Даниел Панов: Пъзел с такса битови отпадъци

14.10.2024 17:45 Надежда Алексиева

Пъзел с такса битови отпадъци. Така определи случващото се относно определяне на такса смет, която да плащат граждани и бизнес председателят на НСОРБ Даниел Панов по време на дискусия в рамките на годишната среща на местните власти, която се провежда в курорта „Албена".

По думите му държавата не си е свършила работата и има нужда от промяна на няколко закона, за да мине преходът плавно.

Промяната в модела на определянето на такса смет е, че тя вече няма да се изчислява на база оценката на имота, а на база генерирани количества боклук. Правителството отложи това с една година и то трябва да се случи от началото на 2026 г.

Даниел Панов смята, че държавата е хвърлила наредбата на общините, без да са изпипани детайлите по нея.

По думите му разковничето е в успешното следване на модела за разделното събиране на отпадъците, което ще намали драстично количеството на депонирания боклук.
Той допълни, че много общини вече инвестират в разделното събиране и оптимизацията на сметоизвозването, много са и кметствата, които искат да направят площадки за разделно сметосъбиране.

По време на форума стана ясно, че сдружението на общините е поискало 150 млн. лв. от държавния бюджет за идната година за разрешаване на проблемите с управлението на отпадъците.

Председателят на НСОРБ допълни, че в много от общините се намаляват или премахват таксите смет на културни институции, което обаче се отразява върху бюджетите. Административните сгради, включително училищата, получават субсидии от държавата и може би трябва да се мисли в посока те да си плащат таксата, посочи Панов.

През 2025 година общините ще могат да кандидатстват с проекти за изграждане на площадки за отпадъци за повторна употреба, съобщи ръководителят на Управителния орган на програма „Околна среда" Галина Симеонова.

Процедурата ще бъде отворена към края на март с бюджет 144 млн. лв., като финансирането ще бъде на конкурентен принцип.

В дискусията за предстоящите реформи в системите за управление на отпадъците се включи и министърът на околната среда Петър Димитров, който заяви, че в тези политики общините носят основните отговорности, а в настоящия мандат предизвикателствата са твърде много.
Димитров поясни, че специализирана работна група започва да работи за изменения на закона за управление на отпадъците.

Прилагането на принципа „замърсителя плаща" не е просто изпълнение на закона, а комплексна задача и отговорност на държавата, общините, бизнеса и гражданите, коментира изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева.

Сдружението на общините ще може да предложи осем примерни модела за определяне на таксата в зависимост от големината на общината.

Други от От страната и света

Атанас Запрянов и зам.-секретарят по отбрана на САЩ говориха за модернизация на армията

Висока оценка на двустранното военно и стратегическо сътрудничество между България и САЩ дадоха министърът на отбраната Атанас Запрянов и Дейвид Бейкър - заместник-помощник секретар по отбраната на

Катастрофа затруднява движението на магистрала "Тракия" към София

Катастрофа е станала на магистрала "Тракия" в посока София, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът е станал на 15-ия километър от магистралата

Ердоган очаква от Брюксел стъпки към процеса по присъединяване на Турция към ЕС

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че очаква ЕС да предприеме „конкретни стъпки“ относно процеса по присъединяването на Турция към Евросъюза, предаде в. „Биргюн“

Президентът на ОАЕ потвърди ангажимента си към глобалната енергийна сигурност

Президентът на Обединените арабски емирства Мохамед бин Зайед Ал Нахян се срещна с американския министър на енергетиката Крис Райт, който е на посещение в ОАЕ в рамките на обиколка в Близкия изток

Удължават до зимата на 2027 г. срока за изискването за запълняемост на газохранилищата

Страните от Европейския съюз постигнаха споразумение да удължат до зимата на 2027 г. срока, в който е в сила изискването за запълняемост преди началото на зимния период на съоръженията им за

>