Александра обори теорията на Келвин, откритието й ще е в полза на корабостроенето

04.10.2024 13:01 Ярослава Прохазкова

Ученичката от Националната природо-математическа гимназия спечели европейския конкурс за млади учени, чакат я на Нобеловата седмица в Стокхолм и на най-големия научен панаир в САЩ

Искам да изследвам феномени и да обяснявам как работят. Харесвам абстрактните обекти, те са ми по-близки за разбиране. Така обяснява интереса си към физиката 12-класничката от Националната природо-математическа гимназия Александра Петкова, която преди дни се върна от полския град Катовице с голямата награда от Европейския конкурс за млади учени ЕUCYS.

Отличието ѝ дава две големи възможности. Първата е участие в Стокхолмския младежки научен семинар през декември, където ще има достъп до събитията от Нобеловата седмица и вероятно ще се запознае с някои от лауреатите на Нобелова награда. Заради наградата на Regeneron ISEF пък ще участва в състезанието през май в Кълъмбъс, САЩ, което е най-големият научен панаир в света.

В Катовице видях много хубави проекти и не очаквах да изберат моя, казва скромно момичето. Състезанието представлявало показване на проектите на различни щандове. Жури от петима членове разговаряло със състезателите - от десетина минути до час. Момичето се впечатлило от проекта на съседа си през щанд, който съвсем сам направил детектор за частици. Спечелил конкурс в ЦЕРН, за да си калибрира уреда.

Научният труд на Александра Петкова оборва безапелационно теорията на Келвин за константните ъгли, които оставят следите от кораби в морето.

“Всеки е виждал как, когато плавателният съд се движи, зад него във водата се получават триъгълни дири. Преди 100 години Келвин извежда математичеки, че ъгълът не зависи от параметрите - няма значение дали е малка лодка, или огромен кораб, следите са едни и същи. Оказва се не точно така”, обяснява ученичката. При сателитните снимки още в началото на XIX век хората забелязали ъгли, много по-малки от ъгъла на Келвин. Анализът на Александра доказва, че те зависят от скоростта и големината на кораба, както и от плътността на водата и височината на вълната. “Ако ми кажете тези параметри, мога да ви кажа колко точно ще е ъгълът според моята теория. Вече ще може да знаем кога ще сме и кога няма да сме в режима на Келвин”, уточнява младата физичка.

Най-интересният опит според нея се получил в надуваем басейн с 20 см вода. Откритието на Александра може да бъде в ползва на корабостроенето. Малки плавателни съдове могат да развият висока скорост.

Когато искате да оптимизирате някой кораб, ще ви е доста по-лесно да гледате ъглите, отколкото турбуленцията,

убедена е ученичката.

Проекта е започнала с Петър Петров от Математическата гимназия във Варна преди две години като работа за Международния турнир на младите естествоизпитатели. Тази година обаче го е довършила като статия. Иска да я публикува в реномирано международно научно списание, преди да замине за САЩ. Как да го направи, ще се съветва с научния си ръководител Никола Каравасилев.

И въпреки възможностите, които определено има пред себе си, младата българка вече знае къде точно

ще следва за бакалавър - във Физическия факултет на СУ,

чиито преподаватели цени високо. Не иска чужбина - не се чувства добре дълго време зад граница. А и иска изцяло да се отдаде на ученето, което няма как да се случи, ако трябва да работи, за да си плаща общежитието например. Не ми трябват лъскави маси и столчета, на теоретичната физика ѝ стига лист, молив и бюро, обобщава момичето.

Обича физиката още преди да знае как се нарича тази наука.

3-годишна искала да разбере защо някои магнити веднага се лепят на хладилника, а други падат

Често си е играла с пумпали. Ясно било откъде са гените - от бабите и дядовците инженери, както и от прадядото член-кореспондент Борис Боровски, дългогодишен ръководител на катедра “Изчислителна техника” в Техническия университет в София.

Александра обича и да рисува, а от първи клас свири на пиано. Майсторка е на шах и табла.

Други от Просветни

70% от абитуриентите записват висше образование

При всички изследвани випуски заетостта е значително по-висока сред завършилите професионално образование спрямо тези с профилирана подготовка, съобщават от МОН

Министър Вълчев: Университетите трябва да повишат изискванията си към студентите

"Апелирам университетите в страната да повишат изискванията си към студентите, защото доброто висше образование е трудното, когато трябва да се учи постоянно"

Министър Красимир Вълчев: По-добре е матура по математика отколкото външно оценяване в 10-и клас

Големият проблем на образователната система е, че възпроизвежда културата на заучаване, каза днес във Варна министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Проф. Дейвид Бейзин се присъединява към екипа на INSAIT към СУ

Световноизвестният експерт по информационна сигурност проф. Дейвид Бейзин се присъединява към екипа на Института за изкуствен интелект и информационни технологии (INSAIT) към Софийския университет

Вълчев: Водим разговор "Добродетели и религии" да е задължителен предмет в училище

И сега в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) имаме учебен предмет "Религия", който е част от раздела с факултативните часове. Бяха създадени и утвърдени три програми след много