Кметът Николай Мелемов: Смолян е екологично чист, с добро образование и най-ниска престъпност

21.10.2024 06:30 Валентин Хаджиев
Николай Мелемов е кмет на община Смолян за 4-и мандат. Той е от учредителите на ГЕРБ в региона и е областен координатор. На местните избори през 2007 г. е избран за общински съветник, а на парламентарните през 2009 г. - за народен представител. През 2011 г. печели първия си кметски мандат. Завършил е Харковския зооветеринарен институт в Украйна и национална сигурност във ВИПОНД. През 1999 г. става управител на фирма за производство на козметични продукти. Председател е на Асоциацията на родопските общини.
До края на месеца в 35 жилища в тази сграда ще бъдат настанени хора в нужда.

- Г-н Мелемов, влизате във втората година на четвъртия си мандат. Какви цели си поставяте, с които да го завършите, и какво искате още да направите за Смолян?

- Не сме спирали и продължаваме да работим по проекти, които да променят и осъвременят облика на нашия край. Ще продължим да го превръщаме в желана туристическа дестинация в четири сезона. Работим и по инфраструктурата.

Реализираме проект за писта за деца. Идеята е те да се научат да карат ски. Всеки момент ще се избере изпълнител. Една част от нея дори може да е готова за предстоящия сезон. За следващия ще има добра детска писта с оръдия за изкуствен сняг, където да карат и да се учат. Смолян е планински град и не е нормално децата да не могат да карат ски.

Основната задача на тази писта, която няма да бъде професионална и ще бъде с дължина 100-150 метра, е да се научат нашите деца да карат ски.

Работим за рехабилитация на лифта от Смолянските езера до връх Снежанка

Проучваме въпроса и да построим лифт, който да свърже Смолян с Пампорово. Има такъв проект, предстои да се осъвремени и да търсим начин за финансиране.

Вероятната начална станция ще е в местността Дълбокото дере или малко по-нагоре, но ще е съвсем близо до центъра на града. Общината ще бъде включена в програма за сондаж за термални води с оглед на затваряне на кръга от услуги и преследване на концепция за туризъм в четири сезона с добавяне на балнеология. Това ще даде тласък на туризма в града.

Туристическият сектор това лято дори изпита недостиг на леглова база. Селата бяха пълни с туристи, особено през август. За това настояваме за

подобряване на инфраструктурата и достъпа до
туристическите дестинации

В петък и неделя пътят Пловдив-Смолян е страшно натоварен. Ако имаше по-добра инфраструктура, повече хора ще идват в планината.

- Когато жители на общината ви видят на улицата, без да има официално събитие, какво ви казват? Повече похвали или повече оплаквания?

- Има и от двете естествено. Според мен са повече похвалите. Аз работя без приемен ден, т.е. всеки жител на общината, когато дойде, го приемам, така съм близо до хората и техните проблеми. Старая се да се вслушвам в мнението им.

Има и дребни неща, които пречат, дразнят, но се стараем да реагираме моментално на всеки сигнал. Държа общинският екип да отговаря бързо на потребностите на хората и да има видимо подобрение на качеството на живот в града и селата.

- През годината отчетохте успешен проект за подмяна на отоплителните уреди в града - над 2500 домакинства вече се отопляват с климатици и екологични горива. Обявихте и началото на нов прием на документи за още 2000 домакинства. Извън цифрите какво се промени за жителите на Смолян - по-чист ли е?

- Определено е по-чист. Дървата изчезват от тротоарите и градинките. Тази програма е в 7 града в България. Но като процент от населението, което се е възползвало от екологичните уреди, в Смолян е най-голям.

Екологичният ефект е видим. Въздухът през
зимата вече е различен, гъстите смогове изчезнаха

През зимния сезон с оглед на факта, че се намираме в долините на две реки и имаше доста хора на отопление на твърдо гориво, се наблюдаваха отклонения от нормите в качеството на въздуха.

През изминалата зима вече на база на първия проект отчитаме чувствително подобряване на чистотата на атмосферния въздух, намаляване на фините прахови частици. Почти нямаме норми с превишение.

С новия проект, който стартира сега, освен климатици и пелетни камини включва и термопомпи, показателите ще са още по-добри. Радващото е, че общината успя да договори в него да бъдат включени и селата.

Позволете да се върна към свършеното. Преди това безплатно бяха санирани 60 блока с ремонтирани покриви и дограми. Голяма част от жилищата имаха и продължават да имат възможност да им поставят безплатно климатици или пелетни камини. Това се случва веднъж в живота.

Ефектите тук са няколко – спестени парникови газове, по-малко разходи за отопление, екологични и често естетически.

- Приключи ли вторият етап от водния цикъл в Смолян. Възстановени ли са всички улици от изпълнителите на проекта? Предстоят ли още дейности по водния цикъл на територията на общината?
- Водният цикъл вече приключи, повече няма да се копае. От ВиК имат ангажимент до довършат някои места. Направихме комисия, която посочи къде има проблеми.

