Износът се свива 19 месеца поред, не се вижда кога ще тръгне нагоре

12.10.2024 14:15 Христо Николов
Износът намалява заради стагнацията в европейските икономики, а около две трети от родния износ е насочен към страни от ЕС. СНИМКА: “24 ЧАСА”

През август за 19-и пореден месец износът на стоки и услуги от България продължава да намалява, показват данните на НСИ, публикувани в петък.

Спадът на годишна база е съвсем малък - само 1,9%, докато по-рано през годината и в края на 2023-а се е стигало и до 15-процентен спад. Тенденцията обаче е много упорита, а и сегашният спад е спрямо данните за август миналата година, когато от своя страна износът беше с 11% по-нисък на годишна база.

През периода януари - юли България е изнесла в ЕС и в трети страни продукция за 56,5 млрд. лв., което е с 2,8% по-малко спрямо същия период на предходната година.

Според данните почти няма сектор от българската икономика, който да не е засегнат от низходящия тренд. Единственото изключение са химичните вещества и продукти, чийто износ расте на годишна база с десетина процента, както и износът на сурови материали, който расте с около 6%. Техният обем обаче не е особено голям - не надвишава 4 милиарда лева годишно.

Една от причините за тенденцията безспорно се цените, чието нарастване спря, а данните отразяват не количеството на износа а неговата стойност. Но другата по-важна причина е, че основните ни външнотърговски партньори - страните от ЕС, не са в особено добро икономическо здраве, а около 65% от износа ни е насочен към тях.

През 2021 и отчасти през 2022 г. голямо влияние върху силния ръст на износа ни играеше електроенергията и горивата, чиито цени бяха полудели, а България се оказа в изгодна позиция заради големите мощности за производство на електроенергия. Но днес вече не е така, а и цените на тока не са толкова високи, че да влияят на данните за целия износ. Единствено по време на летните горещини износът на ток малко се увеличи, но през септември отново се върна на предишните равнища.

Заради конюнктурните причини за низходящия тренд не е ясно кога ще приключи. Най-големият пазар за българските стоки - германският, се влияе силно от рецесията, която се настани на него в началото на годината и която до момента няма изгледи да е преминала. 

Други от От страната и света

Павела Митова: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер

„Няма да гарантираме, че ако Силви Кирилов бъде избран за председател на парламента, няма да бъде номиниран за служебен премиер". Това заяви депутатът от ИТН Павела Митова пред NOVA NEWS

Катастрофа затруднява движението по пътя Стара Загора - Казанлък

Движението по пътя от Стара Загора за Казанлък в района на Стара Загора е затруднено заради катастрофа, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ)

Атанас Зафиров: Младите са надеждата и моторът на левицата

На конференцията на Младежкото обединение на БСП председателят на БСП-Обединена левица Атанас Зафиров изрази своята признателност към младите социалисти и подчерта тяхната ключова роля за бъдещето на

Александър Симидчиев от "Да, България" за офертата на ГЕРБ: Принципи преди имена

Това, което се случва в България, в момента е, че една личност в България е овладяла значителна част от ключови институции, които отговарят за върховенството на правото

Ураганният вятър обърна товарен автомобил на подбалканския път София – Бургас

В Сливен ураганният вятър счупи клони, отнесе ламарини от покриви и нанесе щети на търговски обекти. Навесът за колички на голям супермаркет беше отнесен на няколкостотин метра

>