Футболните династии - от Михайлови до Малдини

20.10.2024 19:00 Георги Банов
Уникална снимка отпреди 20 години. Кланът Михайлови заедно. Българската фамили е рекордьор по мачове в национален отбор.

Българската фамилия е световен рекордьор по мачове в националния отбор

Италианската фамилия Малдини стана поредната футболна династия, която вече има три поколения национали в последните мачове от Лигата на нациите. Даниеле, синът на Паоло и внук на Чезаре, се появи в италианския тим за около 20 минути и така влезе в историята.

Българският футбол има такава династия от 11 май 2006 година, когато Николай Михайлов застана на вратата на националния ни тим при загубата от Шотландия с 1:5 на турнира "Кирин къп" в Япония и така се нареди до дядо Бисер и татко Борислав. Този футболен клан поне към момента е един от най-успешните, след като има 193 мача за България. Само за сравнение, Малдини са все още на кота 141 двубоя за Италия. Михайлови са №1 в света по този показател.

За Малдини и Михайлови са изписани тонове мастило. Но историята познава и други кланове във футбола.

Тримата Владимир Вайс

Уникалната словашка фамилия е прочута и с това, че и тримата национали носят името Владимир Вайс. Началото дава дядото, роден на 21 септември 1939 г. Легенда на "Интер" (Братислава), като цялата си кариера изкарва в този отбор. Печели и титлата през 1959 г.

С националния отбор играе на олимпиадата в Токио през 1964 г., където Чехословакия завършва със сребърните медали, след като губи с 1:2 от Унгария във финала. И си вкарва автогол в 47-ата мин. Минути по-късно легендарният Ференц Бене прави 2:0, а Ян Брамовски успява само да намали. След това Владимир I играе и в световната квалификация срещу Португалия.

Владимир II се появява на бял свят на 22 септември 1964 г. Един от малкото в историята на футбола, които са били на световно като играч и като треньор, както и един от тези, които са играли в два национални отбора.

Кариерата си започва в тима на татко си "Интер", като с неговия екип записва 19 мача за Чехословакия и участие на първенството на планетата през 1990 г. Мести се в "Спарта" (Прага). След разпада на бившата социалистическа република вече е титуляр и на Словакия. Тогава играе в чешкия "Петра" (Дърновице). През 1994 г. се прибира в родината си, където рита за "Дунайска стреда", "Кошице" и "Артмедия" (Петържалка). В "Артмедия" започва и треньорската му кариера. И прави отбора шампион през 2005 г. След това води руския "Сатурн" (Раменское). Връща се в "Артмедия" и взема дубъл през 2008 г. От 2008 до 2012 г. е национален селекционер на Словакия и класира отбора на световното през 2010 г. С казахстанския "Кайрат" е двукратен носител на купата, а след това поема националите на Грузия. От 2021 г. е начело на "Слован" (Братислава), като взема четири поредни титли на Словакия.

И Владимир III, роден на 30 ноември 1989 г., започва в "Интер" (Братислава). Още като юноша се мести в школата на "Манчестър Сити". Оттам го дават под наем на "Болтън", "Глазгоу Рейнджърс" и "Еспаньол", като с шотландците прави дубъл през 2011 г. След това записва по един сезон в "Пескара" (Италия) и "Олимпиакос" (Гърция). Отива в Катар, където с "Лехвия" взема две титли и след това рита и за "Ал Гарафа". Приключва кариерата си с три сезона при баща си в "Слован", като печели три титли и две купи.

В националния отбор има 77 мача с 8 гола. Което го прави най-успешния футболист във фамилията. А тримата общо имат 111 двубоя за Чехословакия и Словакия.

Кенет, Патрик и Джъстин Клуиверт

Патриархът на фамилията Кенет е легенда на суринамския "Робинхуд", като печели 2 титли на нидерландската колония през 1961 и 1964 г. Лявото крило записва 3 мача и 2 гола за националния тим, преди да се премести в Амстердам през 1970 г., когато е на 39. Там на бял свят се появява и прочутият му син Патрик, който се ражда на 1 юли 1976 г. С "Аякс" той печели всичко - 2 титли, 2 суперкупи, Шампионска лига, Междуконтинентална купа. Голмайстор на европейското през 2000 г., но вече като играч на "Барселона", след като изкарва един сезон в "Милан". С каталунците взема и титлата през 1999 г. Отива в "Нюкасъл", оттам във "Валенсия", прибира се в ПСВ, за да стане за трети път шампион на Нидерландия и приключва кариерата си в "Лил". За националния тим изиграва 79 двубоя с 40 точни попадения. В момента е директор на школата на "Барса".

И накрая идва Джъстин, неговият втори син, който се появява на бял свят на 5 май 1999 г. Той дебютира за "Аякс" едва 17-годишен и само след 18 месеца е продаден на "Рома". В италианския тим не се налага особено, като е под наем в "РБ Лайпциг", "Ница" и "Валенсия". Сега е в английския "Борнемът". На 26 март 2018 г. се появява като резерва на мястото на Мемфис Депай в контролата на националния тим с Португалия. Тази фамилия до момента обаче е само с 84 международни двубоя зад гърба си.

Патрик има още двама синове. Най-големият Куинси е свободен агент, а най-малкият Рубен подписа договор с италианския "Каса Пиа".

Тройка на световни

Когато Хавиер Ернандес-Чичарито записа минути за Мексико на световното през 2010 г., той вписа фамилията си в историята на футбола. Защото никое семейство до момента не бе имало три поколения на първенство на планетата.

