Ректорите: 2516 лв. минимум за асистент ще затвори вратите за академично развитие
Съветът на ректори настоява за нови индикатори, по които да се разпределят парите за университетите и фиксирани 0.6 % от БПВ за висше образование.
Това обяви председателят проф. д-р Миглена Темелкова след заседание на Съвета на ректорите на висшите училища у нас, което се проведе във Великотърновския университет. На него са присъствали просветният министър проф. Галин Цоков, посланикът на Израел Йосеф Леви Сфари, председателят на Националната агенция за оценяване и акредитация проф. д-р Елиза Стефанова, председателят на Българската предприемаческа асоциация (BESCO) Добромир Иванов и др. Медии не бяха допуснати, заради мерки за сигурност на израелския дипломат.
Нов модел на финансиране, който ще осигури по-голяма финансова стабилност за вузовете през следващата година, ще предложат на държавните институции ректорите. В 1-месечен срок те ще изпратят своите предложения към МОН за добавяне на нови индикатори и промяна на параметрите на съществуващите. Сред тях са коефициент на ексклузивност на преподавателите, научно-изследователска дейност, обучение в приоритетни направления. "Коефициентът на влияние на средната работна заплата за страната обаче отпада. Целта е тези, които предлагат по-високо качество, да получават и повече средства", уточни председателят на комисията по бюджет и финанси към Съвета доц. д-р Ради Димитров.
Според закона държавните вузове трябва да получават финансиране за обучение от 0.9 на сто от БВП, но в Бюджет 2024 са предвидени 0.42 на сто, посочиха от Съвета на ректорите. С предлаганите от нас изменения, сме готови да се вместим и в по-малка финансова рамка от 0.6 на сто, те ще бъдат достатъчни, за да има стабилност, смятат от Съвета.
Ректорите подчертаха, че средствата за издръжка на обучението са увеличени, но за пръв път са поставени в ситуация да отговарят на законови изисквания за заплатите на академичния състав. "Средства въпросът за финансирането е по-остър от когато и да било. ", посочи ректорът на ВТУ проф. Димитър Димитров.
Според проф. Темелкова пък зад новите регулации се крие и друг проблем - 2516 лв. минимална заплата за асистент ще затвори вратите за академично развитие, защото ще натоварва бюджета.
Ректорите са решили още да създадат национална програма "Проф. Иван Шишманов" за промотиране на българското висше образование в чужбина. "Когато разширяваме пазара и изнасяме академичен продукт, трябва да осигурим финансова стабилност на университетите, така повече от тях ще могат да обърнат поглед към чужбина", каза проф. Темелкова.
Тя обърна внимание, че тромави процедури по издаване на визи създават проблем за набиране на студенти от чужбина. "Налага се координация между МОН, МВнР, ДАНС сроковете да бъдат съкратени, защото когато един студент трябва да чака година и половина, за да получи виза, той губи интерес към тази академична дестинация", каза председателят на Съвета на ректорите.