Храм-кладенецът до село Гърло служел на тайнствен култ (Снимки)

29.09.2024 15:02 Георги Милков
Храм-кладенецът край село Гърло
Схема на храма

На 22 декември слънчевите лъчи влизали през входа на светилището и "оплождали" водата долу

Храм-кладенецът край село Гърло, Пернишко, е уникално място. Със сигурност няма друго такова място в България, а и околовръст! Обектът е от праисторията, явно е много стар, но как е оцелял и се е запазил сравнително непокътнат толкова години, също е удивително. Неизвестно е кой и с каква цел го е направил. Нито пък защо точно на това място.

В този район изследванията са показали, че има девет подземни извора, но древните строители на храма са избрали именно този от изворите, който е най-високо на хълма и с директно южно изложение. После са изградили подземния кладенец с вход леко на изток, дълбаейки откъм най-трудната възможна част на повърхността.

Това буди интерес, защото за всички тези усилия трябва да е имало някакъв много важен смисъл. Повече от ясно е, че това праисторическо подземие не е просто водоем, водохранилище или нещо друго с някакъв практически ежедневен смисъл, а нещо отвъд простото битие. Затова древният кладенец се смята за храм, макар и неясно какъв точно. Има много теории, една от тях е, че е светилище на подземните води или някакъв друг тайнствен култ. 

Преди повече от 50 години въпроси за предназначението са си задавали и археолозите, които първи са изследвали мястото. За откривател през 1972 г. се смята проф. Димитрина Митова-Джонова (1924-2015), чийто род е 3-4 села по-нататък от Гърло.

В Италия още я наричат "дамата на кладенците" заради нейните изследвания върху шумерската протосардинска култура нураги.

На остров Сардиния са се запазили няколко сходни на храм-кладенеца в Гърло постройки. Затова професор Димитрина Митова-Джонова хвърля много време и усилия да ги сравнява. През 1982 г. откривателката на гърленския храм-кладенец отива на средиземноморския остров и обхожда много от свещените кладенци и кули - нураги, намиращи се там.

Тя установява, че един от

храмовете - този при Балао,

напълно съответства като

размери и градеж на

кладенеца край Гърло

Археоложката датира нашия храм-кладенец от времето около Х век пр.Хр.

Само че гърленският храм-кладенец се различава по един основен параметър коренно от всички подобни постройки на остров Сардиния. Там обектите са разположени на равнинен терен. Докато при нас храмът е вкопан в стръмен планински скат. 

Според инж. Любомир Цонев - един от хората, направили много за популяризирането на мястото през последните 20 години - именно в това се крие и уникалността на съоръжението край село Гърло. Да се изгради, е било изключително сложно. И никъде няма нищо друго, което да наподобява на него преди или след това, от по-ранни или по-късни епохи.

Тъй като да се открие някаква практическа логика или смисъл на това чудо е трудно (както и при сардинските кладенци), професор Митова-Джонова допуска, че става дума за особен сакрален обект, свързан с някакъв култ. Но

в конструкцията няма нищо,

което да може да се уподоби

на познатите тракийски

светилища по нашите земи

И така най-близката по смисъл културна препратка бива направена към чудноватите мегалитни храмове на остров Сардиния.

Повече от десетилетие, след като е открила и описала гърленския кладенец, професорката изказва версията, че на това място би могло да се говори и за специфичен Лунен култ. Имаме вода (в кладенеца долу), в която вертикално през отвора отгоре се отразява лунната светлина. Тоест биха могли да се правят гадания или дори предсказания на лунните затъмнения. Тази хипотеза обаче остава недоказана и след смъртта на проф. Митова-Джонова е изоставена, тъй като не се намира нищо в подкрепа на такава теория.

Астроархеологически изследвания на мястото са правени много години по-късно и те засега обясняват връзка единствено със зимното слънцестоене.

След замервания бива доказано нещо интересно. Точно в този ден на годината, този, който е бил вътре в кладенеца и е стоял с лице към стълбищата, водещи към изхода, като през визьор е можел да види слънчевите лъчи, идващи от седловината между контурите на двата отсрещни хълма. Светлината се е приплъзвала през първото най-горно стъпало на входа и навлизала в храма през трегера на прохода, докато стигне в центъра на водната повърхност долу.

Не си правете обаче труда да

ходите в гърленския кладенец

специално на 22 декември,

защото вече няма как да се почувствате като древен жрец. Първо стълбите към кладенеца са преправяни преди десетилетия, когато са решили да укрепят мястото и да построят навес, за да го запазят.

