Безизходицата и промени в стратегията във войната между Русия и Украйна
Войната между Руската федерация и Украйна, която продължава вече повече от три години, навлезе в сложна фаза, в която военните и геополитическите аспекти са още по-тясно преплетени. Анализът на последните данни от водещи военни анализатори, споделени при вътрешни доклади, дава представа за част от предизвикателствата, пред които са изправени страните в конфликта, и за вероятните перспективи за по-нататъшното му развитие.
Военна безизходица и промени в стратегията
Една от ключовите теми, дискутирани в различни щабове в рамките на НАТО и европейските сили, е т.нар. „военна безизходица", която се разви по време на военните офанзиви. Според част от анализите, след като успешно са защитили Киев и са си върнали Харков и Херсон, украинските сили са се сблъскали със сериозни руски укрепления. Тези отбранителни линии, подсилени с мини и артилерия, значително забавят напредването на украинската армия. Въпреки това Украйна продължава да прилага стратегия на изтощение, като се фокусира върху постепенното отслабване на руските сили чрез точкови удари по инфраструктурата и логистиката.
Западната военна помощ, особено под формата на далекобойна артилерия и системи за противовъздушна отбрана, е от решаващо значение за подкрепата на украинската армия. Липсата на ресурси и забавянето на доставките обаче правят невъзможно бързото постигане на значими победи на бойното поле. По-специално, 2023 г. не донесе решителен успех за Украйна, което налага преразглеждане на тактиката.
Подкрепа от Запада: заплаха от разделение
Западната подкрепа за Украйна остава важна, но нейното бъдеще зависи от политическата ситуация в страните партньори, особено в САЩ. Предстоящите президентски избори в САЩ през ноември могат значително да променят хода на войната. Основното виждане е, че ако Камала Харис спечели, САЩ ще продължат да оказват подкрепа на Киев, въпреки че тази помощ ще бъде насочена към сдържане на Руската федерация, а не към пълно разгромяване на Украйна. Ако спечели Доналд Тръмп, той обещава да прекрати финансовата помощ за Украйна и да предложи дипломатическо решение, вероятно с териториални отстъпки за Руската федерация. И в двата случая може да има сериозни последици, включително отслабване на НАТО.
Някои европейски държави започват да проявяват т.нар. „умора от конфликтите". В страните от ЕС се засилват дебатите относно дългосрочната подкрепа за Украйна на фона на икономическите проблеми в блока. Има опасения, че ако помощта от САЩ бъде прекратена, ЕС няма да може да поддържа необходимото ниво на военна и финансова помощ за Украйна.
Променящата се стратегия на Руската федерация
От своя страна Москва адаптира действията си към новите реалности. Кремъл вече не се стреми към бързи победи на бойното поле, а вместо това руските сили се съсредоточават върху поддържането на контролирани територии и разрушаването на украинската инфраструктура и присъствие, за да отслабят икономиката и способността на Украйна да се съпротивлява. Това подчертава дългосрочната стратегия на изтощение, на която според анализаторите залага Кремъл.
Руската федерация успява да се адаптира към западните санкции, благодарение на съветници от Сирия, Иран и Северна Корея, чиито общества и режими отдавна са подложени на санкции. Въпреки ограниченията, износът на руски петрол остава висок, което помага за финансирането на военните разходи. Наскоро беше разкрита мрежа в Балтика, която закупува петрол на по-висока цена и по този начин се вкарват няколко милиарда допълнително в хазната на Руската федерация. Москва продължава да търси нови пазари в Азия - особено чрез мрежите на Китай и Индия - като по този начин отслабва ефекта от санкциите.
Геополитическа нестабилност
На международната сцена конфликтът в Украйна продължава да дестабилизира ситуацията със сигурността в глобален мащаб. Конфронтацията между западните съюзници и блока на Руската федерация, Китай и Иран рискува да прерасне в по-широко геополитическо напрежение. Съществуват високи рисковете от ескалация, ако напрежението около Иран и Израел продължи да се засилва, което може да добави нови променливи към уравнението на войната в Украйна.
На този фон в западните столици продължават дискусиите за това как да се осигури сигурността на Украйна в дългосрочен план. Обсъждат се варианти за предоставяне на гаранции за сигурност на Киев, включително бъдещи пактове или двустранни споразумения със САЩ, но все още няма единодушие по този въпрос.
Западните военни анализатори смятат, че руско-украинската война е навлязла във фаза на продължително изтощение. Украйна продължава да се съпротивлява и запазва подкрепата на съюзниците си, но политическите промени могат да повлияят значително на изхода от войната. Руската федерация, от своя страна, укрепва отбраната си и се подготвя за дълга война, залагайки на изтощението както на Украйна, така и на западните й съюзници. Бъдещето на конфликта остава несигурно и много ще зависи от промените на политическата сцена през следващите месеци.
(От фейсбук)