Нашите в Иран не искат извеждане, прибират още 25-има от Ливан (Обзор)
Още 25-има българи трябваше да бъдат евакуирани в петък и събота от Ливан, с което общият им брой стана 194. Това са последните ни сънародници, потърсили помощ от държавата след разрастването на конфликта. Последната група тръгна с полети на канадските авиолинии до Истанбул, а не с правителствения самолет, както 169-имата, изведени по-рано през седмицата. Консулството ни в Истанбул организира прибирането им от Турция в България с автомобили.
45-50 са българите в Иран, но нито един от тях не е поискал евакуация. Въпреки това държавата има готовност да я организира, увери служебният премиер Димитър Главчев.
Заедно с транспортната министърка Красимира Стоянова той награди в петък 18-те от екипите, участвали в евакуацията на българите от Ливан - пилотите, организаторите на полети, техническите специалисти и стюардесите. “Това, което направихте, показа не само голям професионализъм и опит. Вие показахте и човечност, и кураж. Справихте се идеално. Действията ви представляваха достойна постъпка и са пример как трябва да се действа в подобни ситуации”, каза Главчев. Досега Държавният авиационен оператор е участвал в акции, при които са евакуирани общо 600 души.
“Трябва да се махнем по най-бързия начин” - как евакуираха българите от Бейрут
“Най-отговорните етапи са при кацане и излитане. Излитайки от Бейрут, имаш предвид, че по най-бързия начин трябва да се махнеш, защото има съответните технически средства, които могат да те застигнат при излитане с всички непредвидими последици.” Това разказва Валери Димитров. Той е един от пилотите, които летят до Ливан, за да прибере българите след избухването на конфликта в Близкия изток.
“Особеното за самия полет бе, че още над Кипър се наложи много бързо, по указания на летищните власти на държавата, да слезем от височината, на която летим - около 12 км на 5 км тъй като в зоната вече имаше доста засилен военен трафик. Предупредиха ни. За мен няма съмнение, че през цялото време полетът ни е бил под контрол”, категоричен е Димитров. Това не е първият евакуационен полет, който той изпълнява от Близкия изток. Пилотът е част и от екипа, който прибра българите от Тел Авив след нападението на “Хамас” през 2023 г.
“Имаше разлика (с полета до Бейрут сега - б.а). Когато отивахме за Тел Авив, и летището, и града бяха обстрелвани. Полета го изпълнявахме през нощта и захождайки за кацане, за да не ни наблюдават от земята неправилните хора, изключихме цялото осветление на самолета, фарове, всичко. Единствено когато излязохме на правата за кацане на летището, на 4-5 км пред нас, чак тогава включихме фаровете”, спомня си Димитров.
С него сега, а и при евакуирането на българите от Израел, лети Ирина Панчева, старша стюардеса. “Предизвикателство е, но целият ни екип е от професионалисти и ние сме подготвени за точно такива ситуации”, казва тя.
“Всеки един от нас има семейство и когато видиш тези хора, когато се качат на самолета семейства с малки деца, емоцията е голяма. Даже в дадения полет се замислих - ами ако аз бях на мястото им, как ли бих се почувствала? Не знам. Понякога е доста стряскащо, страхът в техните очи от непознатото и от това, което им предстои, както и това, което ще оставят зад себе си”, посочва тя. Спомня си и че целият екипаж и хората на борда са се успокоили чак когато чули думите: “Напуснахме въздушното пространство на Ливан”. “Това беше нещо като една идея, че ще дишаме по-спокойно до края на полета”, допълва тя.