Човешки клетки възстановиха зрението на маймуна

15.10.2024 10:14
маймуни СНИМКА: Pixabay

Учени успешно използваха човешки стволови клетки, за да запълнят дупка в ретината на маймуна, възстановявайки нейното зрение. Това бележи значителен напредък в лечението на възрастово обусловена загуба на зрението.

В проучване, публикувано този месец в списанието Stem Cell Reports, екипът, воден от Мичико Мандай от Очната болница на град Кобе в Япония, се фокусира върху лечение на макулна дупка - очно заболяване, свързано със стареенето. С напредването на възрастта, стъкловидното тяло - гелообразната субстанция, която запълва човешкото око и поддържа неговата форма - се свива, което понякога причинява разкъсване в макулата.

Тези увреждания са сериозни, защото макулата се намира в центъра на ретината и е най-активната част на окото, отговорна за централното зрение и обработката на светлината. Макулните дупки водят до размазано зрение и неговото постепенно влошаване. Съществуващите лечения в около 90% от случаите водят до загуба на периферното зрение, тъй като за да се коригира макулната дупка, лекарите прехвърлят клетки от периферията на ретината в центъра, което създава пропуски в периферното зрение и увеличава риска от повторни разкъсвания.

Затова учените търсят нови методи с използване на стволови клетки. Вместо да се използват ограничените клетки в окото, стволовите клетки предлагат възможността за въвеждане на нови клетки.

В изследването си учените първо отглеждат лист от клетки-предшественици на ретината, извлечени от човешки ембрион. След това тези клетки са трансплантирани в ретината на дясното око на снежна маймуна, страдаща от макулна дупка, която не успява да премине зрителни тестове, пише Дир.бг.

Шест месеца по-късно, учените отново тестват зрението на маймуната. Преди трансплантацията, тя успявала да фокусира погледа си върху едва 1.5% от точките в серия тестове. Шест месеца след трансплантацията, маймуната успява да фиксира погледа си върху 11% до 26% от точките в три различни теста - значително подобрение.

Въпреки това, за да проучат напълно ефективността на лечението със стволови клетки, учените са премахнали окото на маймуната след експеримента. Открили са, че ретината е развила нови зрителни клетки, но не са сигурни дали тези клетки произлизат от трансплантираните стволови клетки или от самата ретина на маймуната. Това оставя въпроси относно механизма на действие на стволовите клетки - дали те сами са създали нови клетки или са предизвикали регенерация на собствените клетки на маймуната?

Необходими са допълнителни изследвания, за да се определи дали този метод е подходящ за лечение на човешки очи. Въпреки това, проучването потвърждава обещаващия потенциал на стволовите клетки като бъдещо лечение за различни очни заболявания, включително свързаното с възрастта влошаване на зрението.

Други от Сила за живот

Ново проучване: Трансплантацията на бъбрек при хора с ХИВ е безопасна

Хората с ХИВ могат безопасно да получават дарени бъбреци от починали донори с вируса, сочи мащабно проучване, цитирано от Асошиейтед прес. Изследването се провежда в момент

Психиатър за следродилната депресия: Грешката е, че жените чакат да премине от само себе си

"Много е трудно, това са биохимични процеси и грешката при повечето хора е, че чакат това състояние да премине от само себе си. Колкото по навреме се потърси помощ, толкова по-добре

Лечебната вода във Варна - за профилактика на сърце, кости, нерви

Единият извор е т. нар. гьол на крайбрежната алея, посещаван напълно безплатно четири сезона Водата му е калциево-магнезиева, със слаба минерализация и с температура 40-60° Един от най-добрите

В коя част на мозъка се крие романтичната любов? А към детето и кучето?

Учени използваха ЯМР, за да направят карта със зоните в сивото вещество, отговорни за различните видове обич, и да измерят тяхната активност Въпреки че сърцето винаги е било възпявано като символ на

Амазонско племе старее най-бавно в света, не познава алцхаймер

Хората от цимане не ползват обработени храни, не пържат, консумират много риба и седнали прекарват най-много 10% от времето 84-годишната Мартина се промъква през гъстата растителност на Амазонската

>