Евтим Милошев: Приходите през летния сезон са повече, но и проблемите са повече

29.09.2024 19:58
Евтим Милошев Снимка: Велислав Николов

Летният сезон тази година е в повече – повече приходи, повече туристи, поне официалните статистически данни го показват. Но и проблемите са повече от преди, каза министърът на туризма Евтим Милошев в предаването на Би Ти Ви „Защо, господин министър?".

Големият въпрос в момента е липсата на кадри. Ние имаме над 130 средни училища, които подготвят кадри за този отрасъл. Но имаме проблеми и с инфраструктурата, и с визовия режим. Потенциалът на българския туризъм е огромен, каза Милошев.

Още със сметките за ток за октомври небитовите потребители ще получат компенсации за скъпия ток, включително и хотелите и ресторантите, които са засегнати от поскъпването на тока за небитови клиенти от 1 юли нататък.

Милошев напомни, че евентуалното запазване на 9-процентната ставка по ДДС и за догодина, е въпрос на законодателна инициатива, независимо че финансовият министър Людмила Петкова настоява диференцираната ставка за туризма и спортните съоръжения да не продължава и през 2025 г.
Към момента приходите от експлоатацията на инфраструктурата в големите курорти не постъпва в дружествата, които притежават тази инфраструктура. Промените в Закона за туризма, които оправят този проблем, бе приет на първо четене от парламента преди десетина дни, но по-нататък следващият парламент ще има думата по това. Това каза Милошев и заяви, че проблемът на дружествата като „Слънчев бряг" АД се състои именно в това, че има разходи за инфраструктурата, но печалбата от това отива в местната община.

Други от От страната и света

Правителството в оставка предлага на Народното събрание да одобри проект на т.нар. удължителен закон на бюджета

Правителството в оставка предлага на Народното събрание да одобри проект на Закон за събирането на приходи и извършването на разходи през 2026 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на

От 40 полицаи, помагали на дрогирания убиец Семерджиев, осъдиха само Симона Радева

Прокуратурата изненадващо поиска само условна присъда, но магистратите ѝ дадоха 5 г. затвор 3 г. и 5 месеца след като Георги Семерджиев уби 21-годишната Хариет Стефанович и 26-годишната

Събраха 40 000 лв. на кметски бал за ново художествено осветление на Стамболовия мост

40 000 лв. събра коледният благотворителен бал на Велико Търново, утвърдил се като традиция и обединение  в името на доброто. Близо 300 великотърновци

Джакпотът в лотарията „Пауърбол" в САЩ надмина 1 млрд. щатски долара

Джакпотът на лотарията „Пауърбол“ стигна почти 1,1 милиарда щатски долара, след като при тегленето през уикенда нямаше победител, което е сред най-големите награди в историята на играта, предаде UPI

Напредък в проучването на блок "Хан Аспарух", обявиха от OMV

Напредък в проучвателните дейности в блок "Хан Аспарух" обявиха в съобщение до медиите от "ОЕмВи Петром" (OMV Petrom), най-големият интегриран производител на енергия в Югоизточна Европа и оператор

>