С два инсулта и тежко болен, ДиКиро прави последните си мозайки, сега възстановяват сграфитото му в Стария Пловдив (Снимки)

20.10.2024 12:36 Радко Паунов
Русалия Кирова следи възстановяването на сграфитото и разказва на реставраторите начело с проф. Елена Кантарева (вдясно) как съпругът й го е правил.
Русалия разказва за хубавите отминали години с художника, а за живота си без него казва, че е само дълг и бреме.
Сграфитото на входа на Стария Пловдив, което бе повредено преди 2 г. и 7 месеца от буря, се реставрира.

"Митко вложи себе си в тази огромна творба. Направи я по идея на Начо Културата - човека, който превърна Стария Пловдив във витрина на България.

Годината беше 1973-а. Митко тогава бе на 40 години, в силата си. Работеше на скелето и твореше образа на Захари Зограф върху фасада от 200 квадратни метра. Начо му каза, че е

хубаво да има представително сграфито на входа на архитектурния резерват

И той го сътвори с техниката мокро фреско - нанася цветовете и ги изрязва. Получава се живописно и леко пластично изображение."

Към този спомен отпреди 50 години се върна съпругата на големия художник Димитър Киров - Русалия, докато наблюдава реставрацията на огромното пано върху фасадата на една от сградите на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив.

Цели 2 години и 7 месеца тя минаваше покрай мащабното произведение със свито сърце, тъй като на 1 април 2022 г. буря отнесе огромно парче от творбата. И оттогава Русалия все чакаше да бъде възстановено.

От дни екип на "Старинен Пловдив" начело с директора и виден реставратор проф. Елена Кантарева работят, за да поправят сграфитото.

Русалия е доволна, че това става в навечерието на кончината на ДиКиро

На 23 октомври 2008 г. художникът си отиде, но остави хиляди картини, мозайки, портрети.

"Невъзможно е да се изброят произведенията му. Само в ателието са хиляди", казва бившата балерина Русалия Кирова, която дълги години е била солистка в Пловдивската опера.

До последния си дъх ДиКиро е работил. "Сутрин ставаше и почваше да рисува, след това се захващаше с мозайки. Имаше безгранична работоспособност", описва го жената, сочена за негова муза. Дори в последните си дни  продължил да се труди.

"Карах му се, понеже е диабетик, че не е хубаво да диша праха при направата на мозайки. Той: "Не, докато не направя изложбата, няма да спра." И я организира, преди да почине, беше много болен", връща се към спомена тя. Трудно е да се сети кой е най-знаковият момент в живота й с големия художник.

"Всичките ми дни с него са незабравими. Много изживяхме заедно", казва тя. Отсега стяга

мащабна изложба на 20 май догодина, когато се навършват 90 г. от рождението на ДиКиро

Замислила е и как да я подреди. "Неговите картини ще са експонирани на един етаж, а на втория - творби на приятелите му.

"Вкъщи е пълно с такива - на Златю Бояджиев, на Георги Баев, на Емил Стойчев, на Слона", разкрива Русалия. Киров е бил изключително уважителен към Златю Бояджиев. И геният от Брезово му е подарил своя картина с надпис "На Митьо от Златю".

Представлява стара църква с типичния почерк на големия художник. Докато разказва, Русалия следи всеки детайл от възстановяването на повреденото от бурята сграфито. Казва на реставраторите как мъжът го е правил.

"Бях свидетел колко труд и каква любов вложи, защото е носител на голямата награда "Захари Зограф" в Самоков. Получи я с моя портрет, озаглавен "Балерината", припомня тя. За Кирова отминалите 16 г. без съпруга са само дълг и бреме.

"За мен са много тежки. Бяхме много щастливи. Но гледам да живея, като поддържам спомена за него, и затова периодично организирам изложби", описва тя. Когато сграфитото със Захари Зограф рухва, тя едва изчакала да отмине бурята и още през нощта отишла да види пораженията.

"Плаках", казва Русалия. Спомня си, че преди ДиКиро да си отиде от този свят, макар и с два инсулта, той отново се покатерил на скелето, за да освежи цветовете.

"Само да не вали, до края на октомври ще го реставрираме", увери я проф. Елена Кантарева. Липсващата част от творбата е 30 квадрата.

Възстановява се по оригинална технология. Това е специфична стенописна техника, която се състои от нанасяне на няколко цветни слоя мазилки един върху друг, след което се откопирва работен картон и се изрязва.

Русалия и сега твърди, че е нямало по-щастлива жена от нея при брака с ДиКиро. Освен че е увековечена в картините му, двамата имат невероятни преживявания.

"Беше Кавалер на изкуствата на Франция. И там често организираше изложби, аз го придружавах и изживявах с него Париж, който той много обичаше наред с Пловдив и с родния Истанбул.

Те бяха любимите му градове и затова неизменно присъстват в изкуството му", описва тя. И неволно се връща към онези години, когато се запознават. Тя е балерина в Пловдивската опера, току завършила и пристига от София.

Запознанството с ДиКиро тръгва от една рисунка

Нейна приятелка я завела в ателието на младия художник, за да рисува портрет. Художникът поискал да нарисува и Русалия. На следващия ден срещнал балерината на улицата и я поканил да направи още по-голям портрет. Тя обаче не отишла. ДиКиро се ядосал.

"Аз те обичам, искам да се оженя за теб", обяснил се в любов той. Дори се разплакал. "Беше безумна сцена", спомня си Русалия. Двамата се превръщат в част от художествения елит на Пловдив.

Незабравими са вечерите в Стария град със Слона, Катя Паскалeва, Начо Културата. Събиранията в легендарната кръчма "Пловдив" се превръщат в ежеседмични, където художници и артисти с часове обсъждат изкуството.

След това идват незабравимите им срещи със Салвадор Дали, Марсел Марсо, пътуванията по света, изложбите.

Животът ми с него беше една безкрайна поема,

обобщава днес вдовицата. И отсега мисли за изложбата, с която ще ознаменува на 20 май догодина 90-годишния рожден ден на съпруга си.

Други от Култура

Голямото сопрано Красимира Стоянова и Светлин Русев с 300-годишна цигулка изнасят концерт в Пловдив

Сопраното с международна кариера Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка "Страдивариус" на Светлин Русев ще зазвучат в Епископската базилика  на 29 ноември от 18,30 часа

Световна Албена Павлова превръща войната в шоу

Брехт на сцената на Сатиричния театър, режисиран от Стоян Радев без теоретични скучнотии Световна Албена Павлова извиси представлението на “Майка Кураж и нейните деца” в Сатирата до престижното място

"Нощ на театрите" - къде и какво да гледате (Графика)

13 града се превръщат в театрални сцени, като се включват в 12-ото издание на "Нощ на театрите". Тази година то се провежда под мотото "Изправени пред сянката"

На Перперикон през 14 век имало ценители на високата френска готика

Перперикон не престава да изненадва с невероятните произведения на човешките цивилизации, дали си там среща. Само преди дни обявих за откриването на уникална ажурна бронзова апликация с изобразената

Джон Малкович: Не е цивилизовано да се пречи на хората да отидат на театър

Още от лятото ми бяха казали, че постановката може да породи спорове, сподели режисьорът Ако го поканят, пак би дошъл у нас да постави пиеса "Оръжията и човекът" е нещо

>