Д-р Симеон Узунов: Биологичните терапии са съвременна възможност за лечение на тежка астма

06.12.2023 18:38
СНИМКА: ЛИЧЕН АРХИВ

Много е важно колегите да бъдат информирани за потенциалните възможности за достъп до биологично лечение на тежката астма и да насочват пациентите, които са подходящи за този вид терапия

Астмата, която се развива при възрастен човек, неалергична и често пъти е тежка

- Д-р Узунов, какво представлява астмата като заболяване и какви симптоми има?

- Астмата е хетерогенно заболяване. Представлява хронично възпаление на белите дробове, което може да бъде и животозастрашаващо.

В световен мащаб около 260 млн. души са засегнати от бронхиална астма.

В България по-най нови данни пациентите с астма са около 400 хиляди

Основните симптоми на заболяването са задух, свиркащо дишане, стягане в гърдите и кашлица. Те могат да бъдат променливи във времето.

- Как астмата засяга живота на пациентите и какво може да се направи, за да се поддържа добре контролирана болестта?

- Астмата може значително да повлияе на живота на пациентите, споменатите симптоми може да ограничат всекидневните им активности. Тя може да наруши работоспособността, съня и физическата им активност.

За да се контролира добре бронхиалната астма, пациентът трябва да спазва стриктно предписаната терапия и препоръките на своя лекуващ лекар. На всеки с това хронично заболяване може да се направи индивидуализиран план, така че той да получи подходящо за него/нея лечение.

Хората с астма трябва да избягват отключващите фактори, които биха могли да доведат до пристъп. И не на последно място, е трябва да посещават редовно лекар специалист – алерголог или пулмолог, за да бъде коригирана терапията, ако има нужда.

Целта е да се предотврати потенциална загуба на белодробната функция,

която може да е смъртоносна.

- Възможно ли е астмата да се развие в по-зряла възраст, ако човек не е имал симптоми в детството си?

-Това се коментира много обстойно напоследък, понеже се смяташе, че астмата започва едва ли не в детска възраст. Всъщност по-скоро тази, която започва още много рано в живота, е алергична, а онази, която се развива при възрастен човек, по-често е неалергична. Тя може да се прояви и бъде диагностицирана дори на 40-50 и повече години.

Преди се смяташе, че това са пациенти, които имат хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), но в последните години се приема, че те може да имат астма. При възрастните тя обикновено е по-тежка от алергичната при децата.

- По какво астмата се различава от други респираторни заболявания като например хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ)? Как я диференцирате спрямо това заболяване?

- Най-важното нещо в случая, което ние търсим,

е обратимостта при оценката на функцията на белите дробове

Това може да бъде направено много лесно чрез изследване, наречено спирометрия. То се прави при диагностицирането на пациентите и впоследствие при контрола на тяхното дихателно заболяване. При ХОББ такава обратимост не се наблюдава или ако се случи, тя е много по-слаба, отколкото при астмата.

- Какви са симптомите на тежката астма, как се диагностицира заболяването? Ако пациент има диагноза астма, как може да разбере, че има тежка астма?

- За тежка астма говорим, когато пациентът е на максимална инхалаторна терапия и въпреки това продължава да има симптоми. Продължава да има задух, кашлица, стягане на гърдите, свирене както при физически усилия, така и нощно време.

Ние трябва да бъдем сигурни, че пациентът приема както трябва изписаните му лекарства, и затова е необходимо при всяко посещение в кабинета той да носи инхалаторната си терапия, за да се провери техниката му на инхалиране. Защото има немалка вероятност на болния да е изписано всичко както си е по реда, но той да не прави правилно инхалациите си и да не получава необходимата терапевтична доза. Когато всичко е изправно и няма друга причина за неконтролируемото състояние на астматичните пристъпи, тогава говорим за тежка астма.

- Какви са съвременните тенденции в диагностиката и лечението на тежката астма?

- Съвременните тенденции акцентират по-скоро върху биологичната терапия, а не толкова върху тези, които имат общо противовъзпалително действие – като оралните кортикостероиди например, въпреки че те са част от лечението им. Те са ефективни, но освен че въздействат върху самото заболяване, може да имат отражение и върху други органи и системи. Представители на съвременните терапии са биологични лекарства,

които се прицелват точно върху причинителя на възпалението

при съответния пациент в зависимост от фенотипа на астмата му. Този причинител се нарича биомаркер и това съвременно лечение цели да се въздейства върху него и така да се предотвратят симптомите на заболяването.

- Каква е ролята на оралните кортикостероиди в лечението на астмата? Те могат ли да бъдат решение за пациентите с това заболяване?

