Занемарената от години ботаническа градина в Пловдив става парк със сцена за концерти и спектакли

10.10.2024 18:01 Ваня Драганова
Ботаническата градина в сегашния вид, заснета от дрон
Саморасляците са изместили някогашните редки видове.
Областният управител на Пловдив проф. Христина Янчева, бивш ректор на Аграрния университет, е приела за своя кауза обновлението на ботаническата градина.
По първоначалните планове ботаническата градина в Пловдив трябва да изглежда така.

Саморасли дървета и храсти са превърнали някогашната ботаническа градина в Пловдив в пущинак. Дали поне част от редките ценни видове са оцелели, или дивата растителност е успяла да ги задуши, могат да кажат само специалистите, ако се направи детайлно изследване.

Алеите са запуснати, занемарена и вероятно опасна

е и административната сграда, ползвана преди години от хората, поддържали градината.

Да се сложи край на тази разруха и мястото да се превърне в красив градски парк със сцена за културни събития, е кауза от години на областния управител на Пловдив проф. Христина Янчева, която до началото на т. г. беше ректор на Аграрния университет в продължение на два мандата. Ботаническата градина е зачислена за стопанисване именно на висшето училище.

Идеята Пловдив да има своя ботаническа градина - трета в страната след София и Балчик, е от 1946 г., когато тогавашната общинска управа предоставя на Аграрния факултет към държавния университет в града терен от 250 дка.

“Реалната дейност по изграждането започва

през 1957 г., когато се засаждат редки и защитени у нас видове

Шест години по-късно е създадена и семенна банка и университетът се включва в системата за международен обмен на растителен генетичен материал”, разказва проф. Янчева.

През 70-те години на миналия век градината е все още извън чертите на града и пловдивчани от по-старото поколение още помнят еднодневните ученически екскурзии дотам и цветята, дърветата и храстите, които нямаше как да бъдат видени по другите паркове.

След това започва изграждането на жилищния комплекс “Тракия” и площта на градината се свива до сегашните 113 дка. В началото на 90-те с промените в обществения живот и последвалата хиперинфлация университетът вече не може да стопанисва ботаническата градина и постепенно тя запустява. По голямата централна алея, ползвана години наред от хората като пряка връзка на районите “Тракия” и “Източен”, започват кражби и вече никой не минава оттам. Така някогашният цветен оазис се превръща в опасно място.

“Тази градина е била богатство не само за университета, а и за целия град и би могла отново да бъде. Затова от години се опитвам с помощта на местната власт да направим първи стъпки към съживяването ѝ. Благодарна съм, че през 2018 г. общинският съвет ни дари 230 000 лв. и сложихме ограда на градината”, допълва областният управител. Проф. Янчева подчертава, че в предишния мандат на местната власт, когато сегашният кмет на Пловдив Костадин Димитров ръководеше район “Тракия”, е бил

подготвен подробен устройствен план на терена

– друга важна крачка към благоустрояването на пространството.

Съвместната работа продължава и в този мандат - в бюджета на община Пловдив за 2024 г. са заложени 100 000 лв. за изработването на идеен проект, който да стане основа за същинската техническа разработка.

Зад каузата застава и новият ректор на Аграрния университет доц. Боряна Иванова. “През последните 8 години не сме спирали да търсим финансова подкрепа от държавата в лицето на Министерството на образованието, но до този момент не сме успели въпреки активните си действия.

Като собственик на тази прекрасна градина сме готови да партнираме с общината и държавата, за да се стигне до финансиране на проекта”, категорична е тя.

От общината са готови да съдействат на вуза, но

първо трябва да се намери решение на проблема със собствеността

– градската управа не е сред притежателите на градината и не би могла да финансира обновлението ѝ.

Ако чрез дарение или под някаква друга форма общината стане съсобственик на имота, ще може да търси средства и реконструкцията най-накрая да започне.

Колко пари ще са нужни за това, проектът ще покаже, но по предварителни разчети ще е необходим

поне милион само за разчистване

на вредната растителност и засаждането на нова.

Необходимо е не само да се прочистят саморасляците, а и да се ремонтират алеите и административната сграда и да се постави осветление в цялата градина.

Оградата ще остане и паркът ще бъде с някакъв, макар и минимален като сума, билет за вход.

“Представям си там да има открита сцена за концерти, спектакли и други културни прояви, това ще генерира и някакви приходи, защото след обновлението ще има нужда от средства и за поддръжка”, прави планове проф. Христина Янчева.

От община Пловдив също обмислят как да изпълнят градината с живот и я виждат и като място за други събития –- например изнесени ритуали като венчавки и кръщенета.

Други от От Пловдив

1000 лв. плаща млад водач, не спрял на палка в Пловдив, блъснал друга кола и хукнал пеш

Книжката му била отнета за отказ от тест за наркотици няколко месеца преди гонката Глоба в размер на 1000 лв. договори шофьор, попречил на младши автоконтрольори от пловдивския сектор "Пътна полиция"

Кметът на Пловдив дари на пожарната дрон без аналог

Пловдивската пожарна вече разполага с професионален дрон от най-ново поколение, който ще осигури  възможности. Чрез заснемане от въздуха той ще дава на огнеборци и спасители ценно предимство

Пловдивчанката, убила приятеля си с гира, се отказа да обжалва присъдата си от 20 г. затвор

ВКС пък отказа да образува производство по оспорването на близките на умъртвения Божан Пловдивчанката Красимира Лалева, която на 21 октомври 2021 г. уби приятеля си Божан Иванов

ГДБОП разби канал за цигари без бандерол в Пловдив, има арестувани

Голямо количество цигари без бандерол е пресякла в Пловдив ГДБОП, съобщи прокуратурата. Има задържани и предстои държавното обвинение да излезе с повече подробности

Eдиният от обвинените за кражба на 201 хил. лв. в Белозем бил на маса с пострадалия

11 хиляди лева били натъпкани в малка детска касичка в къщата на Стоян Какачоров Защитниците на обвиняемите се съмняват дали това е сумата 42-годишният Георги Тиклев

>