Президентът Радев откри изложба в Краков, посветена на глаголицата

10.10.2024 19:44
Президентът Радев откри изложба в Краков, посветена на глаголицата СНИМКА: Прессекретариат
Президентът Радев откри изложба в Краков, посветена на глаголицата СНИМКА: Прессекретариат
Президентът Радев откри изложба в Краков, посветена на глаголицата СНИМКА: Прессекретариат

Държавният глава откри в Ягелонската библиотека в Краков изложба, посветена на глаголицата

"Българите като преки наследници на делото на светите братя Кирил и Методий, провъзгласени от папа Йоан Павел II за съпокровители на Европа, сме длъжни да пазим и развиваме това наследство. Ценим високо, че в тази благородна мисия сме заедно с Полша. "Това каза президентът Румен Радев при откриването в Ягелонската библиотека в полския град Краков на изложбата „Истории от глаголически времена", съобщиха от прессекретариата.

Отбелязвайки дълбоките исторически и културни връзки между България и Полша, държавният глава благодари за приноса на полските изследователи за популяризирането на ролята на България за формирането на славянската култура и световното културно наследство.

Експозицията е изготвена от екип на доц. д-р Явор Милтенов от Института за български език на БАН и представя слабо познати факти за най-старата азбука на славяните и ролята на България за съхраняването й.

За пръв път се показват и ценни оригинални ръкописи на глаголица и кирилица, които се намират в Ягелонската библиотека. В откриването на изложбата в библиотеката на най-стария полски университет – Ягелонския, участваха директорът й проф. Ремигуиш Сапа и ректорът на висшето училище проф. Пьотр Йеденак. Откриването събра в Ягелонската библиотека студенти по българистика, представители на българската общност, учени от Института по славянски филологии към Ягелонския университет.

Благодарение на своето писмено слово преди повече от хилядолетие България пое по пътя на духовността и се утвърди като един от културните центрове на Европа, заяви Румен Радев в приветствието си. Държавният глава посочи, че тази година се отбелязва 1161-годишнината от създаването на глаголицата, която заедно с кирилицата, е дълбоко вписана в културното развитие и духовност на българския народ и държава и има безспорен принос към развитието на славянското културно пространство.

"Ние носим дълг да продължим да развиваме това богатство", каза държавният глава, като открои ролята и на студентите по българистика в Краков. По думите на президента, задълбочаването на икономическите контакти между България и Полша ще допринесе и за увеличаване на интереса на младежите от двете държави към културата на техните страни.

„Тази изложба дава възможност да покажем колко важно е мястото на България като страна, в която са били създадени изключително ценни паметници на културата и писмеността", заяви от своя страна директорът на Ягелонската библиотека проф. Ремигуиш Сапа. Ректорът Пьотр Йеденак отбеляза по време на откриването на изложбата, че в Ягелонския университет славистиката е на около 200 години, а българистиката на около 100 г., а като отделна наука и специалност се преподава от 80 години.

По време на среща на българския президент с ръководството на университета и на библиотеката, която се състоя преди откриването, беше обсъден интензивният научен обмен между България и Полша, както и перспективите за развитието на бъдещи партньорства.

По-рано през деня държавният глава Румен Радев удостои с почетен знак на президента почетния консул на България в Краков Виеслав Новак за неговата подкрепа за разпространение на българския език и култура и цялостния му принос за развитие на двустранните отношения. Сред инициативите, подкрепени от почетния консул, е разкриването на клона на българското неделно училище „Дора Габе" в Краков.

Предоставеното безвъзмездно от Виеслав Новак помещение за училището е и основно място за срещи на българската диаспора в цялата област. Като почетен консул на България Новак реализира редица дейности за популяризиране на българския език и култура в Полша, както и за насърчаване на двустранното икономическо сътрудничество между България и Полша.

Виеслав Новак беше домакин на среща, която президентът Радев проведе с почетните консули на България в Полша. В хода на разговора бяха обсъдени перспективите за съвместни дейности между Полша и България. Освен почетният консул в Краков, участваха и почетните консули Витолд Карчевски (със седалище в град Бялисток), Януш Затон (със седалище в Катовице) и Ян Стравински (със седалище в град Гданск).

Президентът Румен Радев оцени високо ангажираността и отдадеността на почетните ни консули в Полша, чиято дейност има важен принос за реализиране на проекти в областта на икономиката, образованието, културата, туризма, регионалното сътрудничество, както и за цялостното развитие на двустранните отношения между България и Полша.

Други от От страната и света

След сексскандал принц Андрю се замеси и в шпионска афера

Заради брата на Чарлз III съмнителен китаец успял да проникне в кралското семейство Някога принц Андрю бе символ на смелост и олицетворение на британския дух заради участието си във войната между

Без никакво осветление в Кривия тунел в Кресненското дефиле от месец

Непрогледна тъмнина цари от месец в Кривия тунел през Кресненското дефиле. Проблемите с осветлението там са от години, но след като най-накрая започна подмяна на лампите там - цялата електрическа

Движението на Дунав мост при Русе само в една лента заради ремонт

Трафикът на границата с Румъния към 18 часа е интензивен на граничен контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Кардам" и ГКПП "Никопол" на изхода за товарни автомобили

Близо 60 пътници от два влака блокирани на две гари под Балкана

15 души на гара „Царева ливада" и над 40 пътници във влак на гара „Дъбово" са блокирани от няколко часа заради проблем с контактната мрежа между гарите „Кръстец" и „Радунци" в Стара планина

Трус с магнитуд от 4,9 по Рихтер разлюля Гърция

Земетресение с магнитуд от 4,9 по скалата на Рихтер е регистрирано в Гърция в 18.30 ч., показва справка на официалната интернет страница на Европейския средиземноморски сеизмологичен център (EMSC)

>