- Когато имаме пациенти, които са хоспитализирани поради пристъп на астма, прибягваме към приложението на орални или системни кортикостероиди. Просто нямаме друг начин на действие в такива критични моменти. Но както споменахме,

стероидните медикаменти не влияят само на астмата

- може да доведат до повишена кръвна захар, остеопороза, нарушаване на вътрешния кортикостероиден баланс в организма и др. Така че колкото по-ограничено е тяхното приложение, толкова по-добре.

- Виждате ли рискове от допълнителни усложнения за белите дробове или други органи от ненавременното лечение на тежка астма?

- Ако не се лекува адекватно, тежката астма  може да увреди трайно функцията на белия дроб, което допълнително може да доведе до други състояния. Много често сърдечносъдови, понеже дихателната система и сърцето са пряко свързани. Също така, ако пациентът е използвал прекалено дълго кортикостероиди, тогава може да има увреждания и на други органи. Астмата може да даде отражение върху целия организъм.

- Какво е посланието ви към пациентите със заболяването?

- Посланието не трябва да бъде само към пациентите, но и към колегите, най-вече към общопрактикуващите лекари и специалистите по респираторни заболявания. Всеки пациент, който е трудно или недобре контролиран,

би могъл да бъде насочен към комисия за тежка астма,

за да бъде допълнително изследван, диагностициран и при преценка на комисията да бъде включен на подходящата за него биологична терапия, която е реимбурсирана от Националната здравноосигурителна каса.

Много е важно колегите да бъдат информирани за потенциалните възможности и при нужда да насочват пациентите, защото болните сами няма как да разберат, че ни има.

- Какви са препоръките ви към пациентите с недобре контролирана астма и влошено качество на живот вследствие на заболяването?

- Първо тези пациенти трябва да се обръщат към лекари специалисти, алерголози, пулмолози и личните си лекари, за да може навреме да бъде проверено какво е тяхното актуално състояние, какви са симптомите им и дали правилно и редовно прилагат назначената им терапия.

Материалът отразява личното мнение на специалиста. Материалът има информативна цел и не е предназначен да замести консултацията с лекар. При въпроси относно вашето здраве винаги се консултирайте с лекар.

Материалът се публикува със съдействието на АстраЗенека България.

АстраЗенека България,

1407 София, бул. “Черни връх” №51, Business Garden Office X, ет. 10,

тел. +359 2 44 55 000

BG-9741/09.2024

Биологичните терапии са съвременна възможност за лечение на тежка неконтролирана астма


CV:

Д-р Симеон Узунов е специалист алерголог. Завършва Медицинския факултет на Тракийския университет в Стара Загора през 1996 г. Член е на Българското дружество по алергология и на Европейската академия по алергия и клинична имунология. Участвал е в многобройни национални и международни конгреси, конференции и семинари по специалността. От 2014 г. д-р Узунов работи в Клиниката по клинична алергология към УМБАЛ “Александровска” в София. От 2016 г. е асистент в Катедрата по клинична алергология към Медицинския университет - София.

Д-р Узунов извършва диагностика, профилактика и лечение на тежка бронхиална астма, алергичен ринит, уртикария, лекарствена алергия, хранителна алергия, алергичен дерматит, инсект алергия, ангиоедем. Провежда специфична имунотерапия (СИТ) при бронхиална астма и алергичен ринит.

Други от Интервюта

Проф. Тагарев: Русия е непряка военна заплаха за България

Хибридна война, подривни действия, политически инженеринг: в момента Русия представлява външна заплаха за България, казва за "Дойче веле" проф. Тодор Тагарев

Д-р Цветеслава Гълъбова: До 5 години няма да има психиатри, от 520 по списък много са в чужбина

От 30-те души, постоянно настанени при нас, поне 15 са жертва на имотни измами. Схема, в която участват нотариуси, полиция, общински служители, твърди директорът на психиатричната болница в Курило -

Рая Пеева и Красимира Демирова: Повече се обичаме, отколкото спорим

Дъщерята: Много ми е хубаво да съм с нея, но понякога ме ядосва Майката: Рая е характер – нямаш ли го, отиваш на кино - Г-жо Демирова, г-жо Пеева, с какво ви спечели предаването “Кажи честно” по Би

Илиан Илиев: Годината за нас беше турбулентна, но вкарахме 15 000 на стадиона, вместо да се бият с полицията отвън

Илиан Илиев е давал десетки интервюта за "24 часа", но за първи път го прави като треньор на националния отбор по футбол. Затова при уточняването на темите всички от спортния отдел се събраха на т

Малолетни сами се снимат голи в Онлифенс за пари

Георги Еленков е юрисконсулт на Национална мрежа за децата (най-голямото обединение на граждански организации и експерти в България, работещи за деца и семейства) и координатор на Мрежата за правна

>