СЗО иска да забрани смартфоните като цигарите

02.10.2024 19:58
Мобилен телефон СНИМКА : Pixabay

Световната здравна организация иска държавите да регулират смартфоните и други цифрови устройства по начин, подобен на този на цигарите и останалите тютюневи изделия. 

Според СЗО така страните ще могат да се борят с нарастващото отрицателно въздействие на социалните мрежи върху психичното здраве на младите хора, пише "Политико". 

От организацията посочват като аргументи все повечето доказателства, че проблемното поведение в социалните мрежи се увеличава сред юношите в Европа и затова страните трябва да се вдъхновят от други области на общественото здраве, където законодателството е помогнало за справяне с потенциално вредните навици - например законите за тютюневите изделия. 

"Мерките, включващи възрастови ограничения, контролирани цени и дори забранени зони, са работили за регулиране на цигарите, така че могат да бъдат взети за пример за това как да се ограничи вредното използване на преносими устройства като смартфоните", заяви пред "Политико" Азопарди Мускат, директор на здравните политики и системи в СЗО Европа.

От СЗО предлагат да има места, където мобилните устройства ще бъдат напълно забранени - точно, както с цигарите. 

Друг ключов елемент е да се гарантира, че децата и тийнейджърите - независимо от техния произход, етническа принадлежност или социален статус, ще бъдат обучавани, така че те да управляват цифровия свят, а не той тях. 

Проучване на СЗО, публикувано миналия месец, установи, че проблемното и „подобно на пристрастяване" поведение към игрите и социалните мрежи се увеличава сред юношите в Европа.

В доклада, в който са изследвани почти 280 000 души на възраст между 11 и 15 години в Европа, Централна Азия и Канада, се установява, че повече от един на всеки 10 души се бори да контролира използването на социалните мрежи и изпитва негативни последици. Момичетата съобщават за по-високи нива в сравнение с момчетата - 13% в сравнение с 9%.

Връзката между използването на социалните мрежи и психичното здраве, особено сред тийнейджърите, привлича все повече внимание. По-рано това лято председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обеща „първото по рода си общоевропейско проучване на въздействието на социалните медии върху благосъстоянието на младите хора".

Други от Докторе кажи

СЗО: Телефоните сред младите трябва да се ограничават както цигарите (Обзор)

Пристрастяването към социалните мрежи сред децата се е увеличило в Европа Социалните мрежи влияят много отрицателно на крехкото психично здраве на децата и юношите в Европа и затова правителствата

Мъж в болница обринат като от силно заразната варицела, оказа се реакция на лекарство

Изключително рядък случай бе успешно разрешен от мултидисциплинарен екип в Университетската многопрофилна болница за активнo лечение (УМБАЛ) в Бургас, съобщиха от пресцентъра на лечебното заведение

Доц. Ангел Кунчев: Няма грип все още, но има ковид

По отношение на противогрипните ваксини усилията ни са насочени към тези хора, за които грипът може да е тежко заболяване и животозаплашващо. Основно за хронично болните, за възрастните хора

Станимир Михайлов се връща като управител в НЗОК

Станимир Михайлов се връща в здравната каса като нейн управител. Това съобщи самият той в отговор на въпрос на clinica. Очаква се той да бъде на работното си място в началото на следващата седмица

Онкоболни сигнализират за тромава процедура с шофьорски книжки

Хора с онкологични заболявания сигнализират за бавна и тромава процедура при подновяването на шофьорските си книжки. Така лицата с ТЕЛК решения се налага да чакат със седмици преди да подновят

>