Ансамбъл „Тракия" с галаспектакъл в НДК за 50-ата си годишнина

17.10.2024 15:02 24 часа Пловдив онлайн
Ансамбъл "Тракия" ще отбележи 50-годишнината си в зала №1 на НДК.
Трупата е от стожерите на фолклорното танцово изкуство.
Танцьорите от ансамбъла са част от всяко голямо събитие в Пловдив.

Той е един от стожерите и пазителите на нашето танцово фолклорно изкуство, не само в България, познат е и по света, казва доц. Рослана Моравенова

 

Музикантите, танцьорите и певците на  ансамбъл „Тракия" ще отпразнува 50-ата годишнина от основаването си с голям концерт в зала 1 на НДК на 20 октомври от 19 часа. В него ще участват и „Мистерията на българските гласове" и Гвардейският представителен духов оркестър.

Галаспектакълът „50 години емоция" е посветен на историята, която преди половин век събира в Пловдив едни от най-талантливите за времето си изпълнители в страната. Техен вдъхновител и създател на трупата е проф. Кирил Дженев - едно от големите имена във фолклорното ни изкуство.

На юбилейния концерт ще бъдат представени 20 от най-емблематичните произведения от репертоара на ансамбъла. Артистите ще представят пиеси, създадени още за първата премиера наа трупата, като „Тракийски танци", песните „Гьоре дос" и „Донка на порти сидеше".

Водещи на събитието ще бъдат Даниел Спасов и Милен Иванов - автори на най-популярното предаване за фолклор – „Иде нашенската музика" по БНТ.

Специално за юбилея „Мистерията на българските гласове" с тяхното многогласно пеене ще изпълнят обработки на песните „Дилмано, дилберо", „Листни се, горо" и „Ерген деда", а Гвардейският представителен духов оркестър, заедно с хора и оркестъра на ансамбъла, ще заложат на северняшки композиции на „Абдай" и „Куне, ле".

"Ансамбъл "Тракия" е един от стожерите и пазителите на нашето танцово фолклорно изкуство, не само в България, той е познат и по света", коментира  ръководителят на катедра "Хореография" при Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив доц. Рослана Моравенова. 

Фолклорен ансамбъл „Тракия" е създаден през 1974 година в Пловдив. Основател, вдъхновител и главен художествен ръководител е проф. Кирил Дженев. Диригент на хора е доц. Стефан Мутафчиев, а на оркестъра - проф. Николай Стойков.

Оттогава си до днес ансамбълът е новатор в музикалните и танцовите форми. Още от първата си публична изява на 5 септември 1975-а печели сърцата на публиката, обществото и на най-изявените критици и специалисти във фолклорното изкуство и етнологията. Зад своя 50-годишен творчески път „Тракия" е популяризирал българският фолклор в над 60 държави и стотици градове по света и се е превърнал в емблема на фолклорното изкуство в България. Днес творческият облик на ансамбъла е дело на художествения ръководител проф. Даниела Дженева.

Други от Култура

Голямото сопрано Красимира Стоянова и Светлин Русев с 300-годишна цигулка изнасят концерт в Пловдив

Сопраното с международна кариера Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка "Страдивариус" на Светлин Русев ще зазвучат в Епископската базилика  на 29 ноември от 18,30 часа

Световна Албена Павлова превръща войната в шоу

Брехт на сцената на Сатиричния театър, режисиран от Стоян Радев без теоретични скучнотии Световна Албена Павлова извиси представлението на “Майка Кураж и нейните деца” в Сатирата до престижното място

"Нощ на театрите" - къде и какво да гледате (Графика)

13 града се превръщат в театрални сцени, като се включват в 12-ото издание на "Нощ на театрите". Тази година то се провежда под мотото "Изправени пред сянката"

На Перперикон през 14 век имало ценители на високата френска готика

Перперикон не престава да изненадва с невероятните произведения на човешките цивилизации, дали си там среща. Само преди дни обявих за откриването на уникална ажурна бронзова апликация с изобразената

Джон Малкович: Не е цивилизовано да се пречи на хората да отидат на театър

Още от лятото ми бяха казали, че постановката може да породи спорове, сподели режисьорът Ако го поканят, пак би дошъл у нас да постави пиеса "Оръжията и човекът" е нещо

>