Износът се свива 19 месеца поред, не се вижда кога ще тръгне нагоре

12.10.2024 14:15 Христо Николов
Износът намалява заради стагнацията в европейските икономики, а около две трети от родния износ е насочен към страни от ЕС. СНИМКА: “24 ЧАСА”

През август за 19-и пореден месец износът на стоки и услуги от България продължава да намалява, показват данните на НСИ, публикувани в петък.

Спадът на годишна база е съвсем малък - само 1,9%, докато по-рано през годината и в края на 2023-а се е стигало и до 15-процентен спад. Тенденцията обаче е много упорита, а и сегашният спад е спрямо данните за август миналата година, когато от своя страна износът беше с 11% по-нисък на годишна база.

През периода януари - юли България е изнесла в ЕС и в трети страни продукция за 56,5 млрд. лв., което е с 2,8% по-малко спрямо същия период на предходната година.

Според данните почти няма сектор от българската икономика, който да не е засегнат от низходящия тренд. Единственото изключение са химичните вещества и продукти, чийто износ расте на годишна база с десетина процента, както и износът на сурови материали, който расте с около 6%. Техният обем обаче не е особено голям - не надвишава 4 милиарда лева годишно.

Една от причините за тенденцията безспорно се цените, чието нарастване спря, а данните отразяват не количеството на износа а неговата стойност. Но другата по-важна причина е, че основните ни външнотърговски партньори - страните от ЕС, не са в особено добро икономическо здраве, а около 65% от износа ни е насочен към тях.

През 2021 и отчасти през 2022 г. голямо влияние върху силния ръст на износа ни играеше електроенергията и горивата, чиито цени бяха полудели, а България се оказа в изгодна позиция заради големите мощности за производство на електроенергия. Но днес вече не е така, а и цените на тока не са толкова високи, че да влияят на данните за целия износ. Единствено по време на летните горещини износът на ток малко се увеличи, но през септември отново се върна на предишните равнища.

Заради конюнктурните причини за низходящия тренд не е ясно кога ще приключи. Най-големият пазар за българските стоки - германският, се влияе силно от рецесията, която се настани на него в началото на годината и която до момента няма изгледи да е преминала. 

Други от От страната и света

Катастрофа пред КАТ в София (Снимки)

Два автомобила са се блъснали на кръстовището пред КАТ в столицата. За инцидента става ясно от снимка, споделена във фейсбук групата "Катастрофи в София"

Германската икономика търпи загуби след връщането на граничния контрол

Германският бизнес предупреди, че връщането на граничния контрол се отразява негативно на икономиката на страната. Според германската търговско-индустриална камара компаниите се сблъскват с ежедневно

Левон Хампарцумян: С увеличението на минималната заплата неукият ще взема почти колкото лекар

„Стратегическа грешка е увеличението на минималната работна заплата. Това означава, че всеки, дори този, който не е положил никакви усилия да се образова и да научи занаята

Бащите по-често убиват децата си, но майките - по-жестоко

За 10 г. у нас 5 жени попадат в сливенския затвор за смъртта на рожбите си Наказанията им са от 6 г. и 6 месеца до 12 г. Криминален психолог: При проблем с партньора детето се превръща в пречка Пет

Кулинарни изкушения и много атракции на Фестивала на тиквата в Тетово

Кметът на община Русе Пенчо Милков и заместник-кметът Димитър Недев присъстваха на Седмия традиционен фестивал на тиквата, който се провежда в село Тетово

>