците не са диагностицирани и не подозират за заболяването си. Симптомите стават отчетливи чак в разгърнатата фаза на диабета и обикновено са пропуснати като възможност годините на преддиабет. Днес всеки трети над 60-годишна възраст е с диабет. Преходното състояние е три пъти по-често от диабета и се счита за основен негов рисков фактор. Половината от хората с преддиабет след 5 г. стават диабетици, показва проучването на екипа на проф. Борисова сред българското население.
Освен всички други лоши новини, диабетът се „подмладява". Във възрастта между 20 и 29 г. през 2006 г. не е имало диабетици, а през 2024 г. те са 1,5%.
„Навременното откриване на преддиабет е критично за предотвратяване на прогресията към захарен диабет тип 2, както и развитието на сериозни усложнения като коронарна болест на сърцето и хронична бъбречна болест," добави проф. д-р Михаил Боянов от Клиниката по ендокринология в УМБАЛ „Александровска". Той подчерта, че няма ранни сигнали, които да подскажат за проблема и полезният ход за профилактика е човек поне веднъж годишно да направи изследване на кръвната захар и по преценка на лекар по-задълбочени тестове като гликиран хемоглобин и натоварване с глюкоза. Двамата професори ендокринолози изтъкнаха, че ранното разпознаване на състоянието позволява по-ефективно управление на здравословните рискове и дава възможност за значителни подобрения чрез промени в начина на живот и, при нужда, медикаментозна терапия.

Експертите подчертаха значението на редовните профилактични прегледи особено за хора над 45 г. и при повишен риск поради наднормено тегло, фамилна обремененост, високо кръвно налягане или други сърдечносъдови заболявания, ниски нива на „добрия" холестерол и високи триглицериди.

Добрата новина е, че промяната в начина на живот, като редовна физическа активност и загуба на 5% до 7% от телесното тегло, може да намали риска от развитие на диабет с 58 процента. 

Други от Докторе кажи

Нова наредба на австрийското здравно министерство за борба с шапа

В понеделник влиза в сила нова наредба на министерството на здравеопазването за борба с шапа,  която целенасочено коригира съществуващите ограничения за внос, се казва в съобщение за медиите

Отстраниха присадения свински бъбрек на американка 4 месеца след трансплантацията

Лекари са отстранили присадения на американка свински бъбрек, след като организмът й е започнал да го отхвърля - малко повече от четири месеца след трансплантацията, което все пак е рекорд

Изписаха шестима пострадали при пожара в Кочани, настанени в Пловдив и Варна

Изписаха трима от пострадалите при пожар в Кочани, Северна Македония, които бяха хоспитализирани в Пловдив и Варна. Това съобщиха от Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ)

Силви Кирилов: Още не е решено дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации

Все още не е решено дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации. Това каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов по време на заседанието на комисията

Лекарският съюз предлага да се повишат стойностите на някои медицински дейности, плащани от НЗОК

Лекарският съюз предлага да се повишат стойностите на някои медицински дейности, заплащани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това съобщиха от Българския лекарски съюз (БЛС) след

>