Кметът Костадин Димитров: Обявяването на независимостта на България е урок по политическо мъжество!
С молебен в храм „Света Неделя" започнаха честванията в Пловдив за 116-ата годишнина от обявяването на Независимостта на България. В църквата бяха кметовете на Пловдив Костадин Димитров, на район „Южен" Атанас Кунчев, на „Източен" - Емил Русинов и на „Западен" - Тони Стойчева, общински съветници, представители на администрацията и миряни. Молебенът бе отслужен от архимандрит Дамян, ефимерий на Пловдивската духовна семинария „Св. Св. Кирил и Методий", отец Апостол и отец Станчо.
„Най-великият дар от Бога е свободата. Тя е божествено свойство. Само Бог е абсолютно свободен. Ние можем чрез свободата да се уподобим на Бога, но пак чрез нея можем да погубим в себе си всичко божествено. Само свободната вяра е вяра. Само свободната надежда е надежда. И само когато обичаме свободно, обичаме истински. Честит е всеки човек, който е свободен. Честит е всеки народ, който е от свободни човеци", посочи в словото си след молебена архимандрит Дамян.
Кметът Костадин Димитров и официалните лица поднесоха венци и цветя пред паметната плоча на Александър Малинов до Източната порта.
„Съединението на България на 6 септември 1885 година и провъзгласяването на независимостта на 22 септември 1908 години са две събития, записани със златни букви в новата ни история. Основна предпоставка за успеха и на двете начинания е единството на всички българи, без разлика на етнос и социално положение. Това са уроци за политическо мъжество, за държавници, които с воля, мъдрост и последователност защитават и налагат българската кауза", подчерта кметът Костадин Димитров и призова всички заедно да отдадем своята почит и признателност към забележителното им дело.
И двете събития по традиция се организират от Сдружение „Център Петко Каравелов".
Празникът в Пловдив продължи с концерт на пловдивското певческо дружество „Ангел Букурещлиев" с диригент Илиян Тиганев на Сахат тепе, общоградско честване до Колоната на независимостта на площад „22 септември", възстановка на събитията от 1908 г. от комитет „Родолюбие" и концерт на стълбите на „Каменица".