Ако не гласуваш - затвор, без заплата и идиоти в парламента

28.09.2024 09:02 Мила Гешакова

6,6 млн. българи са в избирателните списъци. От тях над милион са с адрес тук, но реално са навън. 90% от тях не гласуват и така активността пада

Отсега може да се предвиди, че в изборните студия вечерта на 27 октомври пак ще се обсъжда надълго и нашироко колко българи не са гласували.

Ами да - у нас гласуването е задължително по закон от 2016 г., но предвидените санкции отпаднаха и регламентът е “мъртъв”. А задължително гласуване има в 24 държави по света. При това със строги санкции. В Гърция дори е предвиден затвор от 1 месец до 1 година. А в Боливия който не гласува, не може да си вземе заплатата следващите 3 месеца. 

Отделен ефект е, че при по-масово гласуване намаляват процентите на странните екзотични малки играчи, които иначе при ниска активност стигат до парламентарната трибуна. Защото на последните избори 100 хил. гласа стигаха да прескочиш 4-процентната бариера, но ако гласуват примерно 4 млн. българи, вече трябват 160 хил. гласа.

На всеки следващи избори така ни засипват с числа и проценти за избиратели и активност, че човек може да се обърка. Какви са всъщност числата?

Колко са българите над 18 г., които имат право на глас?

На изборите преди 4 месеца ЦИК ги преброи 6 593 275, сега са 6 640 338. Или близо 6,6 милиона с постоянен адрес в България. Толкова са в избирателните списъци, които се съставят от общинските администрации и се отпечатват от ГРАО.

Но част от тези хора са в чужбина. Колко са всъщност българите с избирателни права на територията на страната? Според изборния експерт проф. Михаил Константинов - 5,2 млн. Според политолога Димитър Ганев - 5,4-5,5 млн.

Излиза, че останалите до 6,6 млн. 1,1-1,4 млн. пълнолетни избиратели са в чужбина. Възможно ли е това при положение, че

общо българите в чужбина са 1,6 млн. по най-новите данни на Евростат?

Около общото число на хората в избирателните списъци винаги витаят съмнения. Изследователи говорят за фантоми, т.е. хора, които присъстват с ЕГН, но реално ги няма.

Експертите обясняват, че преди в профила на фантома са се вписвали предимно починали българи, които не са извадени от регистрите. Днес това са наши сънародници, които са с постоянен адрес у нас, но живеят в чужбина.

Има ги в списъка в България, но не са на територията на секцията, обясни проф. Михаил Константинов.

Проблемът е, че от тези 1,1-1,4 млн. избиратели в чужбина много малко гласуват на парламентарни избори. Малко над 140 000 бяха бюлетините от чужбина на последните избори.

По изчисления на икономиста Георги Ангелов от 358 000 българи в Турция на вота през юни са гласували 45 хил.

От 150 000 във Великобритания са гласували 19 000

От 407 000 в Германия пък вот са дали едва 20 000. В Гърция от 69 000 наши са гласували едва 4400. Ако се сметне общата активност на българите в чужбина, тя е около 10%.

Колко ниска обаче е прословутата ниска избирателна активност като цяло? ЦИК я смята така - 2 268 000 гласували от 6 593 000 избиратели = 34,41%. Но от тези 6,6 млн. избиратели над 1 млн. са в чужбина, от тях 90% не отиват до урните на българските избори.

А всъщност активността е 42,01%, ако се сметне върху 5,4 млн. избиратели, живеещи в страната, колкото са според социолозите. И 43,63%, ако приемем, че реално избирателите на територията на България са 5,2 млн., както твърди проф. Константинов.

За тези грубо около 6,6 млн. българи в избирателните списъци проф. Михаил Константинова казва: “Предполага се, че това са живи българи над 18 г., които не са поставени под запрещение и не изтърпяват наказание лишаване от свобода”.

Основание за това е правото на всеки български избирател, където и да се намира на земното кълбо, да гласува. Според проф. Константинов оценяването на ефекта от гласуването в чужбина е нетривиална задача. “Правилният начин да се направи това, е, като се сравни официалният резултат (обявен от ЦИК) с този, който би се получил, ако се махнат всички гласове от чужбина. Този ефект за всички 15 избора за НС е 42 мандата, от които 33 за ДПС”.

Проблем с честността на вота според проф. Константинов би се появил, ако живеещ зад граница сънародник не упражни правото си на глас в тамошна секция, а

от недобросъвестна СИК в България сложат “подпис” срещу неговото име, като някой пусне бюлетина

вместо него. “Ако например бай Иван е в Аржентина, а изборната комисия в неговия град каже: “Нищо, че е в Аржентина. Бай Иван гласува за еди коя си партия, затова дайте да го отбележим тук, че е гласувал и ще му пуснем една бюлетина за нея.” Правят го, защото знаят, че няма как бай Иван да се обади от Аржентина и да разбере, че е гласувал”, обясни математикът.

Според проф. Константинов фантомите в списъците обикновено не влияят на изборните резултати. Проблемът е, че внасят съмнение в честността на изборния процес.

Колегата му от ЦИК, политологът Димитър Димитров спомена за около 7000 вероятни случая на двойно гласуване. Чужбинските гласове се дописват в списъците, а ЕГН-тата на гласувалите оттам се проверяват, за да няма дублаж. Процедурата обаче е трудоемка и обикновено се осъществява след изборите.

“Когато аз бях в ЦИК, правехме проверка за двойно гласуване. Намирахме между 500 и 1000 гласа, съмнителни за двойно гласуване или за други фалшификации. Но 1000 гласа обикновено са нищо.

Един депутат все пак се избира с около 8000 - 10 000 гласа”, поясни проф. Константинов.

Струпването на един адрес

Преди дни министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов, който отговаря за координация на дейностите по предстоящия вот, заяви пред в. “Труд”, че за да няма “мъртви души” в списъците, трябва законодателна промяна, която на този етап не е възможна, защото парламентът излезе във ваканция на 27 септември.

Министър Карадимов каза, че има констатирани случаи на регистрирани множество лица на един и същ адрес, но повечето са заварени. Единият от тях датира от 1947 г., другият - от 70-те години на миналия век. Според него обаче тези случаи не може да се причисляват към графата изборни аномалии, защото до 2012 г. не е имало нормативна регулация за регистрация на един адрес. Едва след поправка в законодателството през 2012 г. се забранява адресна регистрация на лице, което няма документ за собственост, според който лицето трябва да разполага с не по-малко от 10 кв. м площ в това жилище, за да получи регистрация. От този момент не е възможно да бъдат регистрирани 1500 човека на един адрес.

Министърът обясни: “Представете си една махала, в която има една законна и множество незаконни постройки. Няма как да бъдат регистрирани граждани в незаконните постройки, затова те се регистрират в законната. Децата на регистрираните лица автоматично получават регистрация на същия адрес. И така постепенно се стига до абсурдните 1500”. Според него обаче няма процедура, по която те могат да бъдат дерегистрирани, защото това ставало с жалба и с последващо административно производство.

Други от Анализи

Най-кратката прогноза за срещата ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ: Защо?!

Уважаеми колеги от българския народ, Макар по-рано днес да изглеждаше, че може да има някакъв изход от политическата криза чрез нов вид "сглобка" между първата сила в парламента ГЕРБ-СДС и втората

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

>