Персонален НОИ от "24 часа": “Вдовишки” не се дават за социални и персонални пенсии
"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат нова кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт (НОИ).
В специалния проект "Персонален НОИ" всеки читател може да зададе своите въпроси за пенсия, обезщетения за безработица, наследствени доходи, майчинство или плащания въз основа на ТЕЛК. Експертите на осигурителния институт ще му отговорят възможно най-изчерпателно.
Отговорите ще бъдат публикувани всеки месец в "24 часа", "Клуб 100" и на най-големия информационен портал на български език 24chasa.bg.
За да зададете своите въпроси към експертите на Националния осигурителен институт, можете да пишете на електронна поща 24action@24chasa.bg или на адрес: София 1202, ул. "Св. св. Кирил и Методий" №84, за "Персонален НОИ".
Мъжът ми почина на 66 години преди 5 години и 5 месеца. Роден е през 1952 г. Не ми дават вдовишка добавка, защото не можах да му събера 5 години стаж. Искам да попитам дали сега имам право на вдовишка добавка, като се вземе предвид фактът, че ако беше жив, щеше да взима социална пенсия? Красимира Шилова
Съгласно разпоредбата на чл. 84 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) пенсионерът има право на добавка от пенсията или сбора от пенсиите, които е получавал починалият съпруг/съпруга. Когато починалият не е получавал пенсия, добавката се определя от пенсията или от сбора от пенсиите, на които починалият е имал право по реда на чл. 83 от КСО. В обхвата на чл. 83 от КСО не са включени социалните пенсии за старост, социалните пенсии за инвалидност и персоналните пенсии. С изричната разпоредба на чл. 80, ал. 1 от кодекса е установено, че личните пенсии могат да преминават в наследствени, с изключение на пенсиите за гражданска инвалидност, социалните пенсии за старост, социалните пенсии за инвалидност и персоналните пенсии.
С оглед на гореизброената нормативна уредба вие нямате право на "вдовишка добавка" към личната си пенсия, тъй като приживе съпругът ви не е бил пенсионер и не е придобил право на лична пенсия към датата на смъртта си.