Родната индустрия надолу вече 20 месеца, някои отчитат до 40% спад
Влошаването на икономиките в ЕС има доста сериозни последици за България
20-ти пореден месец българската индустрия отбелязва спад на производството и на оборотите на годишна база. През август те се свиват с 2,6% на годишна база, независимо че на месечна има ръст от 0,8%.
Спадът, който започна още от първия месец на 2023 г., вече е сериозен и в някои сектори се е натрупало до близо 40% намаление на обемите на производството от тогава до сега.
Ако данните се изгладят от влиянието на инфлацията, през август
има само отделни сектори, които не показват признаци на влошаване
Това са производството на лекарства, на химически продукти и на метали, при които има нарастване на производството на годишна база с между 10 и 18%.
Добивната промишленост също показва признаци на растеж - на годишна база производството се е увеличило с 15%.
За сметка на това във всички останали отрасли има сериозен спад, който надвишава 20%. Така е при производството на облекла и обувки, при обработката на кожи, производството на тютюн и цигарени изделия. Намаление с 10% има и на производството на ток, топлоенергия и газ.
В българското машиностроене има фирми, които през тази и миналата година отбелязват 30 и дори 40% спад на производството, каза по повод предстоящия празник на машиностроителя председателят на браншовата камара Виолин Ненов. Тенденцията според него
се очертава да е негативна поне до края на годината
Очакванията били през септември кризата поне да не се задълбочава още повече, но се оказва, че това не е така.
Високите и нестабилни цени на енергията и липсата на кадри са двата най-големи проблема пред машиностроенето.
Според Ненов проблемът с кадрите с ниска квалификация е съществувал и преди, но напоследък има глад и за инженери. Той е толкова голям, а излизащите от вузовете са толкова неподготвени, че понякога
се налага да се обучават цяла година,
преди да им бъде поверена по-отговорна работа в една фирма.
Той допълни, че рецесията на европейската икономика има много голямо значение за бранша, тъй като машиностроителното производство на България е силно експортно ориентирано - в няколко от отраслите над 75 процента от продукцията се изнася. Влошаването на икономическата ситуация в Европейския съюз и особено в Германия има доста сериозни последици и за нашите фирми, каза Ненов.
Строителната дейност в България отбелязва ръст през август както на месечна, така и на годишна база. Той обаче е нищожен - строителството на инфраструктура има едва 2,6% ръст спрямо юли, а строителството на сгради - само 2,4%.
Сравнението с 2023 г. е малко по-добро - има съответно 11,8% и 7,9% повишение на строителната дейност. Сравнението с 2023 г. обаче
не е особено показателно, тъй като тогава имаше силен спад
на строителната продукция, породен от поскъпването на строителните материали и от това, че много от оперативните програми и планът за възстановяване все още не бяха стартирали по същество и нямаше много обявени обществени поръчки за строителство.