Заради ненавист към Тръмп банка отказала сметка на Мелания и техния син
Бившата първа дама на САЩ пусна мемоари, в които разкрива как е гледала убийството на известен терорист
Макар да не участва активно в президентската кампания на съпруга си, Мелания Тръмп даде сериозно рамо на Доналд Тръмп с пускането на своя биографична книга. В 256 страници бившата първа дама на САЩ разказва за първата им среща, за качествата, които харесва у него, и за някои трудности, които е изпитала, докато той преследва политическа кариера.
“Бях шокирана и ужасена, когато научих, че моята дългогодишна банка е решила да прекрати сметката ми и да откаже на сина ми да отвори нова”, пише Мелания. Това се случва, след като мъжът ѝ губи президентските избори и негови привърженици щурмуват сградата на Конгреса на САЩ в началото на 2017 г. Според Мелания тогава всички негови близки са станали жертва на “отхвърлянето на тълпата”, но все пак тя смята, че е доста “обезпокоително и пораждащо опасения за нарушаване на гражданските права”, ако финансови институции си позволяват да “дискриминират въз основа на политическа принадлежност”.
В книгата Мелания за първи път коментира информациите, че 18-годишният им син Барън има аутизъм. Подобни твърдения се появяват за първи път, когато баща му печели президентските избори през 2016 г. Комикът Роузи О’Донъл даже открито говори за това, базирайки се на своя опит като майка на аутист. “Бях ужасена от такава жестокост. Беше ми ясно, че тя не се интересува от повишаване на осведомеността за аутизма. Чувствах, че напада сина ми, защото не харесва съпруга ми. Някой старателно бе редактирал кадри с Барън и бе добавил надписи: “Ръцете му се движат хаотично и не се докосват една до друга”. След това се посочваше, че прави странни движения на седалката, типични за деца с аутизъм”, пише бившата първа дама на САЩ. По думите ѝ никакви извинения не могат да поправят
щетите, нанесени на Барън на 10-годишна възраст,
тъй като той не е аутист.
Мелания подробно разказва как се е запознала с Тръмп и се омъжва за него, но доста пестеливо отбелязва някои странни моменти от съвместния им престой в Белия дом, които издаваха сериозни различия помежду им. Сред тях например е видео, на което ясно се вижда как нервно отблъсква ръката му, докато са на посещение в чужбина. Сега твърди, че това се е случило, защото нямало как да вървят по червен килим, хванати за ръце, заедно с домакините си. Носенето на яке с надпис “Наистина не ми пука, а на вас” в имигрантски център, което предизвика доста шум през 2018 г., тя обяснява като “дискретен, но въздействащ начин” да се противопостави на медийни информации с анонимен източник, а не като разграничаване от водена от съпруга ѝ политика относно децата имигранти.
Мелания обаче признава, че има различия с мъжа си относно правото на аборт, което отново е във фокуса на предизборната му кампания. Тя твърдо застава зад жените, които искат да прекъснат своята бременност, въпреки че с подписите на съпруга ѝ като президент са назначени съдии, които подкрепят забраната на аборти на федерално ниво. “Индивидуалната свобода е основен принцип, който защитавам. Наложително е да се гарантира, че
жените имат автономия при вземането на решения
за предпочитанията си да имат деца въз основа на собствените си убеждения, без каквато и да е намеса или натиск от страна на правителството”, посочва бившата първа дама на САЩ.
Тя разкрива, че по време на президентския мандат на Тръмп е станала свидетел на исторически събития. Сред тях е убийството на лидера на терористичната организация ИДИЛ Абу Бакар ал Багдади, един от най-издирваните хора през 2017 г. “Хванаха ме неподготвена, когато ми се обадиха, че президентът иска да ме види в Овалния кабинет. Бях насочена да се присъединя към него в Ситуационната стая – първо и уникално преживяване за мен. Гледай този невероятен екшън, прошепна ми Доналд”, пише Мелания. Ситуационната зала на Белия дом съдържа най-големите тайни на САЩ и е строго охранявана. В нея лидерите на страната се събират за секретни срещи, тъй като разполага с технологии, които позволяват показването на военни операции в реално време от цял свят. Първата дама не притежава разрешително за достъп до нея, но президентът може да даде такова на когото прецени, че е необходимо. “Мисията за премахване на лидера на ИДИЛ беше важна цел и успешното завършване на тази операция би било голямо постижение. Затова Доналд искаше да сподели този ключов момент с мен”, пише Мелания.
Тя е родена през 1970 г. в Словения. Мести се да живее в САЩ, за да преследва успешна кариера на модел, която всъщност я довежда и до запознанство с Доналд Тръмп. Двамата за първи път се виждат на парти за Седмицата на модата в Ню Йорк, на което тя е с приятелка, а той с “привлекателна блондинка”. След като дамата му си тръгва, той заговаря Мелания. “Бях впечатлена от неговия чар и непринуден характер. Около нас имаше много оживена дейност, но целенасоченото му съсредоточаване върху нашето общуване ме накара
да се почувствам като център на неговия свят”,
спомня си 54-годишната Мелания. Тръмп веднага иска телефонния ѝ номер, но тя отказва да му го даде. Приема обаче неговия и след няколко дни му се обажда. Двамата сключват брак през 2005 г. и са заедно и до днес, въпреки че бракът им периодично е съпътстван от скандали за изневери на бившия президент.
Мелания винаги дискретно мълчи по тези въпроси. В мемоарите си също не ги засяга. Както пишат някои литературни критици, това е книга, която задава повече въпроси, отколкото дава отговори. Но пък в предизборно време може да свърши работа на някого.
Поискаха $ 250 000 от Си Ен Ен за интервю с нея
Издателят на мемоарите на Мелания Тръмп е поискал от Си Ен Ен 250 000 долара, за да може новинарският канал да я интервюира, както и да получи части от книгата преди нейното пускане на пазара. След като представител на телевизията се свързва с компанията да пита какво налага плащането на толкова висока сума, проектът за финансов договор е оттеглен, а представител на бившата първа дама на САЩ казва, че тя дори не е знаела за него.
Така или иначе, Мелания не дава интервюто. Изявява се пред други американски медии, които твърдят, че не са плащали, за да получат достъп до нея.
Разразилият се скандал около поискания висок хонорар за интервю обаче вади на показ други плащания, които тя е получавала за публични изяви. През април са ѝ платени $ 237 500, за да говори на събитие, организирано за набиране на средства за Републиканската партия. По-рано също получава три хонорара от по $ 250 000 от политическата сила, която подкрепя съпруга ѝ за втори президентски мандат.
“Изключително смущаващо е, че половинка на политическа фигура иска да ѝ се плаща за говорене. Платените интервюта стимулират субекта да променя това, което казва, за да го направи по-ценно за организацията, която го е поканила, да преувеличава или да прави сензации”, коментира пред Си Ен Ен Кели Макбрайд, старши вицепрезидент на Центъра за етика и лидерство.