Предявили сме претенции и чакаме да ги оправят качествено. Несъмнено

водният цикъл донесе много неудобства на хората, но те отминаха

Хората заслужават да имат качествена вода, с намалена загуба по трасетата и екологично третиране на отпадните води.

Сега върви воден цикъл в село Момчиловци. Това е изпитание, но когато приключи, жителите му ще усетят предимството. Във Виево е приключен. Започва и в село Влахово. Има проекти за Смилян и Кутела. Общинският екип предпочита да не кърпи, когато възникне проблем в дадено населено място, а да прави цялостен цикъл.

- Кои са по-важните проекти, върху които сте фокусирали вниманието на екипа си за подобряване на градската среда, за инфраструктурата?

- Това са европейски проекти, които променят визията на общината. Такъв е Младежкият център в сградата на бившия Техникум по дървообработване.

В напреднала фаза са ремонтните дейности на Художествената галерия, където ще има модерно отопление с термопомпи, изолация и други подобрения на сградата. Съвсем наскоро приключихме по цялостния ремонт на планетариума и подмяна на оборудването му с инвестиция от над 4 млн. лв.

В момента в него има по 8 сеанса на ден, а само за първите два месеца бе посетен от 10 хил. души. Предстои да се разширяват съдържанието и възможностите както за конгреси и младежки дейности, така и в киносалона, където да се провеждат образователни дейности.

В Смилян ще се санират читалището и детската градина. Законовите разпоредби изискват да преместим Дома за възрастни хора от село Фатово в Смолян. Работим активно и в тази посока.

Предстои строежът на депо за рециклиране на твърди битови отпадъци

близо до теца.

- Свързаността е големият проблем в Родопите - липсват скоростни пътища. Хората в региона измерват пътя в часове, не в километри. Какви решения, свързани с инфраструктурата, предстоят и какво очаквате от държавата?

- Цялата община, а и област е с планински релеф. Високоскоростните пътища в планината са сложни и скъпи, каквито държавата на този етап не може да си позволи.

Ние сме единствената област в България, където транспортът е само на колела. Най-близките магистрали са отдалечени на 130 км - "Тракия" и гръцката "Егнатия Одос".

Реално е да настояваме за трета лента на пътя Асеновград - Смолян. Това е жизненоважно за цялата област и усилията са ни насочени в тази посока и ще го постигнем.

Сега отсечката е натоварена, а пътуването рисково и опасно. След пускането на ГКПП в Рудозем трафикът ще е още по-интензивен. Затова

ускорихме довършването на околовръстния път,
остават още 2,8 км

Той трябва да бъде направен от АПИ, а общината ще отчужди земи. Чрез него ще отпушим трафика в кв. "Устово". Така че довършването му е първостепенна задача на екипа ми.

- Кои социални и икономически области искате да укрепите с вашата политика през следващите години?

- Считам за безспорен успех създадената огромна палитра от социални услуги, които обхващат човек от раждането му до дълбока старост. С програми като "Топъл обяд", "Личен асистент", "Грижа в дома" и др. се грижим подобаващо за децата, хората с увреждания, пенсионерите, уязвимите етнически групи и гражданите в риск.

В края на месеца ще се отвори жилищна сграда с 35 социални жилища. В общината има цели 11 пенсионерска клуба и всички работят. Не знам в друг областен град да са толкова много и да функционират подобаващо.

Общината им дава субсидии. Помага им за отопление. Както вече споменах, ще изградим и дом за стари хора в града.

- Младите хора днес са много по-свободни да избират къде да живеят. Какви условия са създадени в Смолян и селата, за да изберат тук да правят кариера и семейство, за да не тръгнат към чужбина или към Пловдив и София?

- Мисля, че ангажиментите на общината да създаде нормални условия за живот са налице. Не липсва нищо. Образованието е на много високо ниво, в челните места в страната сме по този показател.

Всички училища и детски градини са санирани

Продължаваме да инвестираме в образователните структури. Правят се много сериозни ремонти на физкултурните салони в СУ "Отец Паисий" и ОУ "Стою Шишков".

Спортните обекти са на много добро ниво. Наскоро монтирахме фотоволтаични инсталации върху покривите на спортната зала и плувния басейн.
Ще реновираме читалището и детската градина в Смилян.

Приключи социалният ни проект и започваме да настаняваме нуждаещи се в него. Продължаваме да инвестираме в образователните обекти в града, нашата гордост. Друг важен момент е ниската престъпност в нашата община.

Предлагаме богат спортен и културен календар. Много активни са Регионалната библиотека "Николай Вранчев", Историческият музей "Стою Шишков", Художествената галерия, Клубът на дейците на културата, Ансамбъл "Родопа", Планетариумът и Родопският драматичен театър.

Организират се ежедневно постановки, концерти, срещи с изявени творци и се работи с подрастващите. Не е пресилено, ако кажа, че в града ни има много събития в областта на културата.

- В общественото мнение има неизменен рефрен, който често звучи така: "Кметът е виновен за всичко!". Това дразни ли ви?

- Не, не се дразня. Понякога просто се мрънка - особено в социалните мрежи. Срещам се с много хора. Стилът ми на работа е да се поставям на мястото на човека с проблем, за да го разбера и да помогна, ако е по силите ми.

