Записали със СРС Джейхан Ибрямов да казва, че му трябват поне 1 млн. лв. за купуване на гласове (обзор)
- С ключовия свидетел Мирослав Тодоров, който много пъти му бил давал пари, се познавали от 2000 г.
- В събота прокуратурата ще иска арест за народния представител, който след удължаване на задържането му беше откаран в МВР болница
В приятелски разговор, който обаче бил записан със специални разузнавателни средства (СРС), депутатът Джейхан Ибрямов казал, че му трябва поне милион за купуване на гласове. Споделил го пред 45-годишния Мирослав Тодоров, който от края на септември е ключов свидетел по делото срещу кандидата за народен представител от “Алианс за права и свободи”. В същия разговор Джейхан Ибрямов добавил, че са му необходими 400 хил. лева със същата цел, като 200 хил. лева поискал от Тодоров, а останалите “щял да си набави от другаде”.
Детайлите от разследването срещу народния представител разкри Ваня Стефанова, прокурор във Върховната прокуратура. Тя заедно със зам.-шефа на ДАНС Георги Георгиев и директора на ГДНП Мирослав Рашков съобщиха детайли и за акциите в цялата страна срещу купуването на гласове (виж в карето).
Предаването на първия транш от 100 хил. лева станало на паркинга пред магазин от голяма търговска верига недалеч от “Пирогов” в 19,10 часа в сряда.
Ибрямов и Мирослав Тодоров, който през август беше арестуван заради схема за данъчни измами и пране на пари при търговия със зърно и торове, се познавали от 2000 г. От 2019 г. имали близки контакти. Съпругата на депутата Биршен Ибрямова, която от четвъртък вечерта протестира пред парламента и обяви гладна стачка, също потвърди пред медиите, че Мирослав Тодоров им е приятел. През август покрай разследването за данъчните измами беше иззет и луксозен джип, шофиран от депутата, но който се водел на фирма на Тодоров.
В своите показания ключовият свидетел казал, че много пъти през годините давал пари на Джейхан Ибрямов.
Според разследващите в замяна на парите, които щял да получи, народният представител трябвало да въздейства на длъжностни лица от Министерството на отбраната за обществени поръчки. Прокурор Стефанова не съобщи за какво са те, но уточни, че били както за хиляди, така и за милиони левове. На въпрос каква е връзката на Ибрямов с военното ведомство обясни, че в последните шест парламента той е бил член на комисията по отбрана в Народното събрание, а в настоящото е неин зам.-председател.
Разследването срещу депутата стигнало в Комисията за противодействие на корупията (КПК), когато Тодоров започнал да свидетелства в ГДБОП по делото за данъчните измами. Тогава антимафиотите пратили случая в антикорупционната комисия по компетентност. Делото срещу народния представител било образувано във вторник, а в сряда той беше задържан в ситуацията на неотложност.
Прокурор Стефанова уточни, че по делото за данъчните измами Мирослав Тодоров е обвиняем, а в замяна на свидетелските му показания не му бил обещаван бонус. В момента той бил на свобода, след като съдът му променил мярката за неотклонение.
При претърсването на дома на депутата също били намерени пари. От прокуратурата не казаха сумата. По този въпрос яснота обаче хвърли Биршен Ибрямова. Пред медиите тя разкри, че парите били 10 хил. лева семейни спестявания. Когато започнали претърсването, инспекторите от КПК казали, че търсят подкуп в особено големи размери и изборни списъци. Освен 10-те хил., иззели два нейни тефтера и папка с документи, в които имало банково извлечение от движения по сметка на Ахмед Доган. Тя съхранявала банковите документи на Доган, тъй като била негово упълномощено лице. Биршен Ибрямова е дългогодишната му секретарка. Тя казала на инспекторите, че тези документи нямат отношение към съпруга ѝ, но въпреки това те ги прибрали.
В събота прокуратурата ще поиска от Софийския градски съд да наложи арест на депутата. Той е в МВР болница заради стомашно неразположение от четвъртък вечерта. Прокурор Стефанова увери, че според лекарите състоянието му било стабилно.
Граждани сигнализират срещу търговци на вот по имейл и на тел. 112
Гражданите подават сигнали срещу търговците на гласове не само в структурите на МВР и прокуратурата, но още по имейла на вътрешното ведомство за вота - izbori@mvr.bg, и на тел. 112. Проверяваме всеки сигнал, увери прокурор Ваня Стефанова от Върховната прокуратура. Държавното обвинение, ДАНС и МВР създадоха междуведомствено звено, за да се борят с купения вот. Отделно в МВР и ДАНС имало и оперативни щабове.
До момента в прокуратурата са получени 31 сигнала, а в МВР - 41, като за същия период преди изборите през 2023-а били 50. Продължават и акциите на полицията в цялата страна срещу дилърите с гласове.
Според шефа на ГДНП Мирослав Рашков много се разчитало на превенцията. 12 души са били задържани, а образуваните досъдебни производства са 28, което е с пет повече от делата за същия период преди избори миналата година.
За първите шест месеца на 2024-а окончателно осъдени за купуване на гласове били 19 души, през м.г. - 75, 2022-а били 56, а през 2021-а - 41. Стефанова отново припомни, че обвинителите срещат трудности, защото Наказателният кодекс е от 1968 г.