Е как ООД с 1 евро капитал? Законодателни самодейци!

21.09.2024 20:10 Проф. Огнян Герджиков
41-ия парламент приое закон, според който капиталът на ООД стана 2 лв.

Почти 140 са кръпките в Кодекса за социално осигуряване

В “Държавен вестник”, бр. 70 от 2024 г.,  бе обнародвано изменение на Търговския закон, според което  капиталът на дружеството с ограничена отговорност (ООД) не може да бъде по-малък от 1 евро (чл. 117, ал. 1 ТЗ). Тази промяна сама по себе си е странна. Законодателят се е изсилил – сложил е каруцата пред коня. Българската валута (все още) е лев, а не евро. И не се знае докога. Затова подобна промяна е нелепа. Истинският абсурд обаче е другаде – че по този начин се узакони безумието капиталът на ООД да бъде в символичeн размер - едно евро.

Още в началото на 2009 г. в 40-ото народно събрание бе внесен законопроект капиталът на ООД да се редуцира от 5000 лв. на… 2 лв. (?!?). По това време обаче имаше грамотни юристи в парламента и предложението не мина. В началото на следващия парламент обаче предложението бе подновено и капиталът на ООД действително стана 2 лв. Мотивът – да се стимулирал бизнесът. Дали бизнесът се е стимулирал не знам, но знам че така се демонстрира въпиещо невежество.

Капиталът при т. нар. капиталови търговски дружества има ГАРАНЦИОННА ФУНКЦИЯ. Така е в страните от континентална Европа. Затова например капиталът на немското ООД трябва да  е минимум 25 хил. евро. В англо-американското право е по-различно. На капитала там не е отредена  функция, но ние не сме в Америка. 

Гаранционната функция на капитала по нашето право се извежда от разпоредбата на чл. 138, ал. 3 ТЗ:  “Управителят е длъжен да свика общото събрание веднага щом загубите надхвърлят 1/4 от капитала, както и когато чистата стойност на имуществото на дружеството … спадне под размера на вписания капитал”.

Нека да приложим този законов текст по отношение на ООД, чийто капитал е 2 лв. (а вече дори и по-малко – 1 евро: 1,95848 лв.). Съгласно тази основополагаща норма, ако дружеството претърпи загуба 1/4 от капитала - сиреч от 49 стотинки (?!?), трябва спешно да се свиква общо събрание. Случаят наистина е спешен (?!?) – трябва да се вземат необходимите мерки за компенсиране на загубата, която би могла да застраши живота на дружеството. 

В 39-ото и 40-ото народно събрание имаше консултативни съвети по законодателството. В тях бяха привлечени водещи юристи и подобни абсурди бяха дефинитивно изключени. И в четиридесет и първия парламент беше формиран подобен орган, но той просъществува няма и два месеца. Ръководството на събранието реши, че може и без него… и се започна неспирна законодателна самодейност.

Имам известен поглед върху търговското законодателство на повечето европейски страни. Там такива недомислици няма и няма как да има, защото в тези страни се работи истински професионално. 

Не знам как е в Бахрейн, Бурунди и Джибути например, но не вярвам законодателният процес там да е оставен на самозванци, но със самочувствие, както е у нас. 

За качеството на законите ни може да се съди и по безбройните промени, които се правят в тях. Няма друга държава в света, която така ударно да променя законите си. Най-интересното е, че парламентът отчита това като плюс – толкова и толкова нови закони, сиреч изменения на закони, били приети. И това – като повод за гордост.  Френският граждански кодекс, който е на 220 години (от март 1804 г.), има по-малко промени от Кодекса за социално осигуряване, например (от началото на 2000 г.), чиито промени вече са почти 140. Само този пример е достатъчен, за да онагледи какви “нехудожествени” самодейци сме в законодателството.

Докога???

Други от Анализи

Заплахата Китай: "На карта е заложена сигурността на Европа"

Китай представлява заплаха за структурата на сигурността в Европа, а ние чак сега го осъзнаваме, казва Абигейл Васелие. Тя ръководи експертната група за китайската външна политика в института за

Поне 10 грижи и празници в календара на хората през декември. Политици, няма кой да ви гледа театъра!

Какво ни очаква в последния месец на годината Животът ни малко или много е подчинен на календара. Няма как да се ориентираме  във времевия отрязък освен чрез денонощията

Защо хиляди войници дезертират от руската армия?

Хиляди руски войници са дезертирали от началото на войната срещу Украйна. С това те излагат на риск не само собствения си живот, но и живота на близките си

И на 45 г. да сте, внуците ви викат “баба” и “дядо” - несправедливо, понякога обидно

В повечето чужди езици има различни думи за възрастните и прародителите, защо не и в българския Недостатък на българския език е, че много от възрастните хора – на видима възраст над 70-75 г

Щедростта на политиците направи половината пенсионери еднакво бедни

Вноската догодина няма да се вдига, ръстът ще е по швейцарското правило Щедростта на политиците към пенсионерите стигна своя неизбежен край. Битката за любовта им доведе до това

>