Даниел Панов: Пъзел с такса битови отпадъци

14.10.2024 17:45 Надежда Алексиева

Пъзел с такса битови отпадъци. Така определи случващото се относно определяне на такса смет, която да плащат граждани и бизнес председателят на НСОРБ Даниел Панов по време на дискусия в рамките на годишната среща на местните власти, която се провежда в курорта „Албена".

По думите му държавата не си е свършила работата и има нужда от промяна на няколко закона, за да мине преходът плавно.

Промяната в модела на определянето на такса смет е, че тя вече няма да се изчислява на база оценката на имота, а на база генерирани количества боклук. Правителството отложи това с една година и то трябва да се случи от началото на 2026 г.

Даниел Панов смята, че държавата е хвърлила наредбата на общините, без да са изпипани детайлите по нея.

По думите му разковничето е в успешното следване на модела за разделното събиране на отпадъците, което ще намали драстично количеството на депонирания боклук.
Той допълни, че много общини вече инвестират в разделното събиране и оптимизацията на сметоизвозването, много са и кметствата, които искат да направят площадки за разделно сметосъбиране.

По време на форума стана ясно, че сдружението на общините е поискало 150 млн. лв. от държавния бюджет за идната година за разрешаване на проблемите с управлението на отпадъците.

Председателят на НСОРБ допълни, че в много от общините се намаляват или премахват таксите смет на културни институции, което обаче се отразява върху бюджетите. Административните сгради, включително училищата, получават субсидии от държавата и може би трябва да се мисли в посока те да си плащат таксата, посочи Панов.

През 2025 година общините ще могат да кандидатстват с проекти за изграждане на площадки за отпадъци за повторна употреба, съобщи ръководителят на Управителния орган на програма „Околна среда" Галина Симеонова.

Процедурата ще бъде отворена към края на март с бюджет 144 млн. лв., като финансирането ще бъде на конкурентен принцип.

В дискусията за предстоящите реформи в системите за управление на отпадъците се включи и министърът на околната среда Петър Димитров, който заяви, че в тези политики общините носят основните отговорности, а в настоящия мандат предизвикателствата са твърде много.
Димитров поясни, че специализирана работна група започва да работи за изменения на закона за управление на отпадъците.

Прилагането на принципа „замърсителя плаща" не е просто изпълнение на закона, а комплексна задача и отговорност на държавата, общините, бизнеса и гражданите, коментира изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева.

Сдружението на общините ще може да предложи осем примерни модела за определяне на таксата в зависимост от големината на общината.

Други от От страната и света

"24 часа" на 24 ноември - вижте първите страници през годините

Вижте първите страници на "24 часа" от 23 ноември през годините до днес. Заглавията са интересни - спомнете си през какво преминаваше България. И сюжети, които обясняват защо сме там, където сме

Пирамида на Ружа Игнатова продължава да действа

Криптокралицата е наследена от Г.Д. и В.И. Стари кадри на OneCоin отново мамят вече ужилени жертви Пирамидата на Ружа Игнатова продължава да действа! "България Днес" разполага с документи

Годината на Григор: Не подценявайте джедаите дори когато са над 30

Титла, завръщане в топ 10 и над 3 милиона долара за играч, който три пъти е бил на крачка да захвърли всичко На 33 години и половина Григор Димитров отново играе най-добрия си тенис

Полицията издирва възрастен мъж, изчезнал в Каспичан

Областната дирекция (OД) на МВР - Шумен издирва по молба на близките му Джабил Хасан Сали, на 84 години, с постоянен адрес в град Провадия. От около година мъжът живее при свои близки в село Каспичан

Четирима ранени в катастрофата, затворила пътя Стара Загора - Казанлък, шофьорите - на 18 и 20 години

Пострадали са четирима при пътнотранспортно произшествие на Околовръстния път на Стара Загора, в близост до пътен възел "Зора", съобщиха за БТА от Областната дирекция на МВР в Стара Загора

>