В крайна сметка знам, че съм кмет, и съм готов да понеса и негативно отношение

Трудностите обаче се забравят, когато свършиш нещо добро и настъпи удовлетворението от постигнатото.

- Какво ще пожелаете на съгражданите си за предстоящия празник на града?

- Искам хората да са здрави и щастливи. Нека този празник бъде повод за обединение и сближаване на всички ни в една по-добра и благоустроена общност. Да помним и изразяваме своето уважение и признателност за саможертвата на синовете на България, пролели кръвта си за нашата свобода.
Да тачим нашите освободители, да се гордеем с това, че сме се съхранили, въпреки че 34 години сме били извън пределите на България.

Социално слаби ще живеят в нов 5-етажен блок, който е с 35 жилища за настаняване

Пететажен жилищен блок с 35 социални жилища в него вече е напълно готов и в края на месеца очаква първите наематели да се нанесат в тях.

Жилищата са разпределени на 11 едностайни, 6 двустайни, 11 тристайни, 4 четиристайни и 3 жилища, пригодени за хора с увреждания. Отоплението е с климатици, а на покрива има и 1300-литров соларен бойлер.

Блокът е на обща стойност 4 039 884 лв. и е построен по програма "Региони в растеж". Всички са оборудвани с печки, перални, легла, шкафчета. Настаняването ще се извършва по наредба, приета от общинския съвет, която визира условията.  

В социалните жилища могат да живеят бездомни хора или такива, живеещи в много лоши битови условия. Жилищата ще се наемат и от родители с деца, включително и непълнолетни родители, многодетни семейства, деца с влошено здраве и такива с увреждания, отговарящи на условията в наредбата.

В новите жилища могат да се настаняват и хора в риск от бедност и социално изключване. Те ще останат там до 3 години.

Наемите са символични - 1,30 лв. на квадратен метър. Цените са приети с решение на общинския съвет. Това означава, че за най-голямото жилище в сградата месечният наем ще е около 90 лв. Наредбата предвижда още хората, които се настаняват в социалните жилища, да нямат движима и недвижима собственост.

"Към момента има заявления от желаещи да се настанят в новите жилища, като се очакват и още. Ако желаещите са повече, отколкото е базата, специална комисия ще подбере лицата или семействата, като се съобразят с доходите, членовете в семейството, дали са с увреждания, и ще се настанят нуждаещите се с по-голям приоритет.

За сградата ще има назначен отговорник по проекта, който ще изпълнява функциите на домакин и поддръжка и ще контролира живеещите там. При евентуални проблеми от страна на наемателите и повреда на имущество има и клаузи за прекратяване на договора, както и за санкции", обясни зам.-кметът на общината Марин Захариев.

Изгорялото училище става младежки център

Изгорялата сграда на бившия техникум по дървообработване в Смолян ще се превърне в младежки център. Проектът вече е одобрен. Той е на стойност 3,7 млн. лв. и се финансира със средства от Националния план за възстановяване и устойчивост.

Младежкият център ще се помещава в северното крило на бившето училище. Отредената част от сградата ще бъде напълно преустроена в пространство със зали за срещи, неформално обучение, култура, изкуство, творчество, спорт и места за настаняване.

Освен строителни дейности се предвижда обзавеждане и оборудване, наемане на персонал, външни експерти и ментори, които ще улесняват успешна групова комуникация за реализация на дейностите.

Новият младежки център ще предоставя разнообразни дейности (включително и международни), както и цялостни услуги в помощ на личностното развитие и пригодността за заетост на учениците и младежите на възраст до 29 г.

В бъдещия център ще развиват и организират младежки инициативи и програми както за талантливи млади хора, така и за представители на уязвими групи от тази възраст.

"Вече има обявена процедура за назначаване на подходящи и мотивирани кандидати за позициите на: ръководител, образователен медиатор, психолог, социален работник, рецепционист. Те ще бъдат на обучение в общината. След това ще се преместят в центъра", каза зам.-кметът на Смолян Марин Захариев.

Общината е предвидила и други дейности около сградата на бившето училище - да се построи път, който да свърже пешеходната градска зона към улиците "Петър Берон" и "Димитър Благоев" за преминаване с автомобили.

"Така тази уязвима градска зона ще се превърне в цялостен и красив ансамбъл за младежки дейности, който да включва бъдещия младежки център, спортната зала, басейна, СОУ "Св. св. Кирил и Методий", детската градина "Буратино", допълни Захариев.

Други от Интервюта

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

Адриан Николов, ИПИ: В Северозапада плюс още 6 области училищата са с лоши резултати. Но гладът за работници расте

Трябва да говорим за числова грамотност - тя е важна колкото езиковата По-добро образование дава 30 млрд. лв. повече богатство у нас до 2045 г. За пръв път в историята заетите над 55 г

Йонко Мермерски: Описват Доналд Тръмп като неадекватен, а той си е съвсем на място

С ракетите от Украйна срещу Русия Байдън или прави капан на Тръмп, или му дава коз за преговори Когато бизнесът работи на принципа на меритокрацията, а не на квотите

>