Пълното му име е Хавиер Ернандес Балкасар. Което е изключително важно. Малкото грахче, както се превежда прякорът му, има 109 мача и 52 гола за Мексико. С "Гуадалахара" е шампион, след това взема две титли на Англия с "Манчестър Юнайтед" плюс суперкупа на Англия и Шампионска лига, с "Реал" (Мадрид) е световен клубен шампион, а със "Севиля" печели Лига Европа. В момента още играе за "Лос Анджелис Галакси".

Чичарито е син на Хавиер Ернандес Гутиерес, халф, който изкарва 19 сезона в "Гуадалахара" и 11 години в националния отбор. С прякора Чичаро (Граха) заради зелените му очи. Хавиер-старши е в състава на Мексико през 1986 г., но не записва и минута. След това не участва на следващото заради скандала с младежкия национален отбор, когато хващат мексиканците, че пуснали по-възрастни играчи на терена. Така остава с 14 мача и 3 гола.

Хавиер-младши е син на Хавиер-старши и Мария Бела Балкасар, дъщерята на великия Томас Балкасар. И от там е едно от имената му. Дядото е част от великия тим на "Гуадалахара", който печели 8 титли в 10 сезона. Участва на световното през 1954 г., като се разписва срещу Франция. На 22 години, колкото е и внукът му, когато вкарва на французите през 2010 г. Завършва кариерата си с 11 мача и 6 гола за Мексико. Така фамилията събира общо 134 двубоя за националния тим.

Повелителите на Шампионската лига

Фамилията на Маркос Алонсо, който в момента е в "Селта", след като спечели абсолютно всичко с екипа на "Челси", е тази с най-много успехи в Шампионската лига.

Дядо му Маркос Алонсо Имас е част от великия тим на "Реал" (Мадрид), с който печели 5 европейски клубни титли, 5 титли в Испания и една Междуконтинентална купа. Маркитос, както е известен той, записва и 2 мача за националния отбор.

Баща му Маркос Алонсо Пеня, или просто Маркос, е легенда обаче на "Барселона", като остава единственият без трофей в Шампионската лига, след като е част от отбора, загубил знаменития финал в Севиля след дузпи от румънския "Стяуа". За Испания има 22 мача и 1 гол, като е сребърен медалист от европейското през 1984 г., но не записва и минута на първенството.

И Маркос Алонсо Мендоса е с 9 двубоя за Испания, като печели Шампионската лига с "Челси" през 2021 г. С английския си тим има още титла, купа, трофей в Лига Европа, суперкупа на Европа и световно клубно първенство. Обединява фамилията и като играе за "Реал" (Мадрид) и "Барселона". С каталунците е шампион и носител на суперкупата през 2023 г. В момента е в "Селта".

Диего Форлан - момчето на дядо Хуан Карлос

Легендата на Уругвай Диего Форлан Корасо, който спечели голмайсторския приз на световното през 2010 г., е плод на треньорското око на дядо си по майчина линия. Хуан Карлос Корасо е един от най-великите наставници в историята на техния футбол, като дава шанс на внука си в "Данубио", тима, създаден от български емигранти и който е трябвало да се казва "Марица", но било трудно за произнасяне от местните.

Хуан Карлос има два мача за националния отбор, но като треньор го е водил в четири периода, включително и на световното през 1962 г. Всъщност единствено е тренирал "Данубио" и Уругвай през кариерата си, като има серия от 14 мача без загуба, подобрена чак от Оскар Табарес. Прави Уругвай носител на Копа Америка за 1959 и 1967 г.

Дъщерята на Хуан Карлос се омъжва за Пабло Хусто Форлан Ламарк и двамата имат 5 деца. Пабло стартира в "Пенярол", след това се мести в бразилските "Сао Паулу" и "Крузейро", прибира се в "Насионал" и завършва кариерата си в "Дефенсор". Има 7 титли на Уругвай, една Копа Либертадорес и една Междуконтинентална купа в кариерта си. В националния отбор е със 17 мача, но играе на две световни - през 1966 и 1974.

Диего, разбира се, е най-изявеният футболист. Първият в историята на националния отбор със 100 мача, като приключва кариерата си със 112 и 36 гола. Също с две световни и една титла в Копа Америка. Шампион на Англия ("Манчестър Юнайтед"), Уругвай ("Пенярол") и Хонконг ("Китчи"), Лига Европа ("Атлетико", Мадрид) и суперкупата на Европа (отново "Атлетико").

Други от Възход и падение

Боне Крайненеца е лъмбърсексуален холивудски актьор, който оре със зайци

Как изкуственият интелект нарисува героите от разказа на Елин Пелин Неочакван нов прочит получи разказът на Елин Пелин “На браздата”, след като героите от него бяха изрисувани с изкуствен интелект

P.I.F. с концерт в памет на Димо Стоянов

На 21 декември - датата, на която преди 4 г. си отиде фронтменът на групата Димо Стоянов, P.I.F. ще направят голям концерт в негова памет. Той ще е под името “Цялото Небе” и ще бъде в столичен клуб

Юлиан Вергов и Моню Монев на турне с "В очакване в Годо"

След като вече представиха постановката на Театър "Българска армия" в Брюксел, Виена, Мюнхен и Цюрих, Юлиан Вергов, Георги Къркеланов, Иван Радоев и Моню Монев продължават с турнето си в Европа

Руси Чанев представи в Лондон “Под игото” - адаптация без архаизми

За първи път адаптацията на романа “Под игото” за деца беше представена в чужбина, и то пред тези, за които е предназначена – ученици от българските неделни училища по света

Иван Христов за проблема с алкохола: Бях на 3 уискита преди 9 сутринта

"През по-голямата част от живота ми между 29 и 31-годишна възраст почти нямаше ден да съм бил напълно трезвен. Започвах да пия от сутринта!" Това признава продуцентът Иван Христов в кратко видео в

>