Втора статуя загадка в Хераклея Синтика
Нови въпроси възникнаха пред археолозите, които работят на античния град Хераклея Синтика в м. Рупите край Петрич. Днес екипът, воден от проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ - БАН), се натъкна на още една мраморна скулптура. Тя е намерена близо до мястото в Големия канал, където беше открита в началото на юли уникална мраморна статуя, представляваща почти цялостно запазено изображение на обожествен владетел.
“Очаквахме в Големия канал да намерим и друга статуя, но целта ни не бе да я търсим. При почистването на пода в източната част се натъкнахме на мраморната статуя”, каза проф. Вагалински. Скулптурата е мраморна, внушителна като размер, над човешки ръст и положена по лице, за разлика от първата, която беше странично поставена с лице към стената на канала.
“Не бързаме да я извадим, но личи, че е също много хубава", допълни археологът. При разчистването около статуята не се вижда главата и вероятно тя липсва. Първата статуя е вече в музея в Петрич. Само за два месеца тя се превърна в сензация и потокът от туристи нарасна многократно. Все още няма яснота кой е изобразен на нея, датирана е около началото на новата ера. Това е най-добре запазената антична статуя на територията на България. Предположенията са, че жителите на града са я положили в пръстта в Големия канал след голямото земетресение през IV век.