Зимата притесни бизнеса, но засега няма да вдига цените (Графика)

01.10.2024 07:00 Христо Николов
Масовото пазаруване по празниците винаги е карало търговците да оценяват ситуацията оптимистично през зимата.

Само търговците се надяват на оживление за  празниците покрай Коледа и Нова година

Намаляващи поръчки и несигурна икономическа среда, която пречи на бизнеса - това са двете най-често срещащи се оценки на мениджърите на предприятията у нас в септемврийската анкета на НСИ за бизнес климата.

Като цяло оценката

се понижава през септември с 1 процентен пункт

в сравнение с август. Това се дължи главно на промишлеността, където песимизмът е най-силен и оценката на мениджърите на тези предприятия се понижава с 5,2 пункта в сравнение с август.

Трудностите идват най-вече от намаляващите поръчки, което означава, че през зимата активността ще намалее. В същото време недостигът на кадри пречи дори за изпълнението на наличните поръчки и 30,4% от мениджърите на тези фирми са посочили този проблем като най-голям за предприятията им. Но несигурната икономическа среда е най-голямото затруднение, защото е посочено от над половината от анкетираните.

В строителството и в сферата на услугите оплакванията са идентични, но оценките все пак не се понижават в сравнение с предходния месец, а остават на същото равнище.

Във всички сектори без търговията обаче ръководителите на фирмите

са скептични за вдигане на цените

поне за предстоящите три месеца до края на годината.

Единствено в сферата на търговията на дребно прогнозите на мениджърите са цените да се вдигнат леко, като това е свързано с очакванията им за повишение на продажбите. Заради това само в търговията има по-позитивни нагласи и това вдига оценката за бизнес климата в този сектор на икономиката с 4,7 пункта в сравнение с месец по-рано.

Това обаче е сезонно явление и се получава всяка година по това време. Очакванията на търговците са, че за празниците покрай Коледа и Нова година хората ще купуват повече.

На фона на случващото се в икономиката ни през последните 4-5 години обаче сегашният песимизъм изобщо не може да се сравнява с оценките на бизнеса за ситуацията през 2020 г., когато започна пандемията, нито с тези през 2021-2022 г., когато енергийните цени тръгнаха нагоре и повлякоха след себе си всеобща инфлация.

В момента анкетите показват оценка за бизнес климата, която е малко по-ниска, отколкото бе в края на миналата и началото на тази година.

Тази резервираност на бизнеса, особено в промишлеността, е очаквана, тъй като от

повече от година насам производствената активност пада

През 2021 - 2022 г. у нас имаше рекорден ръст на промишлеността, който за известно време дори беше най-високият в ЕС. Тенденцията обаче се обърна през 2023 г. заради икономиката на мотора на ЕС - Германия. Освен че това повлия на оборотите на фирмите, износът ни също намалява и през първата половина на 2024 г. е с 4,7% надолу в сравнение със същия период на 2023 г.

Други от От страната и света

Украинка се оплаква от посланика ни в Киев

Тежки обвинения към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът

Павела Митова: Не гарантираме, че Силви Кирилов няма да бъде служебен премиер

„Няма да гарантираме, че ако Силви Кирилов бъде избран за председател на парламента, няма да бъде номиниран за служебен премиер". Това заяви депутатът от ИТН Павела Митова пред NOVA NEWS

Катастрофа затруднява движението по пътя Стара Загора - Казанлък

Движението по пътя от Стара Загора за Казанлък в района на Стара Загора е затруднено заради катастрофа, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ)

Атанас Зафиров: Младите са надеждата и моторът на левицата

На конференцията на Младежкото обединение на БСП председателят на БСП-Обединена левица Атанас Зафиров изрази своята признателност към младите социалисти и подчерта тяхната ключова роля за бъдещето на

Александър Симидчиев от "Да, България" за офертата на ГЕРБ: Принципи преди имена

Това, което се случва в България, в момента е, че една личност в България е овладяла значителна част от ключови институции, които отговарят за върховенството на правото

>