"АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" продължи договора за изграждането на 7-и и 8-и блок
Проектната компания "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" подписа продължаване на договора за предварителни инженерни дейности (FEED) с "Уестингхаус Електрик Къмпани" (Westinghouse Electric Company) за изграждането на 7-и и 8-и блок с реактори тип AP1000 на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщиха от Министерството на енергетиката. От енергийното ведомство допълват, че продължаването на инженеринга на новите ядрени мощности потвърждава постигнатия напредък при изпълнението на ключовата фаза по проектиране.
"Подписването на документа е още една важна стъпка в процеса по реализацията на стратегическия за България и региона проект за изграждане на нови ядрени мощности", изтъкна служебният министър на енергетиката Владимир Малинов. От министерството допълват, че напредъкът на "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" и "Уестингхаус Електрик Къмпани" по изпълнението на дейностите, свързани с фазата на проектиране, показва пълната ангажираност за изпълнението на проекта, следвайки графика, приет с решение на Народното събрание от 18 декември 2023 г.
"Изграждането на нови ядрени мощности на площадката на АЕЦ "Козлодуй" ще гарантира постигането в дългосрочен план на енергийна сигурност в България и региона на Югоизточна Европа. Реализацията на проекта ще създаде висока добавена стойност за българската икономика чрез активното участие на местната индустрия във всички фази. Един от най-значимите проекти в Европа ще допринесе в значителна степен за изпълнение на прехода към нисковъглеродна икономика", подчерта министър Малинов, цитиран от енергийното ведомство.
От Министерството на енергетиката припомнят, че през юни 2023 г. "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" и "Уестингхаус Електрик Къмпани" подписаха договор за предварителни инженерни дейности, в рамките на който да се оценят предимствата на площадката в АЕЦ "Козлодуй" за разполагането на два ядрени блока тип AP1000, свързани с наличната инфраструктура, както и да се анализират възможностите на българската индустрия за активно участие в проекта. След приключването на дейностите по договора, се очаква предоставяне на инженерни услуги, свързани с проектирането, лицензирането, управлението на проекта и инженерното усвояване на площадката на АЕЦ "Козлодуй" за разполагането на два нови ядрени блока от 3+ поколение тип AP1000.
В началото на септември министър Малинов обяви, че се очаква до края на октомври да бъде подписан договор за инженеринг за новите ядрени мощности в АЕЦ Козлодуй с "Хюндай" и "Уестингхаус". "Очакваме до края на месец октомври да бъде подписан договор за инженеринг между "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" и консорциум между корейската "Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън" (Hyundai Engineering and Construction) и американската "Уестингхаус Електрик Къмпани".
През май месец със заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев бяха създадени междуведомствени работни групи за ускоряване на процеса по реализация на проектите за изграждане на нови ядрени мощности в АЕЦ "Козлодуй" и Вертикалния газов коридор. В съобщението пишеше, че развитието на ядрената енергетика е основен приоритет на правителството в енергийната сфера, който има ключово значение за успешно постигане на целите за декарбонизация и енергийна сигурност. Проектът за нови ядрени мощности на площадката на АЕЦ "Козлодуй" е стратегически за страната. Съгласуването и тясната координация в работата на всички ангажирани ведомства по проекта са водещи за успешното му изпълнение, посочиха от правителството.