Всеки трети у нас живее на тясно, в ЕС – всеки седми

16.10.2024 22:00 Христо Николов
Процентът на живеещите на тясно българи поставя страната ни на четвърто място в ЕС отзад напред по този показател. СНИМКА: “24 ЧАСА”

Почти всеки трети пълнолетен българин живее в пренаселено жилище. Делът на хората, които обитават домове, в които не всеки член на домакинството разполага със своя собствена стая, е 30,4%, показват данни на Евростат, публикувани в сряда.

В ЕС средният процент на това население е едва 13,7%, т.е. всеки седми гражданин на съюза е поставен в такива лоши жилищни условия. Преди 10 години процентът на хората, живеещи в пренаселени домакинства, е бил 15,9%.

България е четвъртата страна по пренаселеност на жилищата в ЕС, показват още данните. На първо място е Латвия, в която хората, живеещи на тясно, са 38%, следва Румъния с 36% и Полша с 32%.

При това статистиката отчита само притеснените от малко жилищно пространство хора над 18-годишна възраст. В сметката изобщо не влизат малките деца, за които се предполага, че живеят с родителите си.

Най-много се ширят жителите на страни - членки на ЕС, които са островни държави – Малта, Кипър и Ирландия. Там хората в пренаселени домове са под 3% от населението. В Белгия, Нидерландия и Люксембург на тясно живеят под 5% от населението.

Изследването всъщност е правено, за да се установи как са се устроили имигрантите в ЕС и данните показват каква част от хората от трети страни, които живеят в ЕС, обитават пренаселени домове.

Средно 34,2% от това население живее на тясно, докато през предходната година това се е отнасяло до 32,9%. Гражданите на страна - членка, които живеят в друга държава от общността, също не се ширят твърде много - 20,5% от тях попадат в категорията на хората в пренаселени домакинства.

За България има данни само за мигрантите от трети страни - 18,5% от тях са натясно. Но Евростат прави забележката, че тези данни са с ниска достоверност.

21% от гражданите от трети страни, намиращи се на територията на ЕС, са били изправени пред значителна финансова тежест, свързана с разходите за жилище. Според данните на Евростат те са отделяли повече от 40% от доходите си за настаняване. За сравнение, това се отнася за 16,2% от европейците, пребивавали в друга държава от общността, и 8,3% от местните.

Други от От страната и света

Скандал за маймунки с бомби и политическо его покрай избора за шеф на парламента

БСП приканиха всички без ГЕРБ и "Ново начало" за свои си преговори за мнозинство Нов кръг предложения за председател на Народното събрание започна днес в опит депутатите да си изберат шеф от петия

Кьовеши погна 4 наши общини за финансови злоупотреби при реставрация на църква

Европейската прокуратура с ново разследване у нас. По искане на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши у нас са извършени 10 обиска в Бургас, Петрич

Двама ограбиха спестяванията на пенсионер от Врачанско, полицията ги разкри

Двама пребили и обрали 71-годишен от врачанското с. Борован. Грабежът бил извършен в първите минути след полунощ вчера, когато от възрастният самотно живеещ мъж били задигнати личните му спестявания

74-годишна жена даде крупната сума в три валути на ало измамници

Възрастна столичанка е била обект на телефонната измама, извършена по познатата схема за „помощ на полицията". Към 19 часа снощи непознат се представил по телефона на 74-годишната жена за началник на

Откриха изоставена кола в Бобошево, пълна с документи на институции

Изоставена кола, пълна с документи на различни институции е била открита в Бобошево. В сряда в полицията в РУ Дупница е получен сигнал за паркиран на обществено място в гр

>