Може ли Ливан без "Хизбула"?

15.10.2024 20:10 "Дойче веле"
Дългогодишният лидер на "Хизбула" Хасан Насрала бе убит в края на септември Снимка: "Дойче веле"
Разрушенията в Ливан циментират подкрепата за Хизбула, смятат някои наблюдатели Снимка: "Дойче веле"

Преди седмица във видеообръщение израелският премиер Бенямин Нетаняху се обърна към ливанците със следния въпрос: "Спомняте ли си, когато вашата страна беше наричана "перлата на Близкия изток"?". Междувременно "Хизбула" превърна страната в иранска военна база. "Изправете се и си върнете страната", каза Нетаняху.

Всъщност "Хизбула" дори не трябва да съществува в сегашния си вид, пише АРД в обширна публикация по темата. Резолюция 1701 на ООН, приета след последната война в Ливан през 2006 г., предвижда разоръжаване на милиции като "Хизбула". Ливанската армия трябваше да си върне контрола, но това никога не се случи - вероятно защото е твърде слаба, посочва германското издание.

Вместо това "Хизбула" продължи да се въоръжава с помощта на Иран и вече контролира обширни райони в източната и южната части на страната. Въпреки масираните израелски въздушни удари и сухопътни операции, тя все още е способна да изстрелва ракети към Израел и да изпраща смъртоносни дронове, какъвто беше случаят миналата събота, припомня АРД.

"Хизбула" не се радва на пълна подкрепа, но е все така влиятелна

В Ливан все повече гласове настояват за прилагането на Резолюция 1701. В края на седмицата министър-председателят на Ливан Наджиб Микати, който е сунит, обяви, че правителството му ще поиска "пълно и незабавно прекратяване на огъня" в Съвета за сигурност на ООН в замяна на ангажимент за прилагане на Резолюция 1701, предава "Дойче веле".

Макрам Рабах, историк в Американския университет в Бейрут, вижда в това възможност: "Вярвам, че рано или късно ливанците ще заемат такава позиция. В момента те плащат цената на иранските авантюри", казва той пред АРД.

Дрю Михаел от американския институт "Тахрир" е скептичен: "Колкото повече нападения има в страната, толкова по-голяма е подкрепата за "Хизбула" - а това е катастрофално." В крайна сметка Нетаняху призовава хората да вземат оръжие в ръце. Това е недемократично и контрапродуктивно, добавя той.

Мерин Абас, който ръководи фондация "Фридрих Еберт" в Бейрут, също се съмнява, че настроенията в страната се обръщат срещу "Хизбула": "Селата са систематично разрушавани. Чуват се призиви за евакуация на районите до 60 километра от израелската граница. Засегнати са не само шиити, не само привърженици на "Хизбула", но и християни, сунити и друзи", казва той

Вярно е, че "Хизбула" е загубила част от доверието. Въпреки това, с оглед на израелската сухопътна офанзива в южната част на страната, много хора все още виждат в организацията единствената сила, която може да защити страната, подчертава германското издание.

"Хизбула" доминира и в политически план

"Хизбула" е и важен политически играч. Тя е представена в парламента и блокира избора на нов президент заедно със съюзници като шиитската партия "Амал" на председателя на парламента Набих Бери. Според политическото и религиозното разделение на властите новият президент трябва да бъде християнин. Постът е вакантен от две години, което означава, че възможностите за действие на държавата са ограничени. Това е още една причина, поради която никой не може да заобиколи политически "Хизбула", четем по-нататък в публикацията на АРД.

Макар че опозицията - преди всичко християнските партии - сега настоява за избор на президент, който да приложи Резолюция 1701, за да отблъсне влиянието на "Хизбула" и Иран, наблюдателите смятат, че бързото решение е нереалистично. Прекратяването на огъня е възможна следваща стъпка, но след намесата на САЩ, "които трябва да спрат атаките на Нетаняху", казва Дрю Михаел.

"Войната в Газа не е нашата война"

Наскоро САЩ обявиха, че полагат интензивни усилия да направят точно това. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен обаче многократно e подчертавал, че самият Ливан също трябва да свърши своята част, като например да проведе президентски избори.

Напоследък в лагера на "Хизбула" има раздвижване: заместник-лидерът на организацията Наим Касем избягва да свързва прекратяването на огъня в Ливан с прекратяването на огъня в ивицата Газа. За Мерин Абас от фондация "Фридрих Еберт" това е корекция на "тактическата грешка" на предишното ръководство на "Хизбула" и съюзника ѝ Иран: "Много ливански депутати казват: Пълна солидарност с палестинците - да, но войната в Газа не е наша война."

На фона на израелските атаки обаче народът на Ливан продължава да е солидарен с въоръжената шиитска групировка. И ако скоро не бъде постигнато прекратяване на огъня, нещата могат да ескалират и да се стигне дори до нова гражданска война, предупреждава Абас.

Други от Анализи

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

>