Наклонът на стълбите сега е по-полегат, отколкото е бил в оригинал, макар че това няма голямо значение в случая. Проблемът е в зидовете на някогашния навес и образувалата се гъста гора зад него. 

Но така или иначе направените изследвания обясняват поне частично защо преди хиляди години някой е извършил цялата сложна техническа операция, избирайки да копае дълбок кладенец на висок хълм (след като вода има и на по-леснодостъпни места долу) с южно изложение и вход леко на изток.

Защото само така лъчите на зимното слънцестоене са можели да "оплодят" свещения извор в "утробата" на кладенеца, за да се роди началото на новия жизнен цикъл... 

Изследванията преди повече от половин век доказват, че гърленският храм-кладенец е бил елемент от цял сакрален комплекс. Някъде до края на 60-те години на миналия век западно от кладенеца по склона е съществувало каменно корито. То е било изградено от четири каменни блока, наподобяващи долмен.

Местни жители разказват на археолозите, че на скалата над кладенеца е имало петроглифи, а на по-малко от километър северозападно, където е местността Русалимските гробища, били издигнати побити камъни (менхири), които вече са унищожени. Източно от кладенеца, на около 150 метра, е открита и малка римска баня, която била захранвана от подземен извор. Близо до нея днес е каптажът на селския водопровод.

Но и това, което се е запазило от храм-кладенеца до днес, заслужава внимание. Мястото наистина е удивително! 

В недалечно бъдеще то ще получи заслужената си слава, тъй като вече е леснодостъпно с автомобил и всеки може да стигне до него без кой знае какви усилия.

Новопостроеният път върви по билото на планината между селата Гърло и Муртинци и после покрай връх Малчовица завива надясно, като след още един остър завой стига точно до входа на храма-кладенеца.

До неотдавна, за да се стигне до храм-кладенеца, бе необходимо с високопроходим автомобил да се мине по коларски път от село Гърло към яз. "Красава".

Плюсът на това трасе бе, че минаваше и покрай

още един интересен

обект след село Гърло

- т.нар. Богомилско

или Латинско гробище

Обрамчените в кръг средновековни кръстове се виждат от пътя. 

Но минусът на маршрута бе, че през зимата, пролетта и есента много често пътят надолу бе наводнен от многобройните извори наоколо и дори с джип бе трудно да се стигне до язовирната стена. Затова за предпочитане бе да се върви пеша. После така и нагоре до язовирната стена и край преливника, а след това по една малка горска пътечка през баирите се стигаше до храма. Мнозина през годините са се лутали доста из шубраците, докато намерят мястото. Това вероятно е и една от причините храм-паметникът да се запази въпреки липсата на специална охрана или някакво специално стопанисване през последните десетилетия.

Но всеки, който след положените усилия е стигал до входа на храма, няма как да не е възкликвал от почуда. Особено когато слезе по стълбите, водещи надолу, и стигне вътрешността на кладенеца. Тогава погледът му започва да шари между дъното на ямата в центъра и кръглия отвор точно над нея. И в този момент всеки новодошъл си дава сметка, че никога през живота си не е виждал подобно място.

Други от От страната и света

София отново засиява с магията на Sofia Christmas Fest!

На 22 ноември, от 18:30ч. в парковото пространство пред НДК ще бъде официално открито третото издание на Sofia Christmas Fest – най-очакваният коледен фестивал, който носи празничния дух на София

Разкриха импровизирана нелегална бензиностанция до Любимец

Разкриха импровизирана нелегална бензиностанция до Любимец при съвместна проверка на икономически полицаи със служители от Националната агенция по приходите

АПС пита двама министри защо се бавят пари по проекти за общини на ДПС

Алиансът за права и свободи на Ахмед Доган е провел среща със служебните министри на финансите Людмила Петкова и регионалното развитие Виолета Коритарова след получени сигнали от общини на ДПС

Пенсионер е задържан за стрелба с пистолет на спирка

Пенсионер е задържан в полицията, защото стрелял на автобусна спирка. Инцидентът е станал в дупнишкото село Самораново. 67-годишен мъж от селото е задържан вчера от дупнишки полицаи за хулиганска

Задържаха румънец, опитал за втори път да вкара мигранти в страната

Софийска районна прокуратура привлече към наказателна отговорност гражданин на Румъния, противозаконно подпомогнал чужденци да преминат в страната. На 20.11.2024 г. около 09,35 часа